5 مورد از عوارض آلرژی بینی که باید جدی بگیرید

آلرژی بینی

از مهم ترین علائم آلرژی بینی می توان به عطسه و آبریزش بینی اشاره کرد. آلرژی بینی می تواند به دلایل مختلفی از جمله گرده گیاهان، حساسیت به پرز،و آلرژی به حیوانات و .. به وجود بیاید.

آلرژی بینی

آلرژی بینی

واکنش مخاط بینی و سلول های ایمنی موجود درآن در تماس با مواد حساسیت زا باعث واکنش ایمنی می شود که نتیجه آن ترشح موادی است که سبب سوزش، خارش بینی و عطسه می شود. این واکنش ایمنی معمولاً در افرادی با زمینه ارثی آلرژی بیش تر دیده می شود.
آلرژی بینی می تواند به صورت موروثی به فرزندان نیز منتقل شود و معمولاً فصلی ،یا دایمی می باشد. آلرژی بینی در کودکان اغلب نسبت به مواد حساسیت زا داخل منزل و حیوانات خانگی به وجود می آید. در صورتیکه این آلرژی به موقع درمان نشود، می تواند موجب به وجود آمدن مشکلات بزرگ تری شود.

در ذیل به 5 مورد از نشانه های آلرژی بینی که می بایست جدی گرفته شوند اشاره می نماییم:
• پر بودن و آبریزش بینی
از متداول ترین نشانه های آلرژی بینی می توان به آبریزش بینی اشاره نمود. بهترین راه برای برطرف کردن این عارضه تشخیص علت آلرژی و سپس درمان آن توسط متخصص آلرژی می باشد.
پس از شناخت علت آلرژی بهتر است تا جای ممکن از ماده آلرژی زا دور بمانید. اگر نمی دانید چه چیزی موجب فعال کردن آلرژی و تشدید آن می شود، یک فوق تخصص آلرژی می تواند شما را در تشخیص بهتر راهنمایی کند.
اگرچه دوری از برخی مواد آلرژی زا دشوار به نظر می رسد، اما می توان با مصرف برخی از داروها تا حد زیادی عوارض آلرژی بینی را کاهش داد.
به طور مثال در صورتیکه گرده گیاهان باعث تشدید حساسیت شما می شود، بهتر است هنگام گرده افشانی گیاهان تا حد ممکن از خانه خارج نشوید. همچنین زمانیکه علت آلرژی بینی حساسیت به حیوانات می باشد، بهتر است ان حیوان از منزل شما خارج شود و پس از بازی با آنها دست ها را شسته و لباس خود را عوض نمایید.

از متداول ترین نشانه های آلرژی بینی می توان به آبریزش بینی اشاره نمود. بهترین راه برای برطرف کردن این عارضه تشخیص علت آلرژی و سپس درمان آن توسط متخصص آلرژی می باشد. کلینیک آلرژی صبا، یک کلینیک درمان آلرژی خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن 88958224 تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

• فشار سینوس
سینوس ها حفره هایی هستند که در پشت سر، گونه ها و چشم ها قرار دارند. زمانیکه مخاط در داخل بینی با علت آلرژی جمع می شوند، به این حفره ها فشار آورده و باعث ایجاد درد در ناحیه سینوس ها می شود.
شما می توانید با قرار دادن حوله گرم بر روی صورت خود و شستشوی بینی تا حد زیادی از این فشار بکاهید. همچنین استفاده از اسپری آب نمک هم می تواند تأثیر بسزایی بر روی روند بهبود شما داشته باشد. درصورتیکه بیش از یک هفته علائمی مبنی بر درد و فشار سینوس داشتید، به پزشک متخصص آلرژی مراجعه نمایید.
• عطسه
در برخی افراد مبتلا به آلرژی بینی تعداد عطسه ها به حدی زیاد می شود که کنترل آنها غیر ممکن شده و فرد را از فعالیت های روزمره باز می دارد. در صورتیکه با وجود دور ماندن از ماده آلرژی باز هم تعداد این عطسه ها به طور محسوسی زیاد باشد، متخصص آلرژی برای شما انتی هیستامین با دوز مشخص تجویز می نماید.
• خارش چشم
خارش چشم و آبریزش آن از دیگر علائم آلرژی بینی می باشد. با آنکه آلرژی بینی با علائم و نشانه هایی می باشد، اما برخی از عوارض همچون مشکلات بینایی و تاری دید مربوط به آلرژی بینی نمی باشند. به طور مشابه دوری از ماده آلرژی زا در حل این عارضه یکی از مهم ترین راه های پیشگیری است.
• ترشح پشت حلق
برخی اوقات ترشح پشت حلق ممکن است بدون آنکه متوجه آن شویم به داخل گلو ریخته شود. در صورتیکه مخاط بینی بیش از اندازه شود، موجب ترشح آنها به پشت حلق می شود.
علاوه بر آنکه دوری از ماده آلرژی زا موجب بهبود این عارضه می شود، استفاده از غذاها و مایعات گرم و همچنین مصرف اسپری آب نمک تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد.

نتیجه گیری

برای درمان آلرژی بینی، اولین قدم کشف ماده آلرژی زا می باشد. تست حساسیت که توسط پزشک متخصص آلرژی انجام می شود می تواند شما را در کشف و بررسی علت آلرژی شما راهکار مناسبی باشد. شما می توانید با مراجعه به کلینیک آلرژی خود از شر عوارض کلافه کننده آلرژی بینی خلاص شوید.

پاسخ

9 − 4 =