آنژیوادم

آنژیوادم

آنژیوادم چیست؟
آیا علائم آنژیوادم همانند کهیر می باشد؟
آنژیوادم به چه علتی به وجود می آید؟

آنژیوادم به تورم عمقی در لایه های درم ،زیر درم و مخاطی اطلاق می شود که در اثر افزایش نفوذپذیری عروق ایجاد می گردد.آنژیوادم ممکن است در بافت های زیر جلدی پوست و مخاط و لایه های زیر مخاطی مجاری تنفسی و گوارشی رخ دهد. در جریان کهیر نیز، واکنش مشابهی در ناحیه درم وجود دارد. معمولا کهیر و آنژیوادم همزمان پدیدار می شوند البته در آنژیوادم واکنش و تورم ایجاد شده نسبت به کهیر عمقی تر میباشد.درست است که آنژیوادم اغلب با کهیر می باشد اما موارد بدون کهیر هم دیده می شود .آنژیوادم براساس وجود علامت خارش طبقه بندی می شود.بر اساس مکانیسم زمینه ای به انواع وابسته به هیستامین که خارش دار هستند و انواع وابسته به برادی کینین که بدون خارش هستند، طبقه بندی می شود. آنژیوادم با شیوع زیادی در لب، کف دست ها و پاها، اندام ها، تنه و آلت تناسلی پدیدار می شود.درگیری مجاری تنفسی و گوارشی منجر به سختی بلع، تنگی نفس، دردهای کولیکی شکم و حملات تهوع و استفراغ می گردد. بروز نشانه های درگیری دستگاه گوارشی در انواع ارثی آنژیوادم شایع تر است. ممکن است آنژیوادم در اثر وارد شدن تروما پدید آید. در ادامه به توصیف انواع ارثی و اکتسابی آنژیوادم که وابسته به برادی کینین هستند و نسبت به نوع وابسته به هیستامین شیوع بسیار کمتری دارند و البته درمان کاملا متفاوتی دارند، می پردازیم.

آنژیوادم

انژیو ادم ارثی، همان طور که از اسم ان مشخص می باشد،جنبه ارثی دارد ،اغلب در سنین زیر ۵ سال علائم شروع می گردد،تورم به صورت آهسته ظرف چند ساعت ایجاد می گردد و ظرف چند روز برطرف می شود.خارش و کهیر ندارد و پاسخ مناسبی به انتی هیستامین و کورتون نمیدهد و صدالبته به حساسیت غذایی ربطی ندارد لذا انجام تست روتین آلرژی و پرهیز غذایی هیچ جایگاهی ندارد.این تورم ممکن است در روده ها به صورت حملات شکم درد بسیار شدید و در مجاری تنفسی منجر به خفگی و اختلال تنفس گردد.انژیوادم ارثی البته وابسته به برادی کینین می باشد و باید از نوع وابسته به هیستامین یا الرژیک افتراق داده شود.
آنژیوادم وابسته به هیستامین در واقع یک واکنش آلرژیک ناشی از IgE داروها، غذا، زهر حشرات
مواد حاجب(پرتونگاری)
بیماری سرم
موارد فیزیکال ناشی از سرما می باشد.
سندرم آنژیوادم یا ائوزینوفیلی

آنژیوادم حاد

واکنش های شدید آلرژیک ازدیاد حساسیت فوری نوع I ، که با مداخله IgEصورت می گیرد، می تواند منجر به آنژیوادم حاد شود. آنتی بادی IgE درسطح ماست سل ها به آنتی ژن ( غذا؛ دارو؛ نیش حشرات و گرده های گیاهی) متصل شده، باعث آزاد شدن فوری مقادیر زیادی هیستامین و سایر میانجی ها از ماست سل می شود. آنژیوادم، به تنهایی یا همراه با سایر نشانه های آنافیلاکسی سیستمیک( مثل زجر تنفسی و هیپوتانسیون) رخ می دهد. بعضی از انواع کهیر های ناشی از سرما با دخالت IgE ایجاد می شوند و در آغاز به صورت آنژیوادم ظاهر می گردند.
ممکن است داروها و مواد حاجبی که در رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند، مکانیسم های غیر ایمونولوژیک به آنژیوادم حاد بینجامد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از قبیل آسپرین و ایندومتاسین و داروهای مهار کننده ای آنزیم مبدل آنژیوتانسین در این جرگه اند.
آنژیوادم به صورت بخشی از سندرم بیماری سرم دیده می شود. در این بیماری ۷ الی ۱۰ روز پس از ورود سرم هترولوگ یا بعضی داروها، تورم، تب؛ درد مفاصل و لنفادنوپاتی به وجود می آید.
مصرف داروهای ضد فشارخون از دسته مهارکننده آنژیوتانسین،باعث فرم وابسته به داروی انژیوادم برادیکینینی می گردد که دراین موارد باید داروی مذکور قطع شود.
دربرخی بیماری های سیستمیک مانند:بیماریهای لنفوپرولیفراتیو و اتوایمنی نیز اشکال اکتسابی انژیوادم وابسته به برادیکینین رخ می دهد.

برخی خدمات کلینیک آلرژی صبا

درمان آلرژی

درمان آسم

درمان کهیر

سینوزیت

امتیاز ویژه کلینیک آلرژی صبا فعالیت اساتید و پزشکانی است که در حوزه آلرژی و ایمونولوژی بالینی دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی اند و درحال حاضر مسؤول آموزش این رشته در دانشگاه می باشند.

پاسخ

دوازده − 9 =

Call Now Button