برای حساسیت پوستی چه باید کرد

برای حساسیت پوستی چه باید کرد

پیش از این که برانیم برای درمان حساسیت پوستی چه باید کرد ، ابتدا به بررسی علت ایجاد حساسیت پوستی و مکانیسم آن می پردازیم. حساسیت پوستی زمانی ایجاد می شود که یک عامل خارجی پوست شما را تحریک می کند و سیستم ایمنی بدن فکر می کند مورد حمله قرار گرفته است. سپس از سیستم ایمنی واکنش بیش از حد نشان داده و آنتی بادی ها را برای کمک به مبارزه با عامل خارجی یا مهاجم، به نام آلرژن، می فرستد. و نتیجه آن ظاهر شدن ضایعات پوستی قرمز همراه با خارش در جایی است که این عامل خارجی به پوست شما برخورد کرده است.

برای حساسیت پوستی چه باید کرداین مشکل درماتیت تماسی نامیده می شود که دارای دو نوع اصلی می باشد:

۱- درماتیت تماسی تحریکی که توسط مواد شیمیایی مانند پاک کننده ها ایجاد می شود.
۲- درماتیت تماسی آلرژیک که علائم مرتبط با واکنش نابجای سیستم ایمنی را از خود بروز می دهد.
افرادی که مبتلا به آلرژی یا حساسیت هستند در واقع به چیزهایی واکنش نشان می دهند که برای دیگران آزار دهنده نیست.
افرادی که حساسیت دارند نسبت به چیزهایی که بیشتر دیگران را آزار نمی دهد واکنش نشان می دهند. هر چیزی از گیاهانی مانند پیچک سمی گرفته تا رنگ و عطرهای موجود در هر محصول روزمره ممکن است حساسیت زا باشد.

همچنین این افراد می توانند نسبت به هر ماده ای در هوا که بر روی پوست شما می نشیند، مانند گرده، اسپری های شیمیایی، پودرها ، الیاف یا دود سیگار، واکنش آلرژیک نشان دهند. و بیشتر در پلک، سر و گردن شما مشاهده می شود که به آن درماتیت تماسی airborne گفته می شود. تشخیص این نوع درماتیت برای پزشکان دشوار است زیرا از لحاظ شکل ظاهری با انواع دیگر تفاوتی ندارد.
آلرژی پوستی همچنین می تواند باعث ایجاد کهیر و تورم در پوست شما شود، یا تورم در سطوح مخاطی ایجاد کند که آنژیوادم نامیده می شود.

مهم ترین اقدام در کنترل درماتیت های تماسی، اجتناب از تماس با عامل محرک است. در صورتی که نمی توانید از تماس با مواد آلرژی زا جلوگیری کنید، می توانید ضایعات به وجود آمده را درمان کرده و خارش را از بین ببرید. در ضمن این مشکلات به دیگران سرایت نخواهد کرد.

چه عواملی باعث آلرژی پوستی می شوند؟

حداقل ۱۰ روز طول می کشد تا بعد از اولین تماس تان با عامل خارجی ، به آن حساسیت نشان دهید. ممکن است از سال ها قبل به ماده ای خارجی حساسیت داشته باشید.
اما در مواجهات بعدی، پس از ایجاد حساسیت، ممکن است در طی چند دقیقه پس از تماس با آن، واکنش نشان دهید. یا ممکن است یک یا دو روز طول بکشد.

شایع ترین علل آلرژی پوستی عبارتند از:

۱- نیکل، فلزی که در بدلیجات به کار می رود
۲- ضد آفتاب و اسپری های حشره کش
۳- برخی داروهایی که بر روی پوست تان می گذارید، مانند آنتی بیوتیک ها یا کرم های ضد خارش
۴- عطرها
۵- محصولات پاک کننده
۶- گیاهان، از جمله پیچک سمی
۷- لاتکس، که در مواردی مانند دستکش های پلاستیکی، الاستیک لباس، کاندوم و بادکنک استفاده می شود.
۸- مواد شیمیایی

همچنین مشکلات پوستی مانند اگزمای آلرژیک (در پزشکی درماتیت آتوپیک نامیده می شود)، که ممکن است در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود و به دنبال مواجهه با عوامل خارجی تشدید شود.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

چگونه می توانم متوجه شوم که به چه چیزی آلرژی دارم؟

پزشک تان می تواند این موضوع را بررسی کند که به چه چیزی هایی آلرژی دارید، اما یافتن علت دقیق آن ممکن است سخت باشد. در واقع آزمایشات پوستی فقط می توانند آنچه را که به آن حساسیت دارید نشان دهند. ولی نمی توانند مشخص کنند چه چیزی با پوست تان در یک نقطه خاص و در یک روز خاص تماس داشته است.

پزشکان اغلب از تست TRUE استفاده می کنند. این تست مجموعه ای از سه پنل است که پزشک به پشت تان می چسباند. هر کدام از آنها از یک اسکناس یک دلاری کوچکتر است و شامل ۱۲ تکه با نمونه هایی از آلرژن های احتمالی می باشد. شما باید آن را به مدت ۲ روز روی پوست تان نگه دارید. سپس پزشک آنها را برداشته و بررسی می کند آیا بدنتان به آن واکنشی نشان داده است یا خیر که ارزیابی این واکنش نیازمند تجربه فوق تخصصی است. ممکن است لازم باشد چند بار دیگر هم تکرار کنید، زیرا ممکن است تا ۱۰ روز بعد برخی از واکنش ها بروز کنند.
علاوه بر این ممکن است به ماده ای که در تست استاندارد TRUE نیست حساسیت داشته باشید. برای فهمیدن این موضوع، پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتری برایتان انجام خواهد دهد. پزشک موادی را انتخاب می کند که ممکن است در محل کار، خانه یا در جاهای دیگر با آنها در ارتباط باشید.
همچنین اگر در هر تست پچ واکنش خفیفی از خود بروز دهید، ممکن است لازم باشد که آزمایش ROAT را پیگیری کنید. این روش هم مانند تست TRUE عمل می کند، اما شما خودتان باید این کار را انجام دهید. آلرژن مشکوک، به عنوان مثال، ضد آفتاب، را در طول روز در همان نقطه طی چندین روز روی پوست تان قرار دهید. این کار می تواند به وجود یا عدم وجود حساسیت در شما کمک کند.

درماتیت تماسی چگونه درمان می شود؟

بهترین روش، پیشگیری است. باید آگاه شوید چه عواملی باعث بروز ضایعات یا حساسیت در شما شده سپس از آن اجتناب کنید. برای محافظت از پوست تان هم ممکن است نیاز به پوشیدن دستکش داشته باشید.
اما در نهایت لازم است با فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در این زمینه صحبت کنید.

منبع: https://www.webmd.com/allergies/skin-allergies#2

پاسخ

6 − 6 =

Call Now Button