تست آلرژی

تست آلرژی

پزشکان از چه نوع آزمایشاتی برای تشخیص آلرژی استفاده می کنند؟

تست پوست

تست پریک پوستی یا SPT رایج ترین تست آلرژی است که انجام می شود. آزمایشات پوستی می توانند دقیق ترین و کم هزینه ترین روش برای تأیید آلرژن ها باشند. تست پوستی یک آزمایش ساده، ایمن و سریع است و در طی 15الی20 دقیقه نتیجه را ارائه می دهد.

تست پوست معمولاً روی ساعد انجام می شود ، اما در برخی شرایط ممکن است در قسمت دیگری از بدن مانند پشت (نوزادان / کودکان کوچک) انجام شود. آلرژن هایی که باید بررسی شوند، پس از معاینه توسط پزشک انتخاب می شوند. پزشک یا تکنیسین کمی از آلرژن احتمالی را روی پوست قرار می دهد. اگر به هر یک از این مواد حساس باشید، یک پاسخ آلرژیک موضعی، به صورت قرمزی و خارش در محل آزمایش در مدت 15 دقیقه ایجاد خواهد شد. معمولاً هرچه کهیر در محل قرار دادن عصاره آلرژن بزرگتر باشد، احتمال حساسیت نسبت به آلرژن بیشتر خواهد بود. تست های پوستی را می توان در تمام گروههای سنی انجام داد.

تست-پوستی-آلرژی

تست-پوستی-آلرژی

دانستن این نکته حائز اهمیت است:

نتیجه مثبت آزمایش پوست به خودی خود آلرژی را تشخیص نمی دهد.
آزمایش پوستی مثبت شدت یک واکنش آلرژیک را تعیین نمی کند.
منفی شدن آزمایش پوست معمولاً به این معنی است که شما حساسیت ندارید. اگر چه، واکنش های منفی ممکن است به دلایل دیگری رخ دهد. اگر بیمار داروهای آنتی هیستامین یا داروهایی که اثر هیستامین را متوقف کند را مصرف نماید.

قبل از انجام آزمایش، بیمار لازم است از مصرف داروهای آنتی هیستامین و برخی داروهای دیگر اجتناب کند. مصرف آنتی هیستامین های طولانی اثر (آنهایی که باعث خواب آلودگی نمی شوند) باید به مدت 1 هفته متوقف شوند. آنتی هیستامین های کوتاه اثر از 48 ساعت قبل می توانند متوقف شوند. بسیاری از ترکیبات ضد سرفه حاوی آنتی هیستامین است. بنابراین لطفاً قبل از تست به پزشک خود بگویید که چه دارویی مصرف کرده اید.

برای جلوگیری و درمان آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به بهترین مرکز درمان آلرژی در تهران مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن 88958224 تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

تست پوستی از نوع درون پوستی

این آزمایش شامل تزریق مقدار کمی از عصاره آلرژن به داخل پوست، با سرنگ و سوزن است. مشاهده نتیجه پس از 10الی15 دقیقه ارزیابی کهیر و قرمزی حاصل از آن انجام می شود. پزشک شما ممکن است از این تست برای تشخیص حساسیت به داروها استفاده کند. تست های پوستی 100٪ دقیق نیستند و تفسیر نتایج آنها چه مثبت و چه منفی، بستگی به ارزیابی پزشک فوق تخصص آلرژی از علایم و یافته های شما دارد. برخی از بیماران نسبت به موادی که حساسیت بالینی به آنها ندارند، نتایج مثبتی نشان می دهند. در این حالت می گوییم آنها فقط حساس هستند اما آلرژی واقعی ندارند. تست های داخل پوستی معمولا برای ارزیابی آلرژی های غذایی کاربرد ندارند.

تست آلرژی پچ یا آزمایش اپی کوتانئوس

این آزمایش با قرار دادن برخی برچسب های حاوی مواد مختلف (داروها، فلزات، مواد شیمیایی لاستیکی ، مواد غذایی) بر روی پوست پشت تنه انجام می شود. این آزمایش مشخص می کند چه آلرژنی ممکن است باعث ایجاد درماتیت تماسی شود. پچ ها پس از 48 ساعت برداشته می شوند، اما خواندن نهایی تست پس از 72 الی 96 ساعت انجام می شود. اگر به ماده حساس باشید، بثورات موضعی ایجاد می شوند. تعداد پچ ها بستگی به مواد مشکوکی دارد که پزشک می خواهد آن را بررسی کند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. کورتیکواستروئیدهای سیستمیک می توانند نتایج آزمایش را تغییر دهند. استحمام و تعریق می تواند پچ ها را جابجا کند، بنابراین مراقب باشید.

پاسخ

یک × 5 =

Call Now Button