حساسیت های پوستی

حساسیت های پوستی

آیا دچار حساسیت پوستی شده اید؟

آیا به راه های مقابله با این عارضه اندیشیده اید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی بیشتر با حساسیت پوستی و عوارض آن همراه باشید.

حساسیت-های-پوستی

حساسیت-های-پوستی

خارش یک حس ناخوشایند است که فرد را مجبور می کند با ایجاد خارش و خراش دادن پوست یک حالت لذت آنی احساس کند و باعث می شود فرد به یک حالت تسکین موقت برسد. اما خودش باعث می شود که یک چرخه معیوبی را تولید کرده و دوباره هیستامین ها میتابولیت ها را آزاد می کنند و خارش تشدید می شود و آن حس ناخوشایند را در اصطلاح خارش می گوییم .
خارش پوستی بیماری خیلی شایعی است و گاهی مزمن هستند خارش علامتی از بیماری است و می تواند علائمی از بیماری داخلی باشد یا می تواند علائمی از بیماری های پوستی باشد پس حتما باید به خارش های طول کشیده پرداخته شود.

علت خارش پوست

خارش هایی که زیر ۶ هفته طول بکشد ممکن است که آلرژی های گذرا باشد مانند آلرژی هایی به غذا به عطرها به گرده افشانی گل ها به حیوانات و عوامل مختلف آلرژی زا مثل داروهای خاص.
ولی اگر خارش بیش از ۶ هفته طول بکشد خارش مزمن می باشد و باید دنبال علت آن گشت. این خارش گاهی همراه با بثورات جلدی و قرمزی می باشد اما گاهی تغییری در پوست دیده نمی شود. اگر دچار خارش شدید حتما به متخصص پوست یا آلرژی مراجعه کنید.

بهترین راه برای کنترل آلرژی به حیوانات دوری از حیوانات تا جای ممکن می باشد. همچنین برای مدیریت این عارضه می بایست حتماً به یک متخصص آلرژی و ایمونولوژیست مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک کلینیک درمان آلرژی خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۸۸۹۵۸۲۲۴ تماس حاصل نمایید.

 

خارش پوست ناشی از بیماری های داخلی

سردسته بیماری های داخلی که باعث ایجاد خارش می شوند بیماری های کبدی می باشند مخصوصا آن ها که مجرای صفراوی را درگیر می کنند و باعث انسداد مجرای صفراوی می شوند که در این صورت صفرا وارد خون می شود و باعث ایجاد خارش می شود البته در این صورت معمولا علائم دیگری همانند زردی هم همراه آن است .
بیماری دیگری که سبب ایجاد خارش می شود بیماری های کلیوی هستند .کسانی که دیالیز می شوند خیلی دچار خارش می شوند زیرا یون های کلسیم و فسفات در خون آن ها بالا می رود و خارش های خیلی شدید و ناراحت کننده ای دارند.
بیماری های عفونی نیز می توانند سبب خارش شوند مثل هپاتیت C ، ایدز ، برخی از سرطان های خون انگل ها نیز باعث خارش می شوند مثل وجود کرمک در بچه ها و همین طور انگل هایی که به پوست حمله می کنند مثل گال و شپش سر ، قارچ های پوستی کم کاری تیروئید با ایجاد خشکی پوست و پر کاری تیروئید هم به شکل دیگر باعث ایجاد خارش می شوند. کم خونی ها هم یکی از دلایل ایجاد خارش می باشند.

نوعی از انواع خارش نور و درماتیت ها یا خارش های عصبی می باشد استرس و اضطراب هم می تواند باعث ایجاد خارش گردد یا برخی از شخصیت های وسواسی هم می تواند باعث ایجاد خارش گردد. پس ما طیف وسیعی از بیماری های داخلی را داریم که سبب ایجاد خارش می شوند.

تشخیص علت خارش پوست

متخصص پوست ابتدا پوست فرد را معاینه می کند، نواحی کف سر ناخن ها و پوست را معاینه می کند اگر مشکل پوستی وجود داشت که در رده بیماری های پوستی قرار می گیرد در غیر این صورت بررسی های داخلی مورد نیاز انجام می شود و در صورت نیاز به متخصص مربوطه ارجاع داده می شود .

حساسیت پوستی اگزما

این بیماری از ابتدای تولد با ما هست و ممکن است زمانی رخ بدهد و تا سالیان سال با ما همراه باشد .پوست بزرگترین و قوی ترین سد دفاعی بدن است و بزرگترین و قوی ترین سیستم دفاعی بدن در پوست قرار گرفته است.

یک سری سلول ها در پوست قرار گرفته اند و نسبت به عوامل خارجی که در خارج بدن هستند واکنش نشان می دهند و مانع داخل شدن آن ها به درون بدن می شوند و همین مورد می تواند باعث ایجاد اگزما شود .
اگزما چند زمینه دارد :
یا سرشتی است و ژن آن در درون بدن ما وجود دارد و ما آن را از تولد با خود داریم و حتی ممکن است در نوزادان ایجاد شود .یا در هنگام تولد همین که پوست نوزاد با هوا تماس پیدا می کند ممکن است دچار این حساسیت شود.
این نوع اگزما ، اگزمای اتوپیک می باشد مانند نوزادانی که پوست خشکی دارند و اولین علائمشان را می توانیم ماه سوم تولد با قرمزی صورت قرمزی بدن ببینیم .
گاهی اوقات این نوزادان حتی نسبت به شیری که می خورند حساسیت پیدا می کنند ولی مهمترین عامل در اگزمای سرشتی و اگزمای اتوپیک هوا است ، هر چه هوا خشک تر باشد بیشتر بروز می کند .

دومین بحث اگزما ها اگزماهای اکتسابی است که ما عاملش را در بیرون پیدا می کنیم . مثلا اگزماهای دست ناشی از شوینده ها هستند .
عوامل فیزیکی مثل گرما و سرما و عوامل شیمیایی مثل شوینده ها می توانند اگزما ایجاد کنند.در صابون های مایع ماده ای به نام فرمالین می ریزند تا کف ایجاد شود که این فرمالین می تواند پوست را کاملا نازک کند.
اولین قدم در کسانی که اگزما دارند یا سابقه اگزمای تماسی دارند حذف عامل حساسیت زا است که مهمترینش صابون های مایع است . در این صورت باید به سمت شوینده های غیر صابونی یا پن ها برویم .
یک سری از شغل ها هم ایجاد اگزما می کنند مثل کسانی که با سیمان کار می کنند ، کسانی که در صنعت هواپیمایی کار می کنند و دستانشان با روغن هیدرولیک تماس پیدا می کند و …

درمان حساسیت پوستی

به افراد توصیه می شود که عامل اگزما را حذف کنند بدین صورت که باید مانعی بین آن ماده حساسیت زا و پوست دست ایجاد شود مثلا دستکش نخی پوشیده و بر روی آن دستکش پلاستیکی پوشیده شود تا ماده آلرژن مستقیما با پوست تماس پیدا نکند .
اگزمای دیگری وجود دارد که ناشی از نور خورشید است که در حالت شدید این نوع اگزما به سمتی می رود که آنژیو ادم شود و راه هوایی را ببندد که به وسیله دستگاه سولاریوم ایجاد می شود .
استفاده از وسایلی برای تغییر رنگ پوست بسیار خطرناک هستند و در خیلی از کشورهای اروپایی استفاده از آن ها ممنوع شده است چون به شدت سرطان زا می باشند .

نتیجه گیری

بهترین درمان پیشگیری است به این صورت که عوامل آلرژی و حساسیت های پوستی را از خود دور کنیم.
یکی از عواملی که زمینه ایجاد حساسیت پوستی را ایجاد می کند خشکی پوست است پس پوست را باید همیشه چرب نگه داریم.

پاسخ

سه × 3 =

Call Now Button