فهرست محتوا:

آلرژی بینی

از مهم ترین علائم آلرژی بینی می توان به عطسه و آبریزش بینی اشاره کرد. آلرژی بینی می تواند به دلایل مختلفی از جمله گرده گیاهان، حساسیت به پرز،و آلرژی به حیوانات و .. به وجود بیاید.

آلرژی بینی
آلرژی بینی

علت آبریزش بینی 

آلرژی بینی به دلیل حساسیت به گرده و مواد آلرژی زایی مانند گرد و خاک، فرد بیمار را دچار آبریزش بینی و عطسه های پی در پی می کند. سلول های بدن بیمار با ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی به این محرک ها یا آلرژن ها واکنش نشان می دهند. آبریزش بینی اکثر مردم در صورت مواجهه با مواد آلرژی زا به راحتی و با داروهای بدون نیاز به نسخه درمان می شوند. علائم رایج آلرژی بینی شبیه سرماخوردگی است، این علائم عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • خارش بینی
 • آبریزش یا کیپ شدن بینی
 • خارش، قرمزی و آبریزش چشم
 • سرفه
 • خارش سقف دهان

این نشانه ها در عرض چند دقیقه پس از تماس با چیزی که به ماده حساسیت زا نمایان می شوند. مواد آلرژی زایی که موجب حساسیت می شوند عبارتند از:

مواد آلرژی زا
مواد آلرژی زا
 • گرده گل ها، درختان، علف ها و علف های هرز
 • کنه های موجود در گرد و غبار خانگی
 • موی حیواناتی مانند سگ و گربه
 • گرد و غبار چوب، گرد و غبار آرد و لاتکس
 • مصرف غذاهای تند و پر ادویه
 • دود سیگار
 • عطر

اگر افراد خانواده شخصی آلرژی داشته باشند یا دچار بیماری هایی مانند اگزما و آسم باشند، احتمال ابتلا به آلرژی در آن ها بالا می رود.

آبریزش بینی ناشی از واکنش آلرژیک با آبریزش بینی غیر آلرژیکی متفاوت است. آبریزشی که ناشی از بروز آلرژی در فرد نباشد به علت مواردی مانند بسیار گرم یا سرد دمای هوا و رطوبت محیط ایجاد می شود.

آبریزش بینی غیر آلرژیکی در صورت سرماخوردگی، آنفلوآنزا و مواجهه با دود، مواد شیمیایی یا سایر شرایط محیطی تحریک کننده بروز می کند. تغییرات هورمونی، نقص های فیزیکی بینی (مانند انحراف تیغه بینی) و استفاده بیش از حد از قطره بینی نیز ممکن است موجب آبریزش بینی غیر آلرژیک شود. گاهی اوقات برخی داروها موجب ای عارضه می شوند. در بیماران مبتلا به آسم غیر آلرژی آبریزش بینی زیاد دیده می شود.

واکنش مخاط بینی و سلول های ایمنی موجود درآن در تماس با مواد حساسیت زا باعث واکنش ایمنی می شود که نتیجه آن ترشح موادی است که سبب سوزش، خارش بینی و عطسه می شود. این واکنش ایمنی معمولاً در افرادی با زمینه ارثی آلرژی بیش تر دیده می شود.
 می تواند به صورت موروثی به فرزندان نیز منتقل شود و معمولاً فصلی ،یا دایمی می باشد. آلرژی بینی در کودکان اغلب نسبت به مواد حساسیت زا داخل منزل و حیوانات خانگی به وجود می آید. در صورتیکه این آلرژی به موقع درمان نشود، می تواند موجب به وجود آمدن مشکلات بزرگ تری شود.

نشانه های آلرژی بینی

در ادامه به 5 مورد از نشانه های آلرژی بینی که می بایست جدی گرفته شوند اشاره می نماییم:

کیپ شدن بینی هنگام آلرژی

از متداول ترین نشانه های  آن می توان به آبریزش بینی اشاره نمود. بهترین راه برای برطرف کردن این عارضه تشخیص علت آلرژی و سپس درمان آن توسط متخصص آلرژی می باشد.
پس از شناخت علت آلرژی بهتر است تا جای ممکن از ماده آلرژی زا دور بمانید. اگر نمی دانید چه چیزی موجب فعال کردن آلرژی و تشدید آن می شود، یک فوق تخصص آلرژی می تواند شما را در تشخیص بهتر راهنمایی کند.
اگرچه دوری از برخی مواد آلرژی زا دشوار به نظر می رسد، اما می توان با مصرف برخی از داروها تا حد زیادی عوارض آلرژی بینی را کاهش داد.
به طور مثال در صورتیکه گرده گیاهان باعث تشدید حساسیت شما می شود، بهتر است هنگام گرده افشانی گیاهان تا حد ممکن از خانه خارج نشوید. همچنین زمانیکه علت آلرژی بینی حساسیت به حیوانات می باشد، بهتر است ان حیوان از منزل شما خارج شود و پس از بازی با آنها دست ها را شسته و لباس خود را عوض نمایید.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

فشار سینوس

سینوس ها حفره هایی هستند که در پشت سر، گونه ها و چشم ها قرار دارند. زمانیکه مخاط در داخل بینی با علت آلرژی جمع می شوند، به این حفره ها فشار آورده و باعث ایجاد درد در ناحیه سینوس ها می شود.
شما می توانید با قرار دادن حوله گرم بر روی صورت خود و شستشوی بینی تا حد زیادی از این فشار بکاهید. همچنین استفاده از اسپری آب نمک هم می تواند تأثیر بسزایی بر روی روند بهبود شما داشته باشد. درصورتیکه بیش از یک هفته علائمی مبنی بر درد و فشار سینوس داشتید، به پزشک متخصص آلرژی مراجعه نمایید.

عطسه هنگام آلرژی بینی

در برخی افراد مبتلا به آلرژی بینی تعداد عطسه ها به حدی زیاد می شود که کنترل آنها غیر ممکن شده و فرد را از فعالیت های روزمره باز می دارد. در صورتیکه با وجود دور ماندن از ماده آلرژی باز هم تعداد این عطسه ها به طور محسوسی زیاد باشد، متخصص آلرژی برای شما انتی هیستامین با دوز مشخص تجویز می نماید.

خارش چشم

خارش چشم و آبریزش آن از دیگر علائم آلرژی بینی می باشد. با آنکه آلرژی  با علائم و نشانه هایی می باشد، اما برخی از عوارض همچون مشکلات بینایی و تاری دید مربوط به آلرژی بینی نمی باشند. به طور مشابه دوری از ماده آلرژی زا در حل این عارضه یکی از مهم ترین راه های پیشگیری است.

ترشح پشت حلق در آلرژی بینی

برخی اوقات ترشح پشت حلق ممکن است بدون آنکه متوجه آن شویم به داخل گلو ریخته شود. در صورتیکه مخاط بینی بیش از اندازه شود، موجب ترشح آنها به پشت حلق می شود.
علاوه بر آنکه دوری از ماده آلرژی زا موجب بهبود این عارضه می شود، استفاده از غذاها و مایعات گرم و همچنین مصرف اسپری آب نمک تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد.

داروی ضد آبریزش بینی

آبریزش بینی ساده را می توان به راحتی با داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) درمان کرد. تا جای ممکن سعی کنید از مواردی که موجب بروز آلرژی در شما می شود دوری کنید. در صورت بروز آبریزش بینی یک پزشک داروساز مشغول در داروخانه می تواند داروهای زیر را به شما تجویز کند:

 • انواع آنتی هیستامین ها
 • اسپری یا قطره های ضد گرفتگی بینی (برای کودکان زیر شش سال ممنوع است)
 • محلول های آب-نمکی برای شستشوی داخل بینی

می توان این داروها را بدون نسخه مصرف کرد، اما اگر آبریزش بینی بیش از یک هفته طول بکشد باید مصرف این داروها قطع و علت حساسیت فرد بررسی شود.

داروی آبریزش بینی کودکان

همه بچه ها در طول زندگی دچار آبریزش بینی می شوند که می تواند علل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، آبریزش بینی ممکن است در برخی بچه ها به مدت کوتاهی باقی بماند و در برخی دیگر طولانی شود. رنگ ترشحات بینی نیز می تواند متفاوت باشد.

در برخی موارد که ترشحات بینی کودک شفاف است و زمان آن نیز طولانی شده است باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آبریزش و حساسیت مشخص شود. پس از مشخص شدن علت اصلی آلرژی پزشک دارو و یک سری دستورالعمل هایی به شما می دهد که باید آن ها را رعایت کنید تا علائم آلرژی بچه عود نکند. داروی آبریزش بینی کودکان شامل مواردی مانند فنیل افرین، سودوافدرین دیفن هیدرامین و کربینوکسامین هستند که به باز کردن و خشک شدن مجاری بینی کمک می کنند.

اگر کودک شما دچار آبریزش بینی آلرژیک است از ملافه ها و پتو ضد حساسیت استفاده کنید و ملافه های او را به طور مرتب در دمای 60 درجه سانتیگراد و بالاتر بشویید. اگر حیوان خانگی دارید آن را جایی دور از بچه نگه دارید تا موی حیوان دچار شدت گرفتن علائم آلرژی و آبریزش بینی کودک نشود. با تهویه مناسب هوای خانه را خشک و بدون رطوبت نگه دارید تا حساسیت مخاط بینی کودک کمتر شود.

عوارض جانبی داروی آلرژی بینی کودکان

داروهای آبریزش بینی کودکان معمولا عوارضی ندارند اما ممکن است برخی کودکان را بیش فعال یا هایپر کنند. عوارض جانبی دیگری که کمتر در کودکان شایع هستند عبارتند از دل درد، سردرد و سرگیجه.

درمان آبریزش کودکان
آبریزش بینی

درمان آبریزش بینی بزرگسالان

داروهایی مانند آنتی بیوتیک برای درمان آبریزش بینی ناشی از آلرژی مناسب نیستند. بهترین درمان آبریزش بینی بزرگسالان رعایت موارد زیر است:

 • مصرف مایعات زیاد خصوصا آب
 • استفاده از اسپری های آب-نمکی یا شستشو با آب نمک رقیق
 • استفاده از دستگاه تصفیه هوا
 • دوری از مواد آلرژی زا

برای اینکه حساسیت شما عود نکند در صبح زود و در روزهای بادی که گرده های معلق در هوا زیاد هستند در خانه بمانید. در فصول آلرژی (بهار و پائیز) پنجره ها را باز نکنید و تا حد امکان از تهویه هوا استفاده کنید.

اگر در فضای باز کار می کنید حتما ماسک بزنید. اگر به موی حیوانات آلرژی دارید از تماس با گربه و سگ خودداری کنید.

اسپری های استروئیدی بینی و آنتی هیستامین های خوراکی در صورت شدت گرفتن آبریزش بینی ناشی از آلرژی به شما کمک می کنند تا شدت آن را کنترل کنید. اگر با این داروها نیز خوب نشدید باید آزمایش و تست های مخصوص آلرژی بدهید تا علت دقیق آلرژی شما مشخص شود.

درمان آبریزش دماغ بزرگسالان

نتیجه گیری

برای درمان آلرژی بینی، اولین قدم کشف ماده آلرژی زا می باشد. تست حساسیت که توسط پزشک متخصص آلرژی انجام می شود می تواند شما را در کشف و بررسی علت آلرژی شما راهکار مناسبی باشد. شما می توانید با مراجعه به کلینیک آلرژی خود از شر عوارض کلافه کننده آلرژی بینی خلاص شوید.

پاسخ

Call Now Button