فهرست محتوا:

درمان آلرژی تنفسی چیست؟ علت اصلی ایجاد آلرژی ها پروتئین های داخل گرده درختان و گلها، غذاها، مو و خز حیوانات، کپک ها و هاگ ها و برخی اوقات موادی که در لوازم آرایشی استفاده می شوند هستند. آلرژی تنفسی یک واکنش سریع سیستم ایمنی بدن به موادی است که در حقیقت برای بدن مضر نیستند. حساسیت تنفسی به دلیل پروتئین های معلق در هوا ایجاد می شود. این پروتئین ها با فرو بردن هوا وارد سیستم تنفسی شده و در آنجا سبب ایجاد حساسیت می شوند.

آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی می تواند به دلیل واکنش به دود سیگار و آلودگی هوا به وجود بیاید یا تشدید گردد. این آلودگی های محیطی در محیط داخل و خارج از خانه می تواند نشانه های آلرژی را تشدید نماید.

علت آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی می تواند به دلایل متفاوتی ایجاد گردد. گرد و غبار و ذرات ریز در محیط پیرامون ما وجود داردند. این ذرات ریز شامل کپک های معلق در هوا، موی حیوانات خانگی، گرده های گل و گرد و غبار ناشی از آلودگی های محیطی می باشند و می تواندد موجب حساسیت تنفسی و آسم گردند. در صورتیکه رطوبت هوا بالا باشد، رشد کپک ها و قارچ ها سرعت یافته و به دنبال آن هاگ ها و کپک های معلق در هوا افزایش می یابند.

این اتفاق به خودی خود موجب بالا رفتن آمار مبتلایان به آلرژی تنفسی می شود. گرد و غبار بر روی سطوح خانگی چه در زمان مرطوب بودن و چه در زمان خشکی آب و هوا وجود دارند. وجود این ذرات بر روی تشک و بالشت هایی که به طور روزانه از آنها استفاده می نماییم، باعث تشدید آلرژی تنفسی می گردد.

اما شاید بتوان علت اصلی به وجود آمدن آلرژی تنفسی را گرده گیاهان نام برد. آلرژی به حیوانات معمولاً بر اثر واکنش بدن نسبت به پروتئین های روی پوست، ادرار و موی آنها به وجود می آید. آلرژی معمولاً یک ناحیه کوچک را درگیر کرده و سپس به سایر نقاط بدن انتشار می یابد. شدت آلرژی با شرایط آب و هوایی تغییر می کند. به طور مثال در فصول گرم سال همچون بهار و تابستان گرده افشانی گیاهان بیش تر می شود.

بنابراین میزان آلرژی های تنفسی نیز بیش تر شده و افراد بیش تری را درگیر خود می نماید. گرده گیاهان مسبب آلرژی های فصلی(با توجه به الگوی گرده افشانی) می باشند. همچنین پروتئین های مشابه با گرده گیاهان در داخل غذا ها، میوه ها، سبزیجات و مغز ها موجب ایجاد حساسیت غذایی می شوند.

چگونه آلرژی تنفسی را تشخیص دهیم؟


آلرژی تنفسی عمدتاً مخاط بینی را تحت تأثیر قرار می دهد: آبریزش بینی. گرفتگی بینی؛ خارش بینی؛ چشم های متورم و تحریک شده
آسم علائم مربوط به تنفس را ایجاد می کند: خس خس سینه. تنگی نفس؛ سرفه کردن ؛ احساس انسداد در قفسه سینه

درمان آلرژی تنفسی


درمان آلرژی تنفسی معمولاً شامل داروهای روزانه و دوری از عوامل تشدید کننده آلرژی می باشد. همچنین ممکن است آلرژی تنفسی با دشواری در رفت و برگشت هوا و تنگی نفس همراه شود. شما می توانید با کمک متخصص آلرژی به راحتی آلرژی خود را مدیریت نمایید. برخی اوقات آلرژی تنفسی تبدیل به آسم شده و نیازمند پیگیری های به موقع می باشد.

تست آلرژی تنفسی

تشخیص و درمان آلرژی تنفسی و سایر آلرژی ها بر عهده متخصص آلرژی می باشد. تشخیص آسم معمولاً دشوار است زیرا علائم اولیه آسم همانند سایر مشکلات تنفسی مانند آمفیزم ریوی و برونشیت می باشد. برخی از افراد هرگز متوجه بیماری آسم خود نشده و از درمان های مناسب بهره مند نمی شوند. برخی اوقات تنها نشانه بیماری آسم سرفه های خشک شبانه می باشد. در برخی افراد نیز سرفه و خس خس گلو با ورزش کردن تشدید می شود. برخی دیگر با قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا دچار سرفه و تنگی نفس شدید می شوند.

برای دنبال کردن صحبت های دکتر صبا عرشی می توانید وازد صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات شوید.

در نهایت تنها راه تشخیص آلرژی تنفسی و تمایز دادن از سایر مشکلات تنفسی مراجعه به متخصص آلرژی و انجام تست های فوق تخصصی می باشد. وی با گرفتن شرح حال و بررسی پرونده پزشکی شما، اسپیرومتری تجویز می نماید. اسپیرومتری یا دم سنجی آزمایشی است که طی آن فرد در یک لوله دمیده و هوایی که هر بار به ریه داخل و خارج می شود اندازه گیری می شود. در آزمایش دیگری فعالیت های ریه بر اساس نظارت بر جریان هوا مورد بررسی قرار می گیرد. تست آلرژی، آزمایش خون و رادیوگرافی سینه نیز ممکن است برای انجام بررسی های دقیق تر تجویز گردد.

آلرژی های تنفسی و رینیت آلرژیک

آلرژی های تنفسی عمدتاً با ظهور رینیت آلرژیک یا یک دوره آسم آشکار می شوند. رینیت آلرژیک التهاب غشای مخاطی بسیار شکننده حفره های بینی است. اگر درمان نشود، می تواند بدتر شود و باعث آسم شود. در واقع، 80 درصد از بزرگسالان مبتلا به آسم نیز از رینیت آلرژیک رنج می برند. ارتباط مکرر این دو بیماری با استعداد فرد به واکنش های آلرژیک مرتبط است. اما از ماهیت پیوسته راه های هوایی نیز ناشی می شود. بنابراین، هنگامی که التهاب در سیستم تنفسی رخ می دهد، می تواند منجر به رینیت “بالا” (در بینی) و واکنش آسم “پایین” (در برونش) شود.

علائم واکنش آلرژیک

با نزدیک شدن به بهار، شما دچار خارش گلو، خارش چشم ها و آبریزش بینی می شوید. این مطمئناً یک واکنش آلرژیک است، یعنی پاسخ ایمنی بدن شما به وجود مواد حساسیت زا. بنابراین چگونه می توان آلرژی تنفسی را تشخیص داد؟ علائم آلرژی چیست؟ آیا آلرژی باعث سرفه می شود؟

علائم رینیت

علائم اصلی عبارتند از:

  • عطسه کردن
  • گرفتگی بینی و آبریزش بینی
  • گلو درد
  • ملتحمه (التهاب ملتحمه چشم)
  • تب خفیف
  • خستگی

علل ایجاد آلرژی


آلرژی تنفسی معمولاً در یک فرد مستعد ژنتیکی ایجاد می شود. اما به ویژه در حضور یک یا چند ماده حساسیت زا ظاهر می شود. در حالی که گاهی اوقات آلرژن های جدید ظاهر می شوند، مواد ایجاد کننده اصلی اغلب یکسان باقی می مانند. در واقع، در اکثر موارد، واکنش آلرژیک در حضور کنه های گرد و غبار، گرده یا موی گربه ظاهر می شود.

پاسخ

Call Now Button