فهرست محتوا:

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که کودک شما به چیزی در محیط واکنش نشان می دهد. چیزی که باعث ایجاد واکنش می شود آلرژن نامیده می شود. ممکن است چیزی مانند غذا، کنه های گرد و غبار یا گرده باشد. آلرژن ها باعث می شوند که سیستم ایمنی کودک شما هیستامین و سایر مواد را در بدن او آزاد کند. این منجر به علائم آلرژی می شود. واکنش های آلرژیک خفیف، متوسط ​​و حتی شدید شایع هستند. مرگ و میر زمانی رخ می دهد که در دادن داروهای نجات دهنده به فردی که این واکنش را نشان می دهد تاخیر وجود داشته باشد.

علائم آلرژی

کودک شما به چیزی که دیگران تحمل میکنند واکنش نشان داده و علایم بیماری ظاهر میشود . مواردی مانند:

 • غذا
 • گرده گیاهان
 • کنه ذره بینی موجود در خاک منزل
 • پر و موی حیوانات
 • کپکهای موجود در هوا
 • مرگ (شایع نیست )
 • سرگیجه و بیهوشی

در صورت وجود علایم بالا به پزشک خانواده مراجعه کنید. باتوجه به صلاح دید پزشک یا تکرار حمله حتما به پزشک (فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی) مراجعه کنید.

شما می توانید از مقاله درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی، اطلاعات مفیدی درباره راه های درمان این علائم کسب کنید.

واکنش های آلرژیک

یک واکنش آلرژیک فوری معمولاً در عرض چند دقیقه یا حداکثر 1 تا 2 ساعت پس از تماس کودک شما با ماده ای که به آن حساسیت دارد یا می خورد، رخ می دهد. یک واکنش آلرژیک تاخیری معمولاً چندین ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آن رخ می دهد. این می تواند تا چند روز پس از تماس کودک شما با ماده ای که به آن حساسیت دارد رخ دهد.

علائم واکنش های آلرژیک خفیف یا متوسط

اگر کودک شما یک واکنش آلرژیک خفیف یا متوسط ​​دارد، علائم او ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • بثورات، کهیر یا جوش
 • تورم صورت، چشم ها یا لب ها
 • سوزن سوزن شدن یا خارش دهان
 • اگزما، تب یونجه یا آسم – این علائم ممکن است بدتر از حد معمول باشند
 • اسهال، درد معده یا استفراغ.

توجه داشته باشید که اگر کودک شما پس از نیش حشره دچار اسهال، معده درد یا استفراغ می شود، به این معنی است که او یک واکنش آلرژیک شدید دارد.

علائم واکنش آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی

یک واکنش آلرژیک شدید آنافیلاکسی نامیده می شود. علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • تنفس دشوار یا پر سر و صدا
 • تورم یا سفتی زبان و گلو
 • مشکل در صحبت کردن یا صدای خشن
 • خس خس سینه یا سرفه مداوم
 • رنگ پریدگی و شلی (در کودکان خردسال)
 • اسهال، درد معده یا استفراغ پس از نیش حشره.

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر کودک شما واکنش آنافیلاکتیک دارد، ابتدا او را صاف بخوابانید. اجازه ندهید او بایستد یا راه برود. در مرحله بعد از یک انژکتور خودکار آدرنالین مانند EpiPen® در صورت وجود استفاده کنید. سپس با آمبولانس تماس بگیرید.

مقالات دیگر: آسم در کودکان

تشخیص

مهم ترین وسیله تشخیص آلرژی شرح حال دقیقی است که پزشک از بیمار یا والدین او میگیرد . جهت تشخیص عامل ایجاد کننده آلرژی تست پوستی تا حدی کمک کننده است. انجام آزمایش خون برای این کار ارزش بالینی ندارد . تست پوستی ( prik ,). باید حتما زیر نظر یا توسط پزشک فوق تخصص ،در مکانی که مجهز به امکانات درمان شوک آلرژی باشد انجام شود. مواد استاندارد بصورت قطره روی پوست گذاشته و بعد با وسیله بسیار کوچک نوک تیزی روی آن ضربه می‌زنند .پس از۲۰ دقیقه واکنش آلرژی بصورت برجستگی صورتی ( مانند عدس ) و قرمزی دور آن ظاهر میشود .تفسیر نتیجه تست توسط فوق تخصص آلرژی انجام میشود .

تست آلرژی

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است آلرژی داشته باشد، ارزیابی مناسب مهم است. برای شروع این فرآیند، می‌توانید با پزشک عمومی خود صحبت کنید، او ممکن است شما را برای آزمایش‌های زیر به متخصص آلرژی یا ایمونولوژی ارجاع دهد:

پوست کودک شما با دستگاه خاصی که کمی شبیه خلال دندان است و حاوی قطره‌ای از یک آلرژن خاص است، خار می‌شود. اگر در جایی که پوست کودک شما خاردار شده بود کهیر بیرون آمد، احتمالاً کودک شما آلرژی دارد.

آزمایش آنتی بادی IgE اختصاصی سرم خون کودک شما را بررسی می کند تا ببیند آیا او به آلرژن های خاص حساس است یا خیر. اگر فرزند شما نتواند تست خراش پوستی انجام دهد، ممکن است این آزمایش را انجام دهد. اگر خون فرزند شما مقدار زیادی آنتی بادی دارد، احتمالاً آلرژی دارد.

ممکن است در مورد آزمایش هایی مانند آزمایش آنتی بادی غذایی IgG، آزمایش Vega و آنالیز مو بشنوید. این آزمایش‌ها به‌عنوان آزمایش‌های آلرژی از نظر علمی ثابت نشده‌اند. آزمایش‌ها و درمان‌هایی که توسط علم پشتیبانی می‌شوند به احتمال زیاد جواب می‌دهند، ارزش زمان، پول و انرژی شما را دارند و برای فرزندتان ایمن هستند.

درمان واکنش های آلرژیک خفیف تا متوسط در کودکان

نحوه درمان یک واکنش آلرژیک به شدت واکنش بستگی دارد.

 • آنتی هیستامین ها

اگر کودک شما یک واکنش آلرژیک خفیف تا متوسط ​​از جمله بثورات پوستی، سوزن سوزن شدن دهان یا تورم دارد، دادن دوز آنتی هیستامین (به شکل قرص یا شربت) به کودکتان مناسب است. در واقع، داشتن مقداری شربت آنتی هیستامین در کیت کمک های اولیه منزل یا در کیفتان ایده خوبی است – به این ترتیب در مواقعی که به آن نیاز دارید مفید است. بهتر است از آنتی هیستامین هایی استفاده کنید که باعث خواب آلودگی کودک شما نشود. داروساز یا پزشک عمومی شما می تواند در مورد مناسب ترین مارک برای فرزندتان به شما توصیه کند.

 • سایر درمان های آلرژی

بسته به نوع واکنش آلرژیک کودک شما، ممکن است به درمان های دیگری نیاز داشته باشد. مثلا:

اگر کودک شما اگزما دارد، ممکن است به پمادهای کورتیکواستروئیدی نیاز داشته باشد.
چنانچه کودک شما تب یونجه دارد، ممکن است به اسپری بینی کورتیکواستروئیدی نیاز داشته باشد.
اگر کودک شما آسم دارد، ممکن است به استنشاقی مانند Ventolin® یا Asmol نیاز داشته باشد.

کودکانی که به نیش حشرات، کنه های گرد و غبار خانگی و گرده علف آلرژی های مداوم و دردسرساز دارند، ممکن است برای کاهش علائم خود ایمونوتراپی انجام دهند. اگر کودک شما به مواد غذایی یا آلرژی به نیش حشره مبتلا است، کنترل خوب آسم او بسیار مهم است. اگر کودک شما حمله آسم شدید دارد، فورا با آمبولانس تماس بگیرید.

درمان آنافیلاکسی در کودکان


به کودکانی که در معرض خطر قابل توجه آنافیلاکسی هستند، اغلب تزریق خودکار آدرنالین تجویز می شود – به عنوان مثال، EpiPen®. اگر برای فرزندتان تزریق خودکار آدرنالین تجویز شده است، مهم است که هم شما و هم فرزندتان نحوه و زمان استفاده از آن را یاد بگیرید. دسترسی به تزریق خودکار آدرنالین کودک شما همیشه باید آسان باشد. همچنین می توانید به دیگران – خانواده، دوستان، معلمان و مراقبان – نحوه استفاده از آن را آموزش دهید.

عوامل خطر آلرژی

کودکانی که اعضای خانواده آنها آلرژی یا مشکلات آلرژی مانند آسم، اگزما و تب یونجه دارند، در معرض خطر ابتلا به آلرژی نیز هستند.

پاسخ

Call Now Button