فهرست محتوا:

آیا با علائم آلرژی فصل بهار آشنایی دارید؟ آیا آلرژی فصل بهار درمانی هم دارد؟ فصل بهار را شاید بتوان زیباترین فصل سال دانست. اما برای برخی شروع فصل بهار با شروع آلرژی فصلی همراه می شود. در این مقاله قصد داریم درباره آلرژی فصل بهار صحبت کنیم.

آلرژی فصل بهار چیست؟

آلرژی فصل بهار چیست؟

شکوفه های درختان گرچه برای ما صحنه زیبایی را خلق می کنند، اما موجب تشدید علائم آلرژی در برخی افراد می شود. آلرژی فصل بهار در این افراد با تب یونجه، عطسه و آبریزش بینی همراه می شود.

آلرژی فصل بهار، به عنوان یک نوع آلرژی فصلی، به واکنش غیرطبیعی بدن در برابر آلرژن‌های وجود در هوا در فصل بهار اشاره دارد. آلرژن‌ها موادی هستند که در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد می‌کنند. در فصل بهار، آلرژن‌هایی مانند گرده گل‌ها، قارچ‌ها، شاید درختان و گیاهان مختلف و حتی قطرات آب گل‌ها و گیاهان در هوا موجود می‌شوند.

وقتی که فردی که به آلرژن حساس است، با آلرژن تماس پیدا می‌کند، سیستم ایمنی بدن از واکنشی به نام “آنافیلاکسی” استفاده می‌کند. در این واکنش، بدن ترشحات شیمیایی مانند هیستامین را آزاد می‌کند که علائم آلرژی را ایجاد می‌کنند.

علائم آلرژی فصل بهار ممکن است شامل عطسه‌های مکرر، خارش چشم، سرفه، قرمزی بینی، خستگی و تورم بینی باشد. در برخی از موارد، آلرژی فصل بهار می‌تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد و بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بسزایی بگذارد.

تشخیص و مدیریت آلرژی فصل بهار توسط پزشکان انجام می‌شود که شامل تاریخچه پزشکی، آزمایشات آلرژیک، و مشاهده علائم و نشانه‌های بیمار است. درمان شامل مصرف داروهای ضدآلرژیک، استفاده از ماسک‌های تنفسی، تغییرات در رفتارهای زندگی و در موارد شدیدتر، درمان‌های آلرژنی یا روان درمانی باشد.

توجه داشته باشید که آلرژی فصل بهار میتواند شدت بالا داشته و اختلال شدید در کیفیت زندگی ایجاد کند ولی با مراجعه به متخصص آلرژی و استفاده از درمان های دارویی تا حد زیادی قابل کنترل و مدیریت است.

علت آلرژی فصل بهار

ما در کشور زیبا و وسیعی زندگی می کنیم که گاه اختلاف درجه حرارت از شمال به جنوب کشور به حدود 40 درجه سانتی گراد می رسد. بنابر این شروع بهار در هر استان در زمان متفاوتی روی می دهد. بیش تر درختان در فصل بهار گرده افشانی می کنند. گرده ها به حدی کوچک هستند که می توانند به راحتی با کمک باد جا به جا شوند.
بهار شهر تهران از نیمه دوم بهمن شروع می شود. اغلب درختان در فصل بهار گرده افشانی می کنند و به این واسطه از انقراض خود جلوگیری می نمایند.

این گرده ها به قدری کوچکند که کیلومتر ها به وسیله وزش باد جا به جا می شوند البته توجه داشته باشید که فقط درختان نیستند که گرده افشانی میکنند بلکه سایر گیاهان از خانواده چمن ها و علفهای هرز نیز برای بقای نسل خود گرده های خود را در هوا پراکنده می کنند.
سیستم ایمنی بدن اشتباهاً گرده های گیاهان را به عنوان خطر تلقی کرده و برای مبارزه با آن‌ها آنتی بادی ترشح می‌نماید. هیستامینی که در بدن ترشح می شود، موجب به وجود آمدن یک سری علائم می گردد.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

علائم آلرژی فصل بهار

علائم آلرژی های بهاره شامل عطسه‌های پشت سر هم صبحگاهی، خارش و آبریزش بینی، ریزش اشک، خارش و قرمزی چشم است. به طور کلی علائم آلرژی فصل بهار ممکن است شامل مجموعه‌ای از علائم باشد که به واسطه واکنش بدن به آلرژن‌های موجود در هوا در این فصل ایجاد می‌شوند. برخی از علائم شایع آلرژی فصل بهار عبارتند از:

 • عطسه‌ها: عطسه‌های مکرر و شدید ممکن است نشانه آلرژی فصل بهار باشند.
 • سردرد: برخی افراد در اثر آلرژی فصل بهار با سردرد مواجه می‌شوند.
 • خارش چشم: خارش، قرمزی و تحریک چشم می‌تواند یک نشانه آلرژی باشد.
 • آبریزش چشم: افراد مبتلا به آلرژی فصل بهار ممکن است دچار آبریزش چشم شوند.
 • تورم و قرمزی بینی: قرمزی و تورم بینی از جمله علائم شایع آلرژی فصل بهار است.
 • سرفه و عطسه پشت سر هم: سرفه و عطسه پشت سر هم می‌تواند نشانه واکنش آلرژیک باشد.
 • خارش و قرمزی پوست: برخی افراد در اثر آلرژی فصل بهار با خارش و قرمزی پوست مواجه می‌شوند.
 • خستگی و کاهش انرژی: در برخی موارد، آلرژی فصل بهار می‌تواند باعث خستگی و کاهش انرژی شود.

تشخیص آلرژی فصل بهار

تشخیص آلرژی فصلی می بایست توسط متخصص آلرژی صورت پذیرد. تست حساسیت پوستی بهترین راه برای کشف علت اصلی علائم شما می باشد. به این منظور مقداری از ماده آلرژی زا بر روی سطح پوست شما قرار داده می شود و واکنش بدن شما نسبت به آن ماده سنجیده می شود. مقاله آلرژی خود را بشناسید را مطالعه کنید.
همچنین می توان مقدار کمی از ماده آلرژی زا که رقیق شده است را به زیر پوست بازو یا پشت تزریق نمود و سپس واکنش بدن را نسبت به آن بررسی نمود. این بررسی گاهی اوقات با آزمایش خون نیز قابل انجام می باشد.

درمان آلرژی فصل بهار

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، آلرژی فصلی درمان مشخصی ندارد. اما می توان با مراجعه به متخصص ایمونولوژی و استفاده از داروهای مناسب تا حد زیادی عوارض ناشی از این آلرژی را کاهش داد.
در ذیل به اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش عوارض ناشی از آلرژی اشاره می نماییم:

 • زمانیکه وزش باد شدید شده و گرده افشانی به حداکثر مقدار خود رسیده است، پیشنهاد می شود تا در خانه بمانید. در هنگام صبح گرده افشانی به حداکثر میزان خود می رسد.
 • تا حد امکان درها و پنجره های خود را بسته نگه دارید و از سیستم تصفیه هوای مطلوب استفاده نمایید.
 • مکان هایی در منزل که امکان تجمع گرده ها وجود دارد را به صورت مداوم تمییز نمایید.
 • موهای خود را پس از هر بار بیرون رفتن بشویید. زیرا امکان تجمع گرده ها در داخل آنها وجود دارد.
 • حداقل دو بار در هفته منزل خود را جاروبرقی کرده و از ماسک استفاده نمایید.

نتیجه گیری

آلرژی فصلی را شاید بتوان متداول ترین نوع آلرژی دانست. عوارض ناشی از آلرژی بهار به علت واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به گرده گیاهان به وجود آمده و با استفاده از راهکارهایی که متخصص آلرژی پیش روی شما قرار می دهد، به راحتی قابل کنترل می باشد.

لذا شما می توانید با مراجعه به یک کلینیک درمان آلرژی خوب در تهران تا حد زیادی از شر عوارض ناشی از این آلرژی خلاص شوید.

پاسخ

Call Now Button