فهرست محتوا:

آیا با علائم آلرژی فصل بهار آشنایی دارید؟ آیا آلرژی فصل بهار درمانی هم دارد؟ با ما در این مقاله به منظور آشنایی با آلرژی فصل بهار همراه باشید.
فصل بهار را شاید بتوان زیباترین فصل سال دانست. اما برای برخی شروع فصل بهار با شروع آلرژی فصلی همراه می شود.

آلرژی-فصل-بهار
آلرژی-فصل-بهار

شکوفه های درختان گرچه برای ما صحنه زیبایی را خلق می کنند، اما موجب تشدید علائم آلرژی در برخی افراد می شود. آلرژی فصل بهار در این افراد با تب یونجه، عطسه و آبریزش بینی همراه می شود.
توجه داشته باشید که آلرژی فصل بهار میتواند شدت بالا داشته و اختلال شدید در کیفیت زندگی ایجاد کند ولی با مراجعه به متخصص آلرژی و استفاده از درمان های دارویی تا حد زیادی قابل کنترل و مدیریت می باشد.

علت آلرژی فصل بهار

ما در کشور زیبا و وسیعی زندگی می کنیم که گاه اختلاف درجه حرارت از شمال به جنوب کشور به حدود 40 درجه سانتی گراد می رسد.

بنابر این شروع بهار در هر استان در زمان متفاوتی روی می دهد. بیش تر درختان در فصل بهار گرده افشانی می کنند. گرده ها به حدی کوچک هستند که می توانند به راحتی با کمک باد جا به جا شوند.
بهار شهر تهران از نیمه دوم بهمن شروع می شود. اغلب درختان در فصل بهار گرده افشانی می کنند و به این واسطه از انقراض خود جلوگیری می نمایند.

لذا این گرده ها به قدری کوچکند که کیلومتر ها به وسیله وزش باد جا به جا می شوند البته توجه داشته باشید که فقط درختان نیستند که گرده افشانی میکنند بلکه سایر گیاهان ازخانواده چمن ها و علفهای هرز نیز برای بقای نسل خود گرده های خود را در هوا پراکنده می نمایند.
سیستم ایمنی بدن اشتباهاً گرده های گیاهان را به عنوان خطر تلقی کرده و برای مبارزه با آنها آنتی بادی ترشح می نماید. هیستامینی که در بدن ترشح می شود، موجب به وجود آمدن یک سری علائم می گردد.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

علائم آلرژی فصل بهار

علائم آلرژی های بهاره شامل عطسه های پشت سر هم صبحگاهی، خارش و آبریزش بینی، ریزش اشک، خارش و قرمزی چشم می باشد. ا

حساس خارش و سوزش شدید گوش، گلو و حتی گاهی تنگی نفس و سرفه های خشک نیز می تواند از علائم حساسیت فصلی باشد. در این فصل عوارض ناشی از آسم آلرژیک در بیمار مبتلا ممکن است تشدید گردد.

تشخیص آلرژی فصل بهار

تشخیص آلرژی فصلی می بایست توسط متخصص آلرژی صورت پذیرد. تست حساسیت پوستی بهترین راه برای کشف علت اصلی علائم شما می باشد. به این منظور مقداری از ماده آلرژی زا بر روی سطح پوست شما قرار داده می شود و واکنش بدن شما نسبت به آن ماده سنجیده می شود. مقاله آلرژی خود را بشناسید را مطالعه کنید.
همچنین می توان مقدار کمی از ماده آلرژی زا که رقیق شده است را به زیر پوست بازو یا پشت تزریق نمود و سپس واکنش بدن را نسبت به آن بررسی نمود. این بررسی گاهی اوقات با آزمایش خون نیز قابل انجام می باشد.

درمان آلرژی فصل بهار

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، آلرژی فصلی درمان مشخصی ندارد. اما می توان با مراجعه به متخصص ایمونولوژی و استفاده از داروهای مناسب تا حد زیادی عوارض ناشی از این آلرژی را کاهش داد.
در ذیل به اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش عوارض ناشی از آلرژی اشاره می نماییم:

  • زمانیکه وزش باد شدید شده و گرده افشانی به حداکثر مقدار خود رسیده است، پیشنهاد می شود تا در خانه بمانید. در هنگام صبح گرده افشانی به حداکثر میزان خود می رسد.
  • تا حد امکان درها و پنجره های خود را بسته نگه دارید و از سیستم تصفیه هوای مطلوب استفاده نمایید.
  • مکان هایی در منزل که امکان تجمع گرده ها وجود دارد را به صورت مداوم تمییز نمایید.
  • موهای خود را پس از هر بار بیرون رفتن بشویید. زیرا امکان تجمع گرده ها در داخل آنها وجود دارد.
  • حداقل دو بار در هفته منزل خود را جاروبرقی کرده و از ماسک استفاده نمایید.

نتیجه گیری

آلرژی فصلی را شاید بتوان متداول ترین نوع آلرژی دانست. عوارض ناشی از آلرژی بهار به علت واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به گرده گیاهان به وجود آمده و با استفاده از راهکارهایی که متخصص آلرژی پیش روی شما قرار می دهد، به راحتی قابل کنترل می باشد.

لذا شما می توانید با مراجعه به یک کلینیک درمان آلرژی خوب در تهران تا حد زیادی از شر عوارض ناشی از این آلرژی خلاص شوید.

پاسخ

Call Now Button