انواع آلرژن ها

آیا میدانید آلرژن چیست؟ باور های غلطی وجود دارد که آلرژن را همان آلرژی می دانند در حالی که این صحیح نیست. آلرژن ها معمولا پروتئین یا گلیکوپروتئین هایی هستند که تحت عنوان کلی آنتی ژن قرار می گیرند. به واکنش شدیدی که دستگاه ایمنی بدن در پاسخ به آنتی ژن های آلرژن بروز می دهد، آلرژی می گویند. منبع آلرژن ها بسیار متنوع است. از منابع غذایی تا دارو ها می توانند برای فرد آلرژن محسوب شود و ایجاد آلرژی کند. در این مقاله به شرح تفصیل انواع آلرژن ها پرداخته می شود.

برای تشخیص انواع آلرژی ها و درمان آن ها به کلینیک آلرژی صبا مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن  تماس ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲بگیرید.

اینستاگرام

انواع مختلف آلرژن ها

آلرژن ها خانواده ی بزرگی دارند که شامل مواد غذایی، عوامل محیطی، دارو ها و میکروارگانیسم های مختلف می شوند. آلرژن ها به چهار روش کلی می توانند وارد بدن انسان شود و سبب بروز آلرژی گردد.

آلرژن ها با توجه به ماهیت های فیزیکی که دارند می توانند با تماس مستقیم پوستی، خوردن یا آشامیدن، تزریق کردن و تنفس کردن وارد بدن شوند.

مکانیسم عملکرد آلرژی در بدن

“چطور آلرژن ها که اغلب برای افراد دیگر مواد بی ضرری هستند. در بدن افرادی خاص باعث بروز آلرژی می شود؟”

در پاسخ به این سوال می توان این چنین شرح داد: آلرژن پس از اتصال به گیرنده های سلولی بدن، آنتی بادی ترشح می کنند و این آنتی بادی ها در تماس با سلول هایی از بافت، باعث آزاد شدن هیستامین و سایر مواد شیمیایی می شود و دیگر سلول های دستگاه ایمنی بدن ( ماکروفاژ ها، گلبول های سفیدو…) از طریق خون، خود را به آن ناحیه از بدن می رسانند و بدن با علائمی مانند، قرمزی، سوزش، خارش، سرفه، تورم و التهاب و… روبه رو می شود.

انواع آلرژی

آلرژی ها به واسطه ی شدت، محل بروز و آنتی ژنی که در ایجاد آن موثر است در گروه های متفاوتی قرار می گیرند. میزان شدت بروز آلرژی دارای طیف وسیعی است. که در حالت خیلی شدید آن شوک آنافیلاکسی ایجاد می شود. واکنش های آلرژی با شدت های متفاوت و در اندام و بخش های گوناگونی از بدن بروز می کند. ممکن است محل بروز آن، بینی، گلو، سینوس، گوش، معده، ریه، پوست و.. باشد. آلرژی در حاد ترین وضعیت باعث ایجاد حالتی به نام شوک آنافیلاکسی می شود.

آلرژی در واقع به دلیل حساسیت و هوشیاری بالای دستگاه ایمنی ایجاد می شود و اغلب به صورت زنتیکی از والدین به فرزندان منتقل می شود. برای جلوگیری از بروز علائم آلرژی بهتر است شایع ترین آلرژن ها را شناسایی کرده و از قرار گرفتن در معرض آن ها پیشگیری شود.

شوک آنافیلاکسی می تواند باعث مرگ فرد شود

حمله ی آنافیلاکسی که در شرایط بروز آلرژی شدید ایجاد می شود. باعث اختلال در ضربان قلب و فشار خون می شود و با تاثیر در تنفس فرد می تواند منجر به مرگ شود. برای کنترل حمله ی آنافیلاکسی معمولا پزشک داروی اپی نفرین تجویز می کند. تا آن را کنترل کند. به همین دلیل آگاهی از آلرژن ها و اقدام برای درمان آن ها و لزوم بودن تحت نظر پزشک الزامی است.

شناخته شده ترین آلرژن ها

در زمره ی مواد غذایی احتمال این که هر نوع ماده ی غذایی باعث بروز حساسیت شود وجود دارد. اما در این میان تعدادی از مواد غذایی مانند بادام زمینی، تخم مرغ، شیر، ماهی، گندم و سویا با احتمال بالغ بر 50 درصد  حساسیت زا هستند. در شرایطی ممکن است آلرژی از ابتدای تولد در فرد وجود نداشته باشد و در طول زندگی به علت استفاده ی بیش از حد از یک ماده ی غذایی، بدن به آن واکنش نشان دهد. مانند توت فرنگی، کنجد و…

همان طور که پیش تر گفته شد ترکیباتی از دارو ها و گرد و غبار و ذرات نیز می توانند، آلرژن باشند. برای درمان آلرژی معمولا از داروهای ضد حساسیت به طور مرتب استفاده می شود تا واکنش دستگاه ایمنی بدن را کاهش می دهد. برای درمان آلرژی یا آگاهی از آلرژن ها می توانید به کلینیک آلرژی صبا مراجعه نمایید.

در نتیجه

در صورت بروز علائم آلرژی حتما به پزشک مراجعه نمایید، آلرژن را شناسایی کرده و از قرار گیری در معرض آن خودداری کنید. برای آگاهی از درمان های قطعی و به روز انواع آلرژی ها مانند درمان آلرژی فصلی، آلرژی به داروها و آسم های آلرژیک می توانید به کلینیک درمان آلرژی مراجعه نمایید.

پاسخ

Call Now Button