فهرست محتوا:

انواع اگزما

انواع اگزما در کودکان کدام است؟
وازلین برای اگزما درمان مناسبی است؟
انواع اگزما در بزرگسالان چه علائمی ایجاد می کند؟
آیا اگزما واگیردار است؟

اگزما (التهاب اگزمایی) شایع ترین بیماری التهابی پوستاست. با وجود این که اصطلاح درماتیت غالبا به بثورات اگزمایی اطلاق می شود، این کلمه به معنای التهاب پوست است و با فرآیندهای اگزمای آلرژیک مترادف نیست. به عنوان نمونه، برای تشخیص دقیق و درست بیماری پوستی، افتراق بثورات اگزمای آلرژی از ضایعات پسوریازیفرم یا لیکنوئید از اهمیتی اساسی برخوردار است. در اینجا نیز همانند سایر بیماری های پوستی، نگاه کردن دقیق به بثورات و تعیین ضایعه اولیه اهمیت دارد.
شناخت کیفیت و ویژگی های اجزاء التهاب اگزمایی (اریتم، پوسته، وزیکول) و تعیین چگونگی افتراق آن ها از سایر بثوراتی که ظاهر مشابهی دارند، ضروری است. پزشک مجرب یا یک کلینیک درمان آلرژی پس از آشنایی با این اشکال حتی در صورت وجود تغییرات ثانویه ایجاد شده به دلیل کندن، عفونت یا التهاب می تواند فرآیند اگزمایی را باز شناسد. با تشخیص التهاب اگزمایی، بخش عمده ای از معمای تشخیصی حل می شود.

انواع-اگزما

مراحل اگزما

مراحل اگزما به سه مرحله : حاد، تحت حاد و مزمن که هر کدام، مرحله ای از تکوین یک فرآیند التهابی دینامیک را نشان می دهند. از لحاظ بالینی، بیماری اگزمایی ممکن است با هریک از این مراحل شروع شود و به مرحله ای دیگر تبدیل گردد و در بسیاری از موارد چند فرم ضایعه ممکن است ،همزمان و درکنارهم دیده شوند . درماتیت ها اگر به حال خود رها شوند (تحریک نشوند، خارانده نشوند ) سیر پیشرونده پیدا نمی کنند و گاهی حتی بدون عارضه بهبود می یابند، اما این حالت مطلوب، تقریبا هیچ گاه عملا رعایت نمی شود و اغلب خاراندن، ایجاد تحریک یا تلاش در استفاده از درمان های موضعی، اموری اجتناب ناپذیرند. یک ویژگی اصلی التهاب اگزمایی، خارش با درجاتی متفاوت می باشد.

مراحل التهاب اگزمایی

التهاب اگزمایی حاد: علت رخداد این عارضه دراثر تماس با آلرژن های اختصاصی و مواد شیمیایی بوجود می آید. عفونت قارچی و عفونت پوستی شایعترین عارضه ای هست که در اگزما رخ میدهد که میتواند باعث ترشح و وزیکول شود.
التهاب اگزمایی حاد: شدت التهاب، از متوسط تا شدید متغیر است. در عرض چند ساعت یک پلاک قرمز روشن متورم با سطحی زبر و خشن مانند پدیدار می گردد. با معاینه دقیق این سطح، وزیکول های ظریف، شفاف و پر از سرم دیده می شوند. ممکن است بثورات پیشرفت نکنند و یا تغییر یافته، به تاول تبدیل شوند. وزیکول ها و تاول ها غالبا خطی هستند و ممکن است گسترش یافته، به یکدیگر بپیوندند. ضایعات خطی در نتیجه ای انتشار عامل مشکل ساز بر روی پوست به وسیله انگشت در طی عمل خاراندن ایجاد می شوند. در مواردی که التهاب به وسیله ای انواع آلرژی ایجاد می شود، درجه ای التهاب مستقیما متناسب با میزان آنتی ژنی است که در پوست رسوب می کند. ساییدگی، پوست را به عفونت مستعد ساخته موجب تجمع سرم، دلمه و ماده ای چرکی می گردد.
علائم التهاب گزمایی حاد: اگزمای حاد، خارش شدیدی ایجاد می کند. بیماران بثورات خود را، حتی در حین خواب می خارانند. دوش آب داغ موقتا خارش را تسکین می دهد زیرا تحمل دردی که به وسیله ای آب داغ ایجاد می شود راحت تر از تحمل احساس خارش است؛ با این حال، گرما باعث تشدید اگزمای حاد می گردد.

برخی خدمات کلینیک آلرژی صبا

درمان آلرژی

درمان آسم

درمان کهیر

سینوزیت

امتیاز ویژه کلینیک آلرژی صبا فعالیت اساتید و پزشکانی است که در حوزه آلرژی و ایمونولوژی بالینی دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی اند و درحال حاضر مسؤول آموزش این رشته در دانشگاه می باشند.

پاسخ

Call Now Button