فهرست محتوا:

پزشکان از چه نوع آزمایشاتی به عنوان تست آلرژی استفاده می کنند؟ تست پریک پوستی یا SPT رایج ترین تست آلرژی است که انجام می شود. آزمایشات پوستی می توانند دقیق ترین و کم هزینه ترین روش برای تأیید آلرژن ها باشند. تست پوستی یک آزمایش ساده، ایمن و سریع است و در طی 15الی20 دقیقه نتیجه را ارائه می دهد. در ادامه به بررسی موارد دیگر تست آلرژی می پردازیم.

تست آلرژی چیست؟

تست پوست معمولاً روی ساعد انجام می شود، اما در برخی شرایط ممکن است در قسمت دیگری از بدن مانند پشت (نوزادان / کودکان کوچک) انجام شود. آلرژن هایی که باید بررسی شوند، پس از معاینه توسط پزشک انتخاب می شوند. پزشک یا تکنیسین کمی از آلرژن احتمالی را روی پوست قرار می دهد. اگر به هر یک از این مواد حساس باشید، یک پاسخ آلرژیک موضعی، به صورت قرمزی و خارش در محل آزمایش در مدت 15 دقیقه ایجاد خواهد شد. معمولاً هرچه کهیر در محل قرار دادن عصاره آلرژن بزرگتر باشد، احتمال حساسیت نسبت به آلرژن بیشتر خواهد بود. تست های پوستی را می توان در تمام گروه های سنی انجام داد.

تست آلرژی

دانستن این نکته حائز اهمیت است:

نتیجه مثبت آزمایش پوست به خودی خود آلرژی را تشخیص نمی دهد.
آزمایش پوستی مثبت شدت یک واکنش آلرژیک را تعیین نمی کند.
منفی شدن آزمایش پوست معمولاً به این معنی است که شما حساسیت ندارید. اگر چه، واکنش های منفی ممکن است به دلایل دیگری رخ دهد. اگر بیمار داروهای آنتی هیستامین یا داروهایی که اثر هیستامین را متوقف کند را مصرف نماید.

قبل از انجام آزمایش، بیمار لازم است از مصرف داروهای آنتی هیستامین و برخی داروهای دیگر اجتناب کند. مصرف آنتی هیستامین های طولانی اثر (آنهایی که باعث خواب آلودگی نمی شوند) باید به مدت 1 هفته متوقف شوند. آنتی هیستامین های کوتاه اثر از 48 ساعت قبل می توانند متوقف شوند. بسیاری از ترکیبات ضد سرفه حاوی آنتی هیستامین است. بنابراین لطفاً قبل از تست به پزشک خود بگویید که چه دارویی مصرف کرده اید.

تست پوستی از نوع درون پوستی

این آزمایش شامل تزریق مقدار کمی از عصاره آلرژن به داخل پوست، با سرنگ و سوزن است. مشاهده نتیجه پس از 10الی15 دقیقه ارزیابی کهیر و قرمزی حاصل از آن انجام می شود. پزشک شما ممکن است از این تست برای تشخیص حساسیت به داروها استفاده کند. تست های پوستی 100٪ دقیق نیستند و تفسیر نتایج آنها چه مثبت و چه منفی، بستگی به ارزیابی پزشک فوق تخصص آلرژی از علایم و یافته های شما دارد. برخی از بیماران نسبت به موادی که حساسیت بالینی به آنها ندارند، نتایج مثبتی نشان می دهند. در این حالت می گوییم آنها فقط حساس هستند اما آلرژی واقعی ندارند. تست های داخل پوستی معمولا برای ارزیابی آلرژی های غذایی کاربرد ندارند.

تست خراش پوست

آزمایش خارش پوست، که به آن تست خراش یا خراش نیز گفته می شود، واکنش های آلرژیک فوری را به طور همزمان در 50 ماده مختلف بررسی می کند. این آزمایش معمولاً برای شناسایی حساسیت به گرده گل، کپک، ریزگردها و غذاها انجام می شود. در بزرگسالان، آزمایش معمولاً روی بازو انجام می شود. کودکان ممکن است در قسمت فوقانی کمر آزمایش شوند.

آزمایش های پوستی آلرژی دردناک نیستند. در این نوع آزمایش از سوزن (لانچ) استفاده می شود که به سختی به سطح پوست نفوذ می کند. خونریزی یا احساس ناراحتی لحظه ای بیش از حد نخواهید داشت.

پس از تمیز کردن محل آزمایش با الکل، پرستار علائم کمی روی پوست شما می کشد و یک قطره از عصاره آلرژن را در کنار هر علامت قرار می دهد. سپس او با استفاده از لانست عصاره ها را در سطح پوست میخارد. برای هر ماده حساسیت زا از لانست جدید استفاده می شود.

برای دیدن اینکه آیا پوست شما واکنش طبیعی نشان می دهد ، دو ماده اضافی در سطح پوست شما خراشیده می شوند:

 • هیستامین در بیشتر افراد، این ماده باعث واکنش پوستی می شود. اگر به هیستامین واکنش نشان ندهید، ممکن است آزمایش پوست آلرژی حساسیتی را حتی در صورت داشتن آن نشان ندهد.
 • گلیسیرین یا سالین. در بیشتر افراد، این مواد هیچ واکنشی ایجاد نمی کنند. اگر به گلیسیرین یا سالین واکنش نشان دهید، ممکن است پوست حساسی داشته باشید. نتایج آزمایش باید احتیاطاً تفسیر شود تا از تشخیص آلرژی کاذب جلوگیری شود.

حدود 15 دقیقه پس از خاراندن پوست، پرستار پوست شما را از نظر علائم واکنش های آلرژیک مشاهده می کند. اگر به یکی از مواد آزمایش شده حساسیت دارید ، برجستگی برجسته، قرمز و خارش دار (خار) ایجاد می کنید که ممکن است شبیه گزش پشه باشد. سپس پرستار اندازه دست انداز را اندازه گیری کرده و نتایج را ثبت می کند. در مرحله بعدی ، او پوست شما را با الکل تمیز می کند تا علائم آن پاک شود.

تست آلرژی پچ یا آزمایش اپی کوتانئوس

این آزمایش با قرار دادن برخی برچسب های حاوی مواد مختلف (داروها، فلزات، مواد شیمیایی لاستیکی ، مواد غذایی) بر روی پوست پشت تنه انجام می شود. این آزمایش مشخص می کند چه آلرژنی ممکن است باعث ایجاد درماتیت تماسی شود. پچ ها پس از 48 ساعت برداشته می شوند، اما خواندن نهایی تست پس از 72 الی 96 ساعت انجام می شود. اگر به ماده حساس باشید، بثورات موضعی ایجاد می شوند. تعداد پچ ها بستگی به مواد مشکوکی دارد که پزشک می خواهد آن را بررسی کند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. کورتیکواستروئیدهای سیستمیک می توانند نتایج آزمایش را تغییر دهند. استحمام و تعریق می تواند پچ ها را جابجا کند، بنابراین مراقب باشید.

علت استفاده از تست آلرژی

تست های پوستی آلرژی به طور وسیعی کمک می‌کنند تا شرایط آلرژیک شناسایی شود. برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تب یونجه (رینیت آلرژیک)
 • آسم آلرژیک
 • درماتیت (اگزما)
 • حساسیت غذایی
 • آلرژی به پنی سیلین
 • آلرژی به زهر زنبور عسل

آزمایشات پوستی به طور معمول برای هر سنی حتی نوزادان بی خطر است. با این حال در برخی از شرایط خاص نیز آزمایش‌ات پوستی توصیه نمی‌شود، زمانی که شما تجربه موارد زیر را داشته باشید:

 • تا به حال یک واکنش آلرژیک شدید داشته اید ممکن است به قدری به مواد خاصی حساس باشید که حتی مقادیر اندک مورد استفاده در آزمایشات پوستی می تواند باعث به وجود آمدن یک واکنش که زندگی را تهدید می‌کند شود.
 • از داروهایی استفاده می‌کنید که می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. آن‌ها شامل آنتی هیستامین‌ها، بسیاری از داروهای ضد افسردگی و برخی از داروهای سوزش سر دل هستند.
 • شرایط پوستی خاصی دارید و اگزما یا پسوریازیس شدید نواحی وسیعی از پوست بازوها و پشت شما را تحت تأثیر قرار داده است. سایر بیماری‌های پوستی، مانند درماتوگرافی، می‌توانند باعث نتایج آزمایش غیرقابل اعتماد شوند.
 • تست های پوستی آلرژی به صورت کلی برای تشخیص آلرژی به مواد معلق در هوا، مثل شوره حیوانات خانگی و کنه، گرده‌ها و گرد و غبار مورد استفاده هستند. آزمایش پوست همچنین می‌تواند به تشخیص آلرژی غذایی نیز کمک کند. اما از آنجایی که آلرژی غذایی می تواند پیچیده باشد، ممکن است به آزمایش ها یا روش های اضافی نیاز داشته باشید.

چه زمانی از آزمایش خون آلرژی استفاده می شود؟

از آزمایش خون آلرژی اغلب استفاده می شود زیرا:

 • بیمار دارویی مصرف می کند که می تواند در آزمایش پوست تداخل ایجاد کند ، اما نمی تواند برای چند روز متوقف شود.
 • بیمار از یک بیماری پوستی شدید مانند اگزما یا پسوریازیس رنج می برد.
 • آزمایش با یک ماده حساسیت زا قوی ممکن است یک واکنش مثبت بسیار زیاد ایجاد کند.

2 thoughts on “تست آلرژی و انواع آن کدامند؟

 1. امیر - 27 مهر 1401 در 11:40 ب.ظ

  هزینه تست پریک چقدره؟؟؟

  پاسخ
  • admin - 7 آبان 1401 در 9:17 ق.ظ

   سلام. برای اطلاع از لیست قیمت خدمات لطفا با شماره های تماس زیر پیگیری کنید:
   شماره تماس
   021-86052472
   021-86052945
   0990-04004144

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button