فهرست محتوا:

حساسیت فصلی یک بیماری مزمن است که بیمار معمولا تا آخر عمر با آن درگیر خواهد بود. یکی از آزاردهنده ترین علائم حساسیت فصلی، عطسه و آبریزش بینی است. بیماران درگیر با این موضوع همیشه به دنبال بهترین روش درمان عطسه و آبریزش حساسیت فصلی هستند. آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین عطسه، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم کمک کنند. نمونه هایی از آنتی هیستامین های خوراکی عبارتند از ستیریزین (آلرژی Zyrtec)، فکسوفنادین (Allegra Allergy) و لوراتادین (Claritin، Alavert). اسپری بینی کورتیکواستروئیدی نیز علائم بینی را بهبود می بخشد. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله راه هایی برای درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی را با شما به اشتراک بگذاریم.

حساسیت فصلی چیست؟

علت حساسیت فصلی

رینیت آلرژیک که تب یونجه نیز نامیده می شود، یک واکنش آلرژیک است که علائمی مانند عطسه، احتقان، خارش بینی و گلو درد دارد. گرده درختان و گیاهان، موی حیوانات خانگی، کپک و حشرات می توانند منجر به علائم حساسیت شوند. حساست فصلی بیمار را بسیار کلافه می کند، اما می توان با تغییر سبک زندگی، مصرف داروهای آلرژی و ایمونوتراپی (واکسن های آلرژی) علائم آن را بهبود بخشید. علائم آلرژی با تغییر فصل رخ می دهد. حدودا 10 تا 30 درصد از جمعیت جهان با این بیماری درگیر هستند. در ادامه انواع درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی را معرفی خواهیم کرد.

علائم حساسیت فصلی

حساسیت فصلی در بیشتر مواقع مربوط به گرده گل است. بسته به اینکه بیمار به چه ماده ای حساسیت دارد، علائم می تواند در زمان های مختلف سال (بهار یا پائیز) شروع شود. فردی که به گرده های معمولی حساسیت دارد، زمانی که تعداد گرده ها زیاد باشد، علائم شدیدتری خواهد داشت.
علائم رایج عبارتند از:

 • عطسه کردن
  چشمان اشک آلود
  خارش گلو
  انسداد، خارش یا آبریزش بینی

علائم حساسیت شدید

در ادامه، علائم شدید را ذکر می کنیم:

 • تعریق شدید
 • سردرد
 • از دست دادن بویایی و چشایی
 • انسداد سینوس ها
 • انتشار خارش از گلو به بینی و گوش
 • برخی از افراد ممکن است دچار خستگی، تحریک پذیری و بی خوابی شوند.
 • افراد مبتلا به آسم ممکن است در مواقعی که علائم تب یونجه شایع است، خس خس سینه و تنگی نفس بیشتری را تجربه کنند.

زمان بروز حساسیت فصلی

بیمار ممکن است در هر زمانی از سال حساسیت فصلی بگیرد. آلرژی های فصلی بیشتر در بهار، تابستان و اوایل پاییز زمانی که درختان و علف های هرز شکوفا می زنند و تعداد گرده ها بیشتر می شود رخ می دهد.

درمان آلرژی فصلی

طیف وسیعی از درمان ‌های بدون نسخه (OTC) می‌تواند به کنترل علائم آلرژی فصلی کمک کند. گاهی اوقات، ترکیب دو یا سه درمان می تواند بیشتر اثر بخش باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله علائم حساسیت فصلی را مطالعه نمائید.

درمان عطسه و آبریزش بینی

همهترین راهکار برای درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی، قرار نگرفتن در معرض محرک های آلرژی است. راهکارهای زیر برای رسیدن به این هدف کمک زیادی به بیماران می کنند:

 • در روزهای خشک و بادی در خانه بمانید. بهترین زمان برای بیرون رفتن در فصول گرده افشانی، بعد از بارش باران است. این کار به پاکسازی گرده ها از هوا کمک می کند.
 • از چمن زنی، چیدن علف های هرز و سایر کارهای باغبانی که موجب تحریک آلرژن ها می شود خودداری کنید.
 • لباس‌هایی را که بیرون پوشیده‌اید در بیاورید و دوش بگیرید تا گرده‌ها را از روی پوست و موهایتان بشویید.
 • لباس های شسته شده را بیرون آویزان نکنید. گرده ها می توانند به ملحفه ها و حوله ها بچسبند.
 • هنگام رفتن به فضای باز حتما از ماسک صورت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان آلرژی بینی

زمانی که تعداد گرده ها زیاد است بیشتر مراقب باشید!

علائم و نشانه های آلرژی فصلی می تواند زمانی که گرده های زیادی در هوا وجود دارد، تشدید شوند. این کارها می توانند به کاهش علائم کمک کنند:

 • همیشه اخبار را برای پیش بینی گرده و سطوح فعلی گرده دنبال کنید.
 • اگر تعداد گرده‌ها بالا پیش‌بینی می‌شود، قبل از شروع علائم، داروهای آلرژی خود را مصرف کنید.
 • در شب و یا هر زمان دیگری که تعداد گرده ها زیاد است، درها و پنجره ها را ببندید.
 • از فعالیت در فضای باز در اوایل صبح که تعداد گرده ها در بالاترین میزان است خودداری کنید.

تمیز نگه داشتن هوای داخل خانه برای درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی

هیچ محصول معجزه آسایی وجود ندارد که بتواند تمام آلرژن های موجود در هوای خانه را از بین ببرد، اما رعایت این نکات به درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی کمک می کنند:

 • استفاده از تهویه مطبوع در خانه و ماشین
 • تعویض به موقع فیلترهای گرمایش/سرمایش هوا
 • خشک نگه داشتن هوای خانه
 • استفاده از یک فیلتر ذرات هوا در اتاق خواب
 • به کار بردن جاروبرقی دارای فیلتر HEPA
 • مصرف داروهای بدون نسخه

انواع مختلفی از داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش علائم آلرژی کمک کنند. مانند:

قرص درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی

آنتی هیستامین های خوراکی می توانند به تسکین عطسه، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم کمک کنند. نمونه هایی از آنتی هیستامین های خوراکی عبارتند از ستیریزین (آلرژی Zyrtec)، فکسوفنادین (Allegra Allergy)، لوراتادین (Claritin، Alavert) و لووستیریزین (Xyzal®).
آنتی هیستامین ها می توانند موجب خواب آلودگی شوند. بنابراین هنگام رانندگی و همراه با الکل نباید مصرف شوند.

درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی

در طی یک واکنش آلرژیک، بدن لوکوترین، هیستامین و سایر مواد شیمیایی آزاد می‌کند که موجب التهاب و علائم حساسیت می‌شوند. این قرص های مهارکننده‌ لوکوترین که فقط با نسخه در دسترس هستند، لکوترین را مسدود می کنند. رایج ترین مهارکننده لوکوترین مونته لوکاست است. برخی از افراد هنگام مصرف این دارو تغییراتی در خلق و خوی، توهم، حرکات غیرارادی عضلات و بثورات پوستی را تجربه می کنند.

اسپری حساسیت فصلی

اسپری بینی کورتیکواستروئیدی علائم بینی را بهبود می بخشد. مثلاً فلوتیکازون پروپیونات (تسکین آلرژی فلوناز)، بودزوناید (آلرژی راینوکورت) و تریامسینولون (آلرژی 24 ساعته ناساکورت) می‌تواند برای درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی، کمک زیادی کنند. این داروها معمولاً بصورت بدون نسخه (OTC) موجود هستند، و با متوقف کردن ترشح هیستامین، به درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی کمک شایانی می کنند. این داروها علائم آبریزش بینی، خارش و عطسه را تسکین می دهند، اما انسداد سینوس های احتقانی را باز نمی کنند. فرمول قدیمی آنتی هیستامین ها می توانند موجب خواب آلودگی شوند.

اسپری بینی کرومولین سدیم

این اسپری بینی علائم آلرژی را با جلوگیری از انتشار عوامل سیستم ایمنی (که باعث ایجاد علائم می شوند)، کاهش دهد. اگر درمان قبل از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها شروع شود، بهترین نتیجه را دارد. این اسپری ها عوارض خاصی ندارند و معمولاً باید 4 تا 6 بار در روز استفاده شود. این روش یک درمان طولانی مدت ایمن و موثر ارائه می دهد. ممکن است یک هفته طول بکشد تا مزایا نشان داده شود.

از تاثیرگذارترین اسپری های درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی، می توان به فلوتیکازون (فلوناز)، فلوتیکازون (ورامیست)، مومتازون (ناسونکس) و بکلومتازون (بکوناز) اشاره کرد.

 • اسپری بینی Afrin®.
 • اسپری بینی فنیل افرین (Neo-Synephrine®).
 • سودوافدرین (Sudafed®).

کورتیکواستروئیدهای خوراکی

ضد احتقان های خوراکی مانند سودوافدرین (Sudafed) می توانند به طور موقت گرفتگی بینی را تسکین دهند. برخی از داروهای آلرژی یک آنتی هیستامین را با یک ضد احتقان ترکیب می کنند. به عنوان مثال می توان به ستیریزین- شبه افدرین (Zyrtec-D)، فکسوفنادین- شبه افدرین (Allegra-D آلرژی و احتقان) و لوراتادین- شبه افدرین (Claritin-D) اشاره کرد.

علائم شدید حساسیت فصلی ممکن است به قرص‌های پردنیزون که توسط پزشک تجویز می‌شود به خوبی پاسخ دهند. این داروها فقط برای استفاده کوتاه مدت هستند. استفاده طولانی مدت ممکن است منجر به عوارضی مانند آب مروارید، ضعف عضلانی و پوکی استخوان شود.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی می تواند با حساسیت زدایی تدریجی سیستم ایمنی بدن نسبت به آلرژن هایی که باعث ایجاد علائم می شوند، در درازمدت منجر به درمان شود. این داروها معمولاً به شکل واکسن های آلرژی یا قطره های زیرزبانی برای افرادی که علائم آن ها جدی است و با کمک سایر درمان ها برطرف نشده اند دریافت می شود.
ایمونوتراپی می تواند علائم آلرژی را به صورت دائمی درمان کند و حتی از بروز آسم و آلرژی های جدید جلوگیری کند. واکسن آلرژی باید توسط پزشک انجام شود، اما ایمونوتراپی زیر زبانی یا دارویی را می توان در خانه مصرف کرد.

برای برخی افراد، واکسن های آلرژی (ایمونوتراپی آلرژن) می تواند گزینه خوبی باشد. این درمان شامل تزریق های منظم حاوی مقادیر کمی از موادی است که باعث آلرژی شما می شود. با گذشت زمان، این تزریق ها واکنش سیستم ایمنی را که باعث علائم می شود کاهش می دهد.

سینوس های خود را بشویید

شستشوی مجاری بینی با محلول نمکی یک راه سریع، ارزان و موثر برای رفع گرفتگی بینی است. شستشو مستقیماً مخاط و آلرژن ها را از بینی شما خارج می کند. محلول های نمکی را می توان به صورت آماده یا به صورت کیت برای حل کردن در آب خریداری کرد.

درمان حساسیت فصلی در منزل

محلول های خانگی باید 1 لیتر آب، 1.5 قاشق چایخوری (7.5 میلی لیتر) نمک و 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) جوش شیرین داشته باشند.

درمان حساسیت عطسه و آبریزش بینی طب سنتی

تعدادی از داروهای طبیعی برای درمان علائم حساسیت فصلی توصیه می شوند. مواردی هایی که ممکن است علائم را بهبود بخشد شامل عصاره درختچه، اسپیرولینا (نوعی جلبک خشک) و سایر داروهای گیاهی است. بر اساس تعداد محدودی از کارآزمایی‌های بالینی که به خوبی طراحی شده‌اند، شواهد کافی برای نشان دادن ایمنی و اثربخشی این درمان‌ها وجود ندارد. پزشکان هیچ داروی گیاهی تجویز نمی کنند. در دوران بارداری، قبل از مصرف هر دارویی (حتی گیاهی) باید با پزشک مشورت شود تا از اثرات نامطلوب احتمالی بر رشد جنین جلوگیری شود.

طب سوزنی و درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی

از دیگر درمان ‌های جایگزینی که ادعا می‌کنند عطسه و آبریزش بینی ناشی از حساسیت فصلی را درمان می‌کنند طب سوزنی است. اما نتایج مطالعات پیشرفت قابل ‌توجهی را نشان نمی دهد. نتایج مطالعات طب سوزنی فواید محدود احتمالی را نشان داده است، و قبل از امتحان درمان های جایگزین با پزشک خود صحبت کنید.

وقتی درمان های خانگی برای حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی کافی نیست!

برای بسیاری از افراد، اجتناب از آلرژن ها و مصرف داروهای بدون نسخه برای کاهش علائم کافی است. اما اگر آلرژی های فصلی همچنان آزاردهنده است، تسلیم نشوید. اگر آلرژی های فصلی بدی دارید، کلینیک های درمان آلرژی ممکن است از شما برخی آزمایش های پوستی یا خون بگیرند تا دقیقا مشخص شود چه آلرژن هایی باعث ایجاد علائم شما می شوند. آزمایش می‌تواند به تعیین اقداماتی که باید برای جلوگیری از محرک‌های خاص انجام دهید و تشخیص اینکه کدام درمان‌ برای شما بهتر عمل می‌کند، کمک کند.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد درباره درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی، چندین راهکار ارائه شود. قبل از مصرف هر دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ضد احتقان می توانند فشار خون را افزایش داده و باعث سردرد و مشکلات خواب شوند. داروهای ضد احتقان بینی اگر بیش از پنج روز استفاده شوند می توانند اعتیاد آور باشند. اگر همچنان سوالی درباره درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی که پاسخ آن را در مقاله نیافتید، آن را در کادر دیدگاه زیر ثبت کنید. همچنین علاقه مندان می توانند تجربیات و توصیه های خود را درباره این موضوع با ما و سایر خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارند.

پاسخ

Call Now Button