فهرست محتوا:

فصل بهار و پائیز معروف به فصول آلرژی هستند. افراد مبتلا به آلرژی فصلی همیشه به دنبال بهترین روش درمان هستند. با شروع بهار، گلها شکوفه می زنند و چمن رشد می کند. بنابراین کسانی که مستعد به حساسیت فصلی هستند مجبورند همیشه دستمال به همراه داشته باشند. زیرا عطسه و آبریزش بینی ناشی از حساسیت فصلی آنها شروع می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله روشهای درمان حساسیت فصلی با هم بررسی کنیم.

درمان حساسیت فصلی
علت، علائم و درمان آلرژی فصلی

درمان حساسیت فصلی

عطسه، آبریزش از چشم و بینی و همچنین سردرد از علائم اذیت کننده حساسیت فصلی هستند. آلرژی فصلی – که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، بسیار اذیت کننده است. راه های مختلفی برای درمان آلرژی فصلی وجود دارد. این روشها به دو کتگوری قبل و بعد از شروع فصل آلرژی طبقه بندی می شوند. از داروهای طبیعی و داروهای بدون نسخه برای درمان آلرژی در خانه گرفته تا درمان های نسخه ای و تست آلرژی با کمک متخصص آلرژی می توانند به افراد کمک کنند تا علائم آلرژی فصلی خود را کنترل کنند. در ادامه پنج گام برای درمان و تسکین علائم آلرژی فصلی را معرفی می کنیم:

گام 1: بهترین دارو را برای کنترل علائم آلرژی خود پیدا کنید

گزینه های درمانی بدون نسخه زیادی برای کنترل و درمان علائم حساسیت فصلی وجود دارند. بسیاری از آنها را می توانید به راحتی در برنامه روزانه خود بگنجانید تا به تسکین علائم کمک کنند. اما بهترین داروهای حساسیت فصلی کدامند؟ برای پاسخ باید بگوئیم بهترین دارو به فرد و علائم او بستگی دارد. بنابراین بهتر است برای انتخاب بهترین دارو به یک کلینیک آسم و آلرژی معتبر مراجعه کنید تا با کمک دکتر دارو مناسب را پیدا کنید.

داروهای ضد آلرژی بدون نسخه

انواع داروهای ضد آلرژی بدون نسخه به بیماران کمک می کنند تا علائم حساسیت فصلی خود را درمان کنند. این داروها عبارتند از:

آنتی هیستامین ها

انواع آنتی هیستامین ها اولین گام عالی برای تسکین علائم و درمان آلرژی های فصلی هستند. کارکرد آنها با مسدود کردن “هیستامین” است. هیستامین یک ماده شیمیایی است که توسط سیستم ایمنی بدن شما ترشح می شود. بدن اگر تشخیص دهد چیز مضری وارد شده با ترشح هیستامین از خود واکنش دفاعی می دهد.

در مورد آلرژی های فصلی، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به برخی آلرژن ها واکنش بیش از حدی نشان می دهد که هیستامین آزاد می کند. این واکنش بیش از حد همان چیزی است که موجب بروز علائم آلرژی می شود.

مارک های مختلفی از آنتی هیستامین های خوراکی در بازار وجود دارد که می توانید برای درمان حساسیت فصلی مصرف کنید. برخی مانند بنادریل در کاهش علائم حساسیت فصلی بسیار موثر هستند اما می توانند موجب خواب آلودگی شوند. بنادریل برای کودکان زیر 6 سال، گاهی اوقات می تواند موجب بیش فعالی شود. بنابراین هیچگاه بدون تجویز پزشک دارو برای درمان حساسیت فصلی مصرف نکنید! داروهای جدیدتر مانند Claritin، Allegra، Xyzal یا Zyrtec این عوارض جانبی را کاهش داده اند.

آبریزش چشم شما را کلافه کرده است؟ قطره های چشمی آنتی هیستامین مانند Zaditor (کتوتیفن) و پاتادی (اولوپاتادین) نیز بدون نسخه در دسترس هستند تا به درمان خارش و آبریزش چشم ناشی از حساسیت فصلی کمک کنند.

دانستن اینکه چه آنتی هیستامینی برای شما مناسب است، دشوار است. بنابراین، با پزشک متخصص مشورت کنید تا ببینید او بر اساس شاخص ترین علائم شما چه دارویی تجویز می کند.

اسپری های استروئیدی بینی

انواع اسپری‌های استروئیدی بینی مانند فلوناز و ناساکورت همزمان با مصرف آنتی‌هیستامین‌ها برای درمان حساسیت فصلی عالی هستند. این اسپری‌ها به کاهش التهاب در بینی و سینوس‌ها کمک می‌کنند تا احتقان، آبریزش بینی، عطسه و آبریزش چشم‌ها را از بین ببرند.

برخلاف اسپری های ضد احتقان بینی مانند Afrin یا Sinex، اسپری های استروئیدی بینی را می توان یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته استفاده کرد. البته در نظر بگیرید که ممکن است یک یا دو هفته استفاده مداوم طول بکشد تا تاثیر خود را نشان دهند. استفاده مداوم از اسپری بینی، به درمان علائم حساسیت فصلی در طول فصل آلرژی کمک می کند.

ضد احتقان ها

داروهای خوراکی مانند سودافد، همراه با داروهای ضد احتقان بینی که در بالا ذکر شد، می توانند به رفع گرفتگی بینی کمک کنند. اما این داروها ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند افزایش فشار خون و ضربان قلب، کج خلقی یا بی خوابی هستید. به دلیل عوارض جانبی بالا، ضد احتقان‌ها برای درمان حساسیت فصلی باید در کوتاه‌مدت (حداکثر سه تا پنج روز) و زمانی که آلرژی شدید است استفاده شوند.

داروهای آلرژی نسخه ای

هنگامی که داروهای ضد آلرژی بدون نسخه جواب نمی دهند، ممکن است پزشک به شما داروی نسخه ای مانند Singulair (مونتلوکاست) برای درمانن حساسیت فصلی بدهد. در صورت ابتلا به آسم، داروهای درمان آلرژی نیز می توانند مفید باشند.

ویتامین سی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین C می تواند به درمان علائم حساسیت فصلی کمک کند. ویتامین C به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند. بنابراین می تواند به کاهش علائم حساسیت پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن کمک کند. قبل از افزودن هر گونه ویتامین یا مکمل به برنامه درمان حساسیت فصلی خود با پزشکتان مشورت کنید.

گیف-اینستاگرام

گام 2: زمان طلائی مصرف داروهای آلرژی را بیابید

آیا می دانستید که می توانید قبل از بروز علائم، مصرف داروهای آلرژی خود را شروع کنید؟ به نظر می رسد امروزه فصول آلرژی زودتر از گذشته شروع می شوند و بیشتر طول می کشند. فصل شروع گرده گلها تا حدودی قابل پیش بینی است. بنابراین، حدود دو هفته قبل از فصل آلرژی و شروع علائم، مصرف داروهای آلرژی را شروع کنید. سپس، مصرف آنها را به طور منظم در بقیه فصل ادامه دهید. هنگامی که علائم حساسیت فصلی شروع می شود، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا درمان و تسکین یابد.

آنتی هیستامین های خوراکی حدود نیم ساعت طول می کشد تا وارد سیستم بدن شوند. زمان خواب زمان مناسبی برای مصرف داروهای آلرژی است. تاثیر بسیاری از آنها 24 ساعت است، یعنی آنها تا روز بعد روید درمان علائم حساسیت فصلی شما کار خواهند کرد.

گام 3: شستشوی بینی و سینوس را فراموش نکنید

شستشوی سینوس یک درمان عالی برای حساسیت فصلی است که می توانید در خانه انجام دهید. این کار در کنار مصرف آنتی هیستامین ها و اسپری های بینی به خوبی عمل می کند. محصولات شستشوی بینی و سینوس مختلفی در بازار موجود است که می توانید برای درمان علائم حساسیت فصلی از آنها استفاده کنید.

البته شما می توانید به راحتی در خانه با آب جوشیده ولرم و مقداری نمک یک محلول شتشو خانگی برای بینی درست کنید. شما می توانید از یک سرنگ برای ریختن محلول در داخل حفره های بینی کمک بگیرید. این کار ساده می تواند برای کاهش تورم و علائم، مواد آلرژی زا را از بینی خارج کند تا شما یک گام به درمان حساسیت فصلی نزدیکتر شوید.

گام 4: از مواد حساسیت زا دوری کنید

سطح گرده در محل زندگی شما چقدر است؟ دانستن تعداد گرده و شاخص کیفیت هوا در منطقه شما می تواند به شما کمک کند تا برای درمان و کنترل علائم حساسیت فصلی خود برنامه‌ریزی کنید. چگونه می توانید شاخص کیفیت هوا را چک کنید؟ سایت هایی مانند شهرداری تهران و سامانه پایش کیفی هوای کشور روزانه کیفیت هوا را به شما می گویند.

آلرژن های حساسیت فصلی

هنگام سفر تعداد گرده ها و شاخص کیفی هوا شهر مقصد را چک کنید. در صورت امکان داروها را همراه داشته باشید ت در صورت بروز علائم حساسیت فصلی، زودتر درمان را شروع کنید.

درمان حساسیت فصلی با دور کردن آلرژن ها

برای درمان آلرژی های فصلی می توانید از خانه و محل زندگی خود شروع کنید. استفاده از دستگاه های مرطوب کننده یا رطوبت گیر هوا به درمان حساسیت فصلی کمک شایانی می کند. در بهار، تابستان و اوایل پاییز رطوبت اضافی هوا را با استفاده از رطوبت گیر یا تهویه مطبوع از بین ببرید. این کار می تواند به کاهش رشد اسپورهای کپک که موجب ایجاد برخی آلرژی ها می شوند کمک کند.

در ماه‌های خشک زمستان، دستگاه مرطوب‌کننده هوا می‌تواند رطوبت را به اتاق اضافه کند تا مجرای بینی خشک و تحریک‌شده را تسکین دهد. حتما فیلتر را به طور مرتب تمیز و تعویض کنید. متأسفانه هوای مرطوب نیز می تواند موجب افزایش کنه های گرد و غبار شود. بنابراین حواستان باشد تا بیش از حد هوا را مرطوب نکنید!

گیف-اپارات

فیلترهای HEPA را برای سیستم گرمایش و سرمایش خود تغییر دهید

قبل از هر چیز باید بگوئیم که فیلتر هپا (فیلتر هوا با بازدهی بالا) در واقع استاندارد میزان بازدهی و اثربخشی فیلترهای هوا در جداسازی آلاینده‌های هوا است. فیلتر HEPA می‌تواند آلرژن‌های موجود در هوا مانند گرده و شوره بدن حیوانات خانگی را بگیرد تا بتواند محرک‌ها را از هوا خارج کند. مطمئن شوید که به طور منظم فیلترها را تعویض می کنید. بنابراین استفاده از فیلتر هوا با کیفیت می تواند به درمان حساسیت فصلی کمک زیادی کند.

دستگاه تصفیه هوا برای درمان حساسیت فصلی

می‌توان از تصفیه‌کننده‌های هوا برای خارج کردن ذرات ریزتر و بخارهایی که فیلتر تهویه مطبوع شما نمی‌تواند جذب کند، استفاده کرد. انواع مختلفی از تصفیه کننده های هوا وجود دارد و هر کدام برای تمیز کردن هوایی که تنفس می کنید عملکرد متفاوتی دارند. بنابراین، با پزشک خود درباره گزینه های موجود صحبت کنید تا بهترین گرینه را برای درمان و کنترل علائم حساسیت فصلی را خریداری کنید.

روش های دیگر کاهش آلرژن ها در خانه:

  • با جاروبرقی دو بار در هفته خانه را تمیز کنید، به خصوص اگر حیوان خانگی دارید. پنجره ها را ببندید و یک فیلتر هوا (یا سیستم گرمایشی و سرمایشی) برای متناسب کردن دما استفاده کنید. مخصوصا زمانی که سطح گرده در بیرون زیاد است، به هیچ وجه در و پنجره را باز نگذارید.
  • ملحفه، پتو و روبالشی خود را هر هفته یا دو هفته یکبار با آب گرم و شوینده ملائم بشویید.
  • به محض رسیدن به خانه دوش بگیرید و موهای خود را بشویید تا ذرات گرده از روی بدن پاک شوند.
  • لباس های بیرون و خانه جدا باشند و بعد از رسیدن به منزل لباسها را بشوئید.
  • حیوانات خانگی را داخل اتاق خواب نیاورید.

گام 5: آزمایش حساسیت فصلی یا واکسن برای درمان

آزمایش آلرژی می تواند به پزشک شما کمک کند تا علت دقیق حساسیت فصلی شما را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی برای کمک به درمان علائم شما ارائه دهد. تست های آلرژی بسیار ساده هستند. این آزمایش ها در کلینیک های آسم و آلرژی از طریق پوست انجام می شوند. تست آلرژی مشخص می کند که چه آلرژن هایی باعث علائم شما می شوند.

بسته به شدت آلرژی، پزشک ممکن است ایمونوتراپی با واکسن های آلرژی را برای کمک به کاهش و درمان علائم حساسیت فصلی شما تجویز کند. این واکسن‌ها به بدن کمک می‌کنند که حساسیت نداشته باشند و طی چند سال تا رسیدن به دوز مورد نظر تزریق می‌شوند.

واکسن های آلرژی موثرترین راه برای درمان حساسیت فصلی هستند و بهتر از اکثر داروهای تجویزی عمل می کنند. تزریق دوره ای واکسن های آلرژی می تواند علائم حساسیت فصلی را در درازمدت (5 تا 10 سال) درمان کند. اگر تجویز واکسن درست انجام شود، بسیاری از افراد تا پایان عمر خود دیگر علائم حساسیت نخواهند داشت.

هزینه واکسن های آلرژی چقدر است؟

در واقع هزینه واکسن آلرژی بر اساس چند عامل متفاوت است. تعداد چیزهایی که فرد به آنها حساسیت دارد و تعداد تزریق مورد نیاز برای درمان حساسیت فصلی، هزینه را تغییر می دهند. تزریقات به صورت هفتگی شروع می شوند و با گذشت زمان، پزشک تزریقات را به یک بار در ماه کاهش می دهد. برخی از برندهای واکسن را بیمه تامین اجتماعی پوشش می دهد. برای اطلاع دقیق از هزینه واکسن های آلرژی با کارشناس بیمه یا پزشک صحبت کنید.

هیچ کس نمی خواهد درگیر علائم حساسیت فصلی باشد باشد. اگر علائم به عفونت سینوسی یا دستگاه تنفسی فوقانی تبدیل شوند، حساسیت فصلی می توانند کیفیت زندگی را خراب و سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین درمان حساسیت فصلی را جدی بگیرد و تا قبل از مزمن شدن از پزشک متخصص کمک بگیرید.

اگر تا به حال با یک متخصص آلرژی صحبت نکرده اید، می توانید اطلاعات تماس خود را در فرم زیر وارد کنید تا در اسرع وقت وقت ویزیت با دکتر صبا عرشی بگیرید:

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
لطفا مجددا اطلاعات تماس خود را وارد نمائید.

پزشک شما همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که علائم مربوط به حساسیت یا کرونا، سرماخوردگی یا چیز دیگری است.

درمان آلرژی دائمی

در حال حاضر هیچ درمان دائمی برای آلرژی وجود ندارد. اما داروهای OTC و نسخه ای وجود دارند که می تواند علائم را تسکین دهند. اجتناب از محرک های آلرژیک و کاهش تماس با آنها می تواند به جلوگیری از واکنش های آلرژیک کمک کند. بنابراین بهترین درمان حساسیت فصلی و آلرژی دوری از آلرژن ها و مصرف دارو قبل از شروع فصل آلرژی است.

سخن آخر

در این مقاله درمان حساسیت فصلی را در 5 گام بررسی کردیم. آنتی هیستامین ها می توانند به درمان عطسه، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم ناشی از حساسیت فصلی کمک کنند. اسپری بینی کورتیکواستروئیدی علائم بینی را بهبود می بخشد. دور کردن آلرژن ها و زدن واکسن نیز به کنترل علائم و درمان حساسیت فصلی به شما کم زیادی خواهد کرد. امیدواریم به پاسخ سوالاتتان رسیده باشید. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان در ارتباط باشند.

پاسخ

Call Now Button