فهرست محتوا:

برای درمان شوک آنافیلاکسی، راهکارهای مختلفی وجود دارد. به طور کلی تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند به ادامه زندگی افراد درگیر کمک کند. در زمان بروز چنین حمله‌ای، نکات مهمی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها باید به موقع رعایت شوند. بنابراین خیلی مهم است که علاوه بر فرد مبتلا به چنین بیماری اطرافیان بیمار نیز از چنین مواردی آگاه باشند تا در هنگام وقوع حمله بتوانند به بیمار کمک کنند. در این مقاله به بررسی درمان شوک آنافیلاکسی می پردازیم.

درمان شوک آنافیلاکسی چیست؟

تشخیص برای انتخاب درمان شوک آنافیلاکسی

متخصص ممکن است درباره واکنش های آلرژیک قبلی از شما سؤالاتی کند. همچنین ممکن است از شما بپرسد که آیا تا به حال به موارد زیر واکنش آلرژیک نشان داده اید یا خیر:  

 • غذاهای خاص
 • برخی داروها
 • لاتکس
 • نیش حشرات

برای کمک به تایید تشخیص:

ممکن است برای اندازه گیری مقدار آنزیم خاصی که می تواند تا سه ساعت پس از آنافیلاکسی افزایش یابد، آزمایش خون داده شود.

ممکن است با آزمایش های پوستی یا آزمایش خون برای کمک به تعیین محرک شما از نظر آلرژی آزمایش شوید.

البته باید توجه داشته باشید که بسیاری از بیماری ها علائم و نشانه هایی مشابه علائم آنافیلاکسی دارند.

درمان شوک آنافیلاکسی چیست؟

در صورت بروز آنافیلاکسی در فرد و در دسترس بودن کمک های اولیه و داشتن اپی پن و یا اپی نفرین تزریقی، این تزریق بایستی سریعا انجام شود. این تزریق به حفظ جان فرد تا زمان رسیدن به بیمارستان کمک می کند. اپی نفرین، دارویی است که به بازو و یا پا تزریق می شود. میزان و نحوه تزریق، به فرد آموزش داده خواهد شد. علاوه بر اپی نفرین لازم است فرد آنتی هیستامین مانند دیفن هیدرامین و قرص کورتون مانند پردنیزولون را نیز همراه خود داشته باشد.

بعد از طی شدن دوره درمان، فرد به طور کامل بهبود می یابد و به زندگی طبیعی خود باز خواهد گشت. با بهبود علائم، فرد قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود می باشد. با این حال، بهتر است تا 24 ساعت بعد از بروز حمله، فرد تنها نماند، زیرا که احتمال عود مجدد حمله دوم حتی بدون مواجهه مجدد وجود دارد. در صورتی که فردی تجربه حمله آنافیلاکسی را داشته یا حتی حمله مشکوک را داشته باشد باید حتما جهت تایید تشخیص آنافیلاکسی و طرح نحوه درمان به فوق تخصص آلرژی  یا کلینیک درمان آلرژی مراجعه کند. همچنین ممکن است که حمله آنافیلاکسی منجر به فوت فرد گردد لذا تشخیص سریع و درمان درست می تواند برای فرد نجات بخش باشد.

در مواقع اضطراری چه باید کرد؟

در طول شوک آنافیلاکسی، اگر تنفس یا قلب شما از تپش باز بماند و متوقف شود، ممکن است احیای قلبی ریوی یا (CPR) دریافت کنید. همچنین ممکن است داروهایی به شما داده شود که شامل موارد زیر می‌شود:

 • اپی نفرین یا آدرنالین برای کاهش پاسخ آلرژیک بدن
 • اکسیژن، برای کمک به تنفس
 • آنتی هیستامین ها و کورتیزون داخل وریدی برای کاهش التهاب مجاری هوا و بهبود تنفس
 • یک بتا آگونیست مانند: آلبوترول برای تسکین علائم تنفسی

اگر با کسی هستید که واکنش آلرژیک دارد و علائم شوک نشان می دهد، سریع عمل کنید. در صورت مشاهده نبض ضعیف و سریع، مشکلات تنفسی، گیجی، و از دست دادن هوشیاری فوراً موارد زیر را انجام دهید:

 • در صورت موجود بودن اپی نفرین، با فشار دادن آن به داخل ران فرد آن را تزریق کند.
 • فرد را در حالت دراز کشیده قرار دهید و پاها را بالا بیاورید.
 • نبض و تنفس فرد را بررسی کنید و در صورت لزوم، احیای قلبی یا سایر اقدامات کمک های اولیه را انجام دهید.

سخن پایانی

اگر نیش حشرات باعث واکنش آنافیلاکتیک شود، ممکن است یک سری واکسن های آلرژی پاسخ آلرژیک بدن را کاهش داده و از واکنش شدید در آینده جلوگیری کند. متأسفانه، در اغلب موارد هیچ راهی برای درمان بیماری زمینه ای سیستم ایمنی که می تواند موجب آنافیلاکسی شود، وجود ندارد. اما شما می توانید برای جلوگیری از حمله بعدی اقداماتی انجام دهید. در صورت وقوع آن آماده باشید. تلاش کنید تا از محرک های آلرژی خود اجتناب کنید. اپی نفرین را همراه داشته باشید و در حین حمله آنافیلاکسی، آن را تزریق کنید.

پاسخ

Call Now Button