فهرست محتوا:

عفونت قارچی پوست (Fungal) توسط قارچ ایجاد می شود، اما اگزما علت های متفاوتی دارد که شایع ترین آن درماتیت آتوپیک است. این بیماری به دلیل وراثت ژنتیکی به ارث می رسد و فرد مبتلا به اگزما با مواجهه آلرژن ها دچار تورم، خارش و التهاب پوستی می شود. در این مقاله قصد داریم فرق اگزما و قارچ پوستی را با هم بررسی کنیم. اگر دچار حساسیت های پوستی هستید و علت آن را نمی دانید می توانید با مراجعه به کلینیک آلرژی صبا علت این بیماری را شناسایی و آن را درمان کنید.

عفونت قارچی متورم، قرمز، دایره ای و خارش دار است که روی بدن یا پوست سر ایجاد می شود. اگر پوست شما با حیوان خانگی، فرد مبتلا به قارچ یا وسایل آلوده در تماس باشد، خطر ابتلا به قارچ بالا می رود. بنابراین اگرچه علائم عفونت قارچی و اگزما به هم شبیه است اما علت و درمان آن ها با هم فرق دارد.

عفونت قارچی چیست؟

قارچ های خاصی به طور طبیعی روی پوست بدن زندگی می کنند. بیشتر این باکتری ها و قارچ ها خطرناک نیستند. اگر قارچ ها یا باکتری ها به طور غیرقابل کنترلی شروع به تکثیر کنند، موجب عفونت می شوند.

عفونت قارچی چیست

به عنوان مثال، عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که پوست با قارچ کاندیدا آلوده شود که علت آن می تواند پوشیدن لباس های تنگ، چاقی، ماندن عرق روی پوست، هوای گرم، بهداشت نامناسب یا استفاده از کورتیکواستروئیدها و سایر داروهایی که بر سیستم ایمنی اثر می گذارند باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین مرکز درمان آلرژی در تهران

انواع عفونت قارچی پوست

عفونت های قارچی انواع مختلفی دارند مانند: راش پوستی، کاندیدیازیس سیستمیک، پارونیشیا کاندیدیایی، بثورات بدن و… که بسته به اینکه در کدام قسمت بدن باشند علائمشان کمی فرق دارد.

فرق علائم عفونت قارچ پوست و اگزما

علائم و نشانه های عفونت قارچی بسته به محل عفونت فرق دارد.

 • برخی به صورت راش قرمز ظاهر می شوند.
 • برخی دیگر ملتهب، خارش دار و دردناک هستند.
 • برخی از عفونت های قارچی موجب قرمزی در چین های پوست بدن می شوند.
 • برخی دیگر  رنگ ناخن های انگشتان دست و پا را تغییر می دهند.
 • برخی دیگر راش قرمز با لبه های تیز و پوسته پوسته ایجاد می کنند.
 • رنگ ناخن های دست و پا تغییر می کنند.

عفونت های قارچی پوست با تغییر سیستم ایمنی بدن، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، اصطکاک در چین های پوستی و نواحی که عرق می کنند با پوشدن پوشک یا لباس های تنگ خصوصا در تابستان؛ ایجاد می شوند. عفونت های قارچی سیستمیک اگر چند بار عود کنند ممکن است نشانه بیماری های جدی تری مانند دیابت، لوسمی یا ایدز باشند.

درمان عفونت قارچی پوست

درمان عفونت قارچی پوست

عفونت های قارچی پوست با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. نوع دقیق درمان بستگی به نوع عفونت دارد. برخی از عفونت ها با یک کرم ضد قارچ بدون نسخه درمان می شوند و برخی دیگر نیاز به تجویز داروهای موضعی یا خوراکی برای ریشه کن کردن عفونت دارند.

دو دسته از ضد قارچ هایی که عفونت قارچی پوست را درمان می کنند عبارتند از: داروهای آزول مانند میکونازول و داروهای ضد قارچ پلی ین مانند نیستاتین و آمفوتریسین B.

اگزما پوستی چیست؟

در واقع اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که تقریباً 10 تا 20 درصد از جمعیت جهان با آن درگیر هستند. اگزما محدوده سنی خاصی ندارد، اما معمولا در دوران کودکی ایجاد می شود. محققان علت دقیق اگزما پوستی را نمی دانند، اما تا حد زیبادی با ژنتیک و عوامل محیطی مرتبط است.

اگزما پوستی چیست

محرک های اگزما عبارتند از:

 • مو حیوانات خانگی
 • کپک
 • گرده گل
 • پارچه های خاص مانند نایلون و لاتکس
 • حساسیت های غذایی
 •  مواد موجود در محصولات مراقبت از پوست
 • استرس

انواع اگزما پوستی

اگزما در دو نوع درماتیت آتوپیک یا درماتیت تماسی آلرژیک ایجاد می شود که هر دو ظاهری یکسان دارند اما درمان آن ها با هم فرق دارد.

فرق علائم اگزما پوستی با قارچ

اگزما از مرحله خارش شدید اولیه به بثورات قرمز رنگ با برجستگی هایی با اندازه های مختلف که خارش دار و ملتهب هستند، پیشرفت می کنند. با گذشت زمان، ترک هایی در پوست ایجاد می شود و افراد ممکن است دچار پف، قرمزی و خارش پلک ها شوند. علائم و نشانه های اگزما نیز عبارتند از:

 • برجستگی های خارش دار و ملتهب
 • ترک های دردناک در پوست
 • پف کردن، قرمزی و خارش پلک
 • زخم های آب دار یا پوسته پوسته

محرک های اگزما رطوبت، تماس پوست با حلال های اسیدی، شستشوی بیش از حد پوست با صابون و مواد شوینده یا لوسیون های معطر، لباس های پشمی زبر، آلرژی های غذایی، و… هستند.

بیشتر بخوانید: درمان اگزمای پوست

تشابه اگزما و قارچ پوست

با اینکه اگزما و قارچ با هم فرق دارند اما علائم و نشانه های مشابهی نیز دارند، مانند:

 • قرمزی پوست
 • خارش (ممکن است شدید باشد)
 • جوش قرمز
فرق اگزما و قارچ

فرق اگزما و قارچ

ممکن است در نگاه اول اگزما شبیه به عفونت قارچی به نظر برسد، اما اگزما یک بیماری مزمن است و عفونت قارچی نه مزمن هستند و نه ژنتیکی. بلکه توسط قارچ های رایج موجود در محیط ایجاد می شوند. اگزما می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما عفونت های قارچی بیشتر در نواحی مرطوب و مستعد به عرق مانند بین انگشتان پا، نواحی تناسلی، زیر بازوها و زیر سینه ها ایجاد می شوند. به علاوه عفونت های قارچی می توانند از طریق تماس فیزیکی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند در حالی که اگزما مسری نیست. این ها اصلی ترین دلایل فرق اگزما و قارچ هستند.

عفونت قارچی پوست قابل درمان است اما در اگزما فرد ممکن است تا آخر عمر با این بیماری درگیر باشد. در صورت ابتلا به قرمزی، خارش و التهاب پوست فرد ممکن است نداند که آیا دچار اگزما شده یا عفونت قارچی. اگزما و عفونت های قارچی اغلب به دلیل شباهت ظاهری با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. بنابراین باید حتما توسط یک پزشک متخصص بررسی شوند تا فرق اگزما و قارچ مشخص شود.

سخن آخر

عفونت قارچی و اگزما بیماری های پوستی هستند که می توانند با علائم و نشانه هایی مشابه مانند پوست خشک، خارش دار و ملتهب بسیار ایجاد شوند. اما با علل و درمان آن ها با هم فرق دارد و برای درمان باید حتما توسط یک متخصص بررسی شوند. شما می توانید با تمیز نگه داشتن پوست، شستن دست ها پس از تماس با افراد دیگر، استفاده نکردن از حوله یا تیغ مشترک با دیگران و پوشیدن کفش یا دمپایی در حمام های عمومی، باشگاه ورزشی و استخرها از ابتلا به عفونت های قارچی جلوگیری کنید. با مرطوب کردن پوست و استفاده از محصولات مراقبت از پوست بدون عطر می توان از بروز اگزما جلوگیری کرد. در این مقاله سعی شد فرق اگزما و قارچ را به طور کامل بیان کنید. در صورت نیاز می توانید از طریق کادر دیدگاه زیر با ما در ارتباط باشید.

2 thoughts on “فرق اگزما و قارچ پوست چیست؟

 1. سارا - 28 بهمن 1401 در 10:09 ب.ظ

  بعضی وقتها غیر قابل تحملند

  پاسخ
  • admin - 6 اسفند 1401 در 1:17 ب.ظ

   بله حق با شماست…

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button