فهرست محتوا:

ایمونوتراپی آلرژن که به عنوان تزریق آلرژی شناخته می شود، نوعی درمان طولانی مدت است که علائم را برای بسیاری از افراد مبتلا به رینیت آلرژیک، آسم آلرژیک، ملتحمه (حساسیت چشم) یا حساسیت حشرات گزنده کاهش می دهد. تزریقات حساسیتی، حساسیت به مواد حساسیت زا را کاهش می دهد و اغلب منجر به تسکین پایدار علائم آلرژی حتی پس از توقف درمان می شود. این باعث می شود که برای بسیاری از افراد یک روش درمانی مقرون به صرفه و مفید باشد.

ده می شود. در حقیقت واکسن آلرژی شامل آلرژن هایی می باشد که می توانند منجر به تحریک سیستم ایمنی بدن شما شوند.
با گذشت زمان و به تدریج، پزشک شما دوز آلرژن ها را در هر تزریق افزایش می دهد که سبب می شود سیستم ایمنی بدن شما، تحرک در آلرژن ها ایجاد نماید و به این ترتیب در طول زمان علائم آلرژی در شما کاهش یابد.

چه کسی می تواند از واکسن آلرژی استفاده کند ؟

هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند واکسن آلرژی دریافت کنند، اگرچه معمولاً برای کودکان زیر پنج سال توصیه نمی شود. این به دلیل مشکلاتی است که ممکن است کودکان کوچکتر در همکاری با برنامه و بیان علائم نامطلوبی که ممکن است تجربه کنند، داشته باشند. هنگام در نظر گرفتن تزریق آلرژی برای یک فرد مسن، شرایط پزشکی مانند بیماری قلبی باید مورد توجه قرار گیرد و ابتدا با متخصص آلرژی / ایمونولوژیست مشورت شود.

شما و متخصص آلرژی / ایمونولوژیست باید تصمیم خود را در مورد تزریق آلرژی بر اساس موارد زیر تنظیم کنید:

  • طول فصل آلرژی و شدت علائم شما
  • چقدر داروها و/یا کنترل های محیطی به علائم آلرژی شما کمک می کند.
  • تمایل شما برای اجتناب از مصرف طولانی مدت دارو
  • زمان در دسترس برای درمان (تزریق واکسن آلرژی نیاز به تعهد قابل توجهی دارد)
  • هزینه، که ممکن است بسته به منطقه و پوشش بیمه متفاوت باشد.

از واکسن آلرژی برای درمان حساسیت غذایی استفاده نمی شود. بهترین گزینه برای افراد مبتلا به آلرژی غذایی این است که از خوردن آن به شدت خودداری کنند.

واکسن آلرژی

واکسن آلرژی چگونه عمل می کند؟

تزریق واکسن آلرژی مانند واکسن عمل می کند. بدن شما به مقادیر تزریق شده یک آلرژن خاص ، که در دوزهای تدریجی افزایش می یابد ، با ایجاد ایمنی یا تحمل به آلرژن واکنش نشان می دهد.

دو مرحله وجود دارد:

مرحله ایجاد: این شامل دریافت تزریق با افزایش میزان آلرژن ها در حدود یک تا دو بار در هفته است. طول این مرحله بستگی به تعداد دفعات تزریق دارد، اما معمولاً بین سه تا شش ماه متغیر است.

مرحله نگهداری: این به محض رسیدن به دوز موثر شروع می شود. دوز نگهدارنده موثر بستگی به میزان حساسیت شما به آلرژن و پاسخ شما به مرحله تجمع دارد. در طول مرحله نگهداری، دوره های طولانی تری بین درمان ها وجود دارد که از دو تا چهار هفته متغیر است. متخصص آلرژی / ایمونولوژیست شما تصمیم می گیرد که چه محدوده ای برای شما مناسب است.

ممکن است در مرحله تجمع، علائم کاهش یابد، اما ممکن است 12 ماه طول بکشد تا دوز نگهدارنده متوجه بهبود شود. در صورت موفقیت آمیز بودن تزریقات آلرژی، درمان نگهدارنده عموماً سه تا پنج سال ادامه می یابد. هرگونه تصمیم برای متوقف کردن تزریقات آلرژیک باید با متخصص آلرژی / ایمونولوژیست مورد بحث قرار گیرد.

تزریق واکسن آلرژی چقدر موثر است؟

نشان داده شده است که تزریقات آلرژیک علائم بسیاری از آلرژی ها را کاهش می دهد. این می تواند از ایجاد آلرژی های جدید جلوگیری کند و در کودکان می تواند از پیشرفت بیماری آلرژیک از رینیت آلرژیک به آسم جلوگیری کند. به نظر می رسد اثربخشی تزریق واکسن آلرژی به طول برنامه درمان و همچنین دوز آلرژن مربوط است. برخی از افراد از علائم آلرژی به طور مداوم رهایی می یابند، در حالی که برخی دیگر پس از قطع تزریق حساسیت عود می کنند. اگر پس از یک سال درمان نگهدارنده بهبودی مشاهده نکرده اید ، متخصص آلرژی / ایمونولوژیست با شما همکاری می کند تا گزینه های درمانی را مورد بحث قرار دهد.

عدم پاسخ به تزریق آلرژی ممکن است به دلایل متعددی باشد:

  • دوز نامناسب آلرژن در واکسن آلرژی
  • آلرژن های مفقود شده در طول ارزیابی آلرژی شناسایی نشده اند
  • سطوح بالای آلرژن در محیط
  • قرار گرفتن در معرض عوامل محرک غیر آلرژیک مانند دود تنباکو

تزریق آلرژی در کجا باید انجام شود؟

این نوع درمان باید تحت نظارت پزشک متخصص در یک مرکز مجهز به پرسنل و تجهیزات مناسب برای شناسایی و درمان واکنش های نامطلوب به تزریق آلرژی باشد. در حالت ایده آل، ایمونوتراپی باید در مطب آلرژی یا ایمونولوژیست شما انجام شود. اگر این امکان پذیر نیست، متخصص آلرژی / ایمونولوژیست شما باید دستورالعمل های جامعی در مورد روش های تزریق واکسن آلرژی به پزشک ناظر ارائه دهد.

دلایل تزریق واکسن آلرژی یا ایمنوتراپی چیست؟

تزریق واکسن آلرژی می تواند گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد در صورتی که:
1- داروهای آلرژی علائم شما را به خوبی کنترل نکنند و شما نتوانید از عوامل حساسیت زا اجتناب کنید.
2- داروهای کنترل کننده آلرژی با سایر داروهای مصرفی شما تداخل داشته باشد یا باعث بروز عوارض جانبی شدیدی شود.
3- در صورتی که نخواهید داروهای آلرژی رابه مدت طولانی مصرف کنید.
4- در صورتی که شما به نیش حشرات آلرژی دارید.

تزریق واکسن برای کنترل چه علائمی مناسب می باشد؟

1- آلرژی فصلی: اگر شما آلرژی فصلی یا علائم تب یونجه داشته باشید، ممکن است به گرده افشانی درختان یا علف های هرزه حساسیت داشته باشید. در این صورت تزریق واکسن برای شما مناسب می باشد.
2- آلرژن های داخل محیطی: همچنین ممکن است شما نسبت به آلرژن های داخل محیطی مانند کپک، سوسک، حیوانات خانگی مثل سگ و گربه حساسیت داشته باشید. در این موارد برخی داروها هم برای کنترل این نوع حساسیت موثر می باشند.

3- نیش حشرات: واکنش های آلرژیک به نیش حشرات می تواند ناشی در اثر نیش حشراتی مانند زنبور ایجاد شود.

خطرات

اغلب افراد با تزریق واکسن آلرژی مشکلی ندارند اما ممکن است برخی مشکلات در آنها ایجاد شود که عبارتند از:
1- واکنش های موضعی که ممکن است شامل قرمزی، تورم یا تحریک در محل تزریق باشد. این واکنش های شایع معمولا در عرض چند ساعت پس از تزریق آغاز می شوند و پس از چند ساعت هم برطرف می شوند.
2- واکنش های سیستمیک شیوع کمتری دارند اما باید جدی گرفته شوند. این واکنش ممکن است سبب عطسه یا احتقان بینی شود. واکنش های شدیدتر هم ممکن است شامل تورم گلو، خس خس سینه یا تنگی قفسه سینه باشد.
3- آنافیلاکسی یک واکنش تهدید کننده نادر پس از تزریق واکسن آلرژی می باشد که سبب فشار خون پایین و مشکلات تنفسی شود. آنافیلاکسی اغلب در عرض 30 دقیقه پس از تزریق شروع می شود، اما گاهی اوقات بعد از آن شروع می شود.
در صورتی که دوزهای دریافتی را به طور منظم در ماه یا هفته دریافت کنید احتمال بروز واکنش در شما کمتر می شود.
مصرف داروهای آنتی هیستامین قبل از دریافت واکسن نیز ممکن است به کاهش خطر واکنش کمک کند. اما توصیه می شود قبل از ایمنوتراپی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

چگونه برای ایمنوتراپی آماده شوید؟

قبل از شروع دریافت واکسن آلرژی، پزشک شما ممکن است از یک آزمایش پوستی برای تعیین واکنش های شما که توسط آلرژی ایجاد می شود، استفاده نماید.

در طول آزمایش پوست، مقدار کمی آلرژن به داخل پوست شما تزریق می شود و سپس حدود 15 دقیقه باید صبر کنید. تورم و قرمزی نشانگر آلرژی به ماده است. علاوه بر آن ممکن است انجام یک آزمایش خون آلرژی برای شما لازم باشد. همچنین در صورتی که قبلا تزریق انجام داده اید و نسبت به آن حساسیت داشتید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

نتایج

علائم آلرژی معمولا در طول سال اول درمان بهبود می یابند، اما بهبود قابل ملاحظه ای در طول سال دوم اتفاق می افتد. در سال سوم، اکثر مردم به آلرژن های موجود در تزریقات حساسیت ندارند و دیگر واکنش های حساسیتی نسبت به این مواد ندارند.

در نهایت پس از چند سال درمان موفقیت آمیز، حتی بعد از عدم دریافت واکسن هم آلرژی ندارند اما بسیار به ندرت، برخی از افراد به تزریقات مداوم نیاز دارند تا علائم آلرژی در آنها کنترل شود.
لازم به ذکر است که آلرژن ایمونوتراپی اختصاصی، تنها درمان قطعی و مادام العمر آلرژی است.

پاسخ

Call Now Button