خون در مدفوع نوزادان

خون در مدفوع نوزادان

علت وجود خون در مدفوع نوزاد چیست؟
آیا وجود خون در مدفوع نوزاد خطرناک است؟
با ما در این مقاله به منظور آشنایی با مبحث خون در مدفوع نوزاد و علل آن همراه باشید.

خون-در-مدفوع-نوزادان

خون-در-مدفوع-نوزادان

دیده شدن خون در مدفوع نوزادان در برخی مواقع علت خطرناکی ندارد و نوزاد ممکن است در صحت و سلامتی کامل باشد. گرچه این عارضه ممکن است در برخی از نوزادان خوشحال روی دهد، اما نیازمند پیگیری برای کشف علت است.
رنگ مدفوع نوزاد می تواند به کشف بسیاری از مشکلات داخلی وی کمک نماید. خونی که در داخل کولون و رکتوم بدن وجود دارد به رنگ قرمز بوده و امکان دارد در هنگام بیرون آمدن مدفوع از مجاری به آن بچسبد.
اما به دلیل اینکه خون با مدفوع نوزاد ترکیب شده و به بیرون انتقال پیدا می کند، رنگ خون در مدفوع کمی تیره تر از حالت معمول به نظر می رسد.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

علت خون در مدفوع نوزاد چیست؟

خون در مدفوع نوزاد به هر علتی که رخ بدهد، نیازمند پیگیری های به موقع می باشد اما توجه داشته باشید که اگر حال عمومی شیرخوار خوب هست،اصلاً جای نگرانی ندارد و در بسیاری از آنها هیچ مداخله جدی و طولانی مدتی ضرورت ندارد. در ذیل به تعدادی از علل اصلی خون در مدفوع نوزاد اشاره می کنیم:
• رایج ترین دلیل به وجود آورنده خون در مدفوع نوزادان فیسور(زخم و خراش) مقعد می باشد. فیسور مقعد، ترک یا زخمی است که در ناحیه مقعد و در پی یبوست و یا فشار خارجی به مقعد پدید آمده و باعث خونریزی اندک در این ناحیه می شود. خون حاصل به مدفوع نوزاد چسبیده و هنگام دفع نمایان می شود این حالت در شیرخواران متعاقب شستشوی نامناسب و مکرر ناحیه مقعد بدنبال هربار اجابت مزاج رخ میدهد.
• علت عمده دیگر وجود خون در مدفوع نوزادان، آلرژی غذایی می باشد. بیش ترین آلرژی غذایی نوزادان به علت مصرف شیر پاستوریزه گاو و یا شیر سویا می باشد.


• تغذیه از شیر مادر و مک زدن پیاپی نوک پستان مادر توسط شیر خوار، سبب زخم شدن و ترک خوردن این ناحیه می شود. در صورتیکه نوک پستان با کرم های مخصوصی چرب نشود می تواند باعث اسکار و خونریزی نوک پستان شود. زمانیکه کودک از شیر مادر تغذیه می کند، خون حاصله در غذای نوزاد حل شده و پس از وارد شدن به بدن وی به صورت خون حل شده در مدفوع از بدن خارج می شود.
• در برخی موارد گزارش هایی مبنی بر دیده شدن خون در مدفوع نوزادان پس از مصرف ویتامین ها داده شده است.
• اسهال عفونی یکی از مواردی است که می تواند باعث به وجود آمدن خون در مدفوع نوزادان شود. در صورتیکه دستگاه گوارش مبتلا به باکتری شود، می تواند باعث خونریزی در داخل روده ها شود.
• برخی از انواع کولیت و بیماری های داخلی می تواند دلیلی برای بروز خون در مدفوع نوزاد باشد.

آیا وجود خون در مدفوع نوزاد خظرناک است؟

در صورتیکه خون در مدفوع نوزاد شما دیده شود، بی شک اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص می باشد. اما مراجعه به اورژانس زمانی واجب می شود که نوزاد نشانه های دیگری بجز مورد ذکر شده از خود بروز دهد اما عموماً والدین بسیار نگران و مضطرب می شوند، دراین مقاله تاکید میشود که فقط تعداد کمی از این شیرخواران نیاز به بررسی بیشتر و انجام تستهای تشخیصی دارند بنابراین اصلاً نیازمند نگرانی و آزمایشات بی مورد نمیباشد.

نتیجه گیری

یکی از متداول ترین علل بروز خون در مدفوع نوزاد، حساسیت غذایی می باشد. شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص آلرژی و انجام تست حساسیت از سلامت کامل فرزند خود مطمئن شوید.
مجدداً تاکید میشود که حتی درصد زیادی از این بیماران نیازمند پرهیز غذایی نیستند و فقط مراجعه به پزشک متخصص آلرژی جهت تأیید تشخیص کفایت میکند، انجام تستهای بیش ازحد، رژیم های غذایی طولانی و سخت و استفاده از شیرخشکهای رژیمی بدون نظر آلرژیست اصلاً توصیه نمیشود.

پاسخ

14 + 1 =

Call Now Button