کهیر فشاری

کهیر فشاری

کهیر فشاری چیست و چه علائمی دارد؟
آیا بروز کهیر خطرناک است؟
برای درمان کهیر چه باید خورد؟

وجه مشخصه این شکل از کهیرهای فیزیکی، تورم دردناک یا سوزشی، خارش دار و عمیقی است که یا بصورت تاخیری ۴ الی ۶ ساعت پس از یک تحریک فشارنده ظاهر شده یا بصورت زودرس تر ظرف ۳۰دقیقه تا ۲ساعت بوجود می آید و ۸ تا ۷۲ ساعت ادامه می یابد. سن ابتلای بیماران، به طور متوسط اوایل دهه ۳۰ یا دهه چهارم زندگی می باشد. این بیماری اغلب سیر مزمن دارد و به طور متوسط چند سال ادامه می یابد . شدت این بیماری در بسیاری از افراد، متوسط تا شدید است و خصوصا در افرادی که کارهای دستی انجام می دهند، طاقت فرسا است. غالبا، کهیر فشاری، کهیر مزمن و آنژیوادم، هرسه با هم در یک بیماری پدیدار می شوند. در یک مطالعه تحقیقاتی مشخص شد که ۳۷ درصد بیماران مبتلا به کهیر مزمن ، واجد کهیر فشاری تاخیری هم بودند. دست ها، پاها، تنه، کفل، لب ها و صورت با شیوع زیادی گرفتار می شوند. این ضایعات در اثر ایستادن، راه رفتن، استفاده از البسه تنگ یا نشستن طولانی مدت در سطوح سخت بوجود می آیند.

کهیر-فشاری

تشخیص کهیر فشاری

چون در کهیر فشاری تاخیری تورم، ساعت ها پس از وارد شدن فشار ایجاد می شود، لذا ممکن است نتوان فورا علت را تشخیص داد اما در کهیر فشاری فوری تشخیص ساده تر هست. تورم عمقی مکرر در یک منطقه ای خاص، کلید تشخیص این نوع کهیر می باشد. ممکن است پدیدار شدن ویل در بیمارانی که درموگرافیسم مثبت دارند، به جای چند ساعت، اندک زمانی طول بکشد. برای ارزیابی کهیر فشاری تاخیری، گلوله ای شیشه ای (به قطر ۴/۱ سانتی متر)، مثل تیله را در سطح پشتی وسط ساعد قرار دهید. نواری پارچه ای را روی تیله بگذارید، به طوری که دوسر نوار از ساعد آویزان شود، بعد آن را در پایین بازو گره بزنید. یک وزنه ای چهارکیلوگرمی رااز این حلقه پارچه ای، به مدت ۵ دقیقه آویزان کرده، نقطه ای تحت فشار تیله را ۴ تا ۸ ساعت بعد معاینه کنید. پیدایش یک تورم قابل لمس و قابل مشاهده در آن محل حاکی از وجود کهیر فشاری تاخیری است . متوسط زمان لازم برای بروز ویل ۳.۵ ساعت پس از تحریک فشاری است و به طور متوسط بعد از گذشت ۱۰ ساعت، واکنش به حداکثر میزان خود می رسد و ۳۶ ساعت دوام خواهد داشت (البته به یاد داشته باشید که اعداد فوق تقریبی هستند).

درمان کهیر فشاری

آنتی هیستامین ها در درمان این بیماری تاثیر اندکی دارند. استروئیدهای سیستمیک، درمان موثری برای کهیرهای فشاری تاخیری طاقت فرسا می باشند. ممکن است مقادیر بیش از ۳۰ میلی گرم در روز پردنیزون مورد استفاده قرار گیرد که بنابه دلایل عوارض جانبی کورتون سیستمیک ، تاکید می شود که بهتر است که درمان و داروی خودسرانه استعمال نشود و مراجعه به یک کلینیک درمان آلرژی های پوستی مجهز موثرترین روش درمان به حساب می آید، در تمام کهیرهای مزمن،ازجمله کهیر فشاری، یکی ازدرمان های موثر ،پرهیز از محرک های فشاری (پرهیز از لباس تنگ یا عدم نشستن طولانی مدت) کمک کننده هست.

برخی خدمات کلینیک آلرژی صبا

درمان آلرژی

درمان آسم

درمان کهیر

سینوزیت

امتیاز ویژه کلینیک آلرژی صبا فعالیت اساتید و پزشکانی است که در حوزه آلرژی و ایمونولوژی بالینی دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی اند و درحال حاضر مسؤول آموزش این رشته در دانشگاه می باشند.

پاسخ

4 + 2 =

Call Now Button