فهرست محتوا:

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟
آیا درماتیت سبورئیک در نوزادان هم ایجاد می شود؟
قویترین دارو برای درمان درماتیت سبورئیک چیست؟
آیا درماتیت سبورئیک با پماد و کرم درمان می شود؟
درمان درماتیت سبورئیک در صورت چگونه است؟

درماتیت سبورئیک عبارتست از اختلال التهابی حاد یا مزمن با علت ناشناخته که به طور تیپیک محدود به غدد سباسه می باشد. درماتیت سبورئیک نواحی با غدد سباسه ای فراوان یعنی سروتنه و گاهی قسمت های انترتریگو(چینها) را گرفتار می سازد.

علت درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک اختلال شایعی است که در دوره ای اززندگی یعنی دوران شیرخوارگی و بزرگسالی رخ می دهد.

درماتیت سبورئیک در شیرخواران

درماتیت سبورئیک در نوزادان و شیرخواران به طور تیپیک پوست سر، چین های فلکسور و نواحی دیاپر(ناحیه پوشک)را مبتلا خواهد کرد.
پلاک های درماتیت سبورئیک در شیرخوارگی ممکن است روی پوست سر، لکه های سفیدی مایل به زرد غلیظی را ایجاد می کنند که به زبان عامیانه کلاه گهواره ای گفته خواهد شد. این نوزادان با ابتلا به این عارضه هیچ گونه خارش و سوزش ندارند و فقط این لکه ها در آن ها ایجاد می شود. این پروسه اغلب بدون درمان یا با شستشو و استفاده از ضدالتهاب و ضدقارچ موضعی ضعیف بهبود می یابند.

درماتیت-سبورئیک

تشخیص درماتیک سبورئیک در شیرخواران

این عارضه در نوزادان به راحتی قابل شناسایی است و مهم ترین تشخیص افتراقی شامل تشخیص اگزمای آتوپیک و پسوریازیس خواهد بود. درمان درماتیت سبوره،کم کردن چربی پوست است به همین منظور بهتر است که نوزاد را روزانه با شامپوی سر استحمام نمود و پمادهایی از جمله کورتیکواستروئید های موضعی بسیار خفیف استفاده شود.

درماتیت سبورئیک بزرگسالان

درماتیت سبورئیک بزرگسالان در زمان بلوغ ظاهر می شود اما اکثرا تظاهر آن تا دهه های بعد به تعویق می افتد. در این بیماری، به طور معمول اریتم منتشر و پوسته ریزی قسمت مودار پوست سر ایجاد می شود. معمولا و نه همیشه پوسته در ابرو، شیار نازولابیال و شیارهای پشت گوش وجود دارد. سبیل و ریش نیز در بیشتر موارد دچار این عارضه اند. در تنه، این ضایعات صورت پلاک است که پوسته ای چرب دارد و ضایعات گلبرگی نامیده می شود. گرفتاری کشاله ای ران بخصوص در قسمت های مودار دیده می شود و در سایر نواحی نیز وجود دارد. افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک صورت ممکن است به جای خارش ، سوزش نیز داشته باشند.
در مبتلایان به ایدز و بیماری پارکینسون، این درماتیت از شدت بیشتری برخوردار است و خصوصا در موارد ایدز، مقاومت به درمان وجود دارد. نکته قابل ملاحظه آن که، در چنین بیمارانی محل گرفتاری و شکل ضایعه، غیر معمول خواهد بود.
عفونت ثانویه با استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک متداول است و به صورت دلمه ، تشکیل پوستول و سلولیت بروز می کند.

تشخیص درماتیت سبورئیک در بزرگسالان

تشخیص این عارضه بخصوص در ناحیه ای سر، شامل پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، پدیکولوز و شوره سر می باشد.
اما اگر ضایعه در تنه باشد، شامل تینه آی تنه، قارچ کشاله ای ران، کاندیدیازیس، پسوریازیس، سندرم رایتر و درماتیت تماسی می باشد.

برخی خدمات کلینیک آلرژی صبا

درمان آلرژی

درمان آسم

درمان کهیر

سینوزیت

امتیاز ویژه کلینیک آلرژی صبا فعالیت اساتید و پزشکانی است که در حوزه آلرژی و ایمونولوژی بالینی دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی اند و درحال حاضر مسؤول آموزش این رشته در دانشگاه می باشند.

پاسخ

Call Now Button