فهرست محتوا:

آلرژی بینی یا رینیت آلرژیک یک بیماری تنفسی شایع و مزمن با واسطه ایمونوگلوبولین است که می تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. درمان آلرژی بینی باید بر اساس سن بیمار و شدت علائم باشد. به بیماران توصیه می‌شود از آلرژن های شناخته شده اجتناب کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله انواع روش های درمان این عارضه مزمن را بررسی کنیم:

کورتیکواستروئیدهای داخل بینی مؤثرترین درمان آلرژی بینی هستند. علائم شدیدتری که به کورتیکواستروئیدهای داخل بینی پاسخ نمی دهند باید با گزینه های بعدی مانند آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، کرومولین، آنتاگونیست های گیرنده لکوترین و درمان های غیردارویی مانند شستشوی بینی درمان شوند.

اگر درمان‌های معمول علائم را به اندازه کافی کنترل نمی‌کنند و در بیماران مبتلا به آسم آلرژیک، باید ایمونوتراپی زیرجلدی یا زیرزبانی انجام شود.

رینیت آلرژیک بیماری است که پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن های داخلی یا خارجی مانند کنه های گرد و غبار، حشرات، شوره حیوانات، کپک ها و گرده ها رخ می دهد. علائم عبارتند از آبریزش، عطسه، و گرفتگی بینی، انسداد و خارش.

درمان این عارضه شامل اجتناب از آلرژن و درمان دارویی است. کنترل هدفمند علائم با ایمونوتراپی و ارزیابی آسم باید در صورت لزوم انجام شود.

درمان آلرژی بینی

مدیریت و درمان آلرژی بینی

با ایجاد تغییراتی در خانه و سبک زندگی خود از عوامل محرک دوری کنید.

پنجره ها را در طول دوره های گرده گل و درختان بسته نگه دارید. از تهویه مطبوع در خانه و ماشین خود استفاده کنید.

هنگام خروج از منزل از عینک استفاده کنید تا گرده ها وارد چشم شما نشوند.

پس از دست زدن به هر حیوانی، دست های خود را بشویید و حیوانات خانگی خود را ترجیحاً در فضایی با تهویه مناسب یا بیرون نگه دارید.

چیزی که مردم نمی دانند این است که بیشتر داروهای بدون نسخه برای آلرژی های خفیف هستند. برای افرادی که مشکلات آلرژی متوسط تا شدید دارند، معمولا داروهای بدون نسخه کافی نیستند.

اجتناب اولین درمان آلرژی بینی

اولین رویکرد در مدیریت انواع آلرژی فصلی و آلرژی بینی باید در صورت امکان از آلرژن‌هایی که باعث ایجاد علائم می‌شوند اجتناب کنید.

قرار نگرفتن در فضای باز

معمولاً در نیمه صبح و اوایل عصر زمانی است که تعداد گرده ها به اوج خود می رسد. همچنین زمانی که باد گرده ها را به اطراف می برد، نیز بهتر است تا حد امکان در خانه بمانید.

از استفاده از پنکه که می توانند گرده ها و کپک ها را به داخل خانه بکشند خودداری کنید.

وقتی در خارج از منزل هستید از عینک استفاده کنید تا میزان برخودتان با گرده را به حداقل برسانید.

لباس ها را در فضای باز آویزان نکنید تا خشک شوند. زیرا گرده ممکن است به حوله و ملحفه بچسبد.

سعی کنید چشمان خود را مالش ندهید. انجام این کار چشم ها را تحریک می کند و می تواند علائم را بدتر کند.

پنجره ها را بسته نگه دارید و از تهویه مطبوع در ماشین و خانه خود استفاده کنید.

گرد و غبار را به خصوص در اتاق خواب کاهش دهید. از روکش های ضد کنه برای بالش ها، روتختی، لحاف و تشک استفاده کنید. ملافه های خود را مرتباً با آب داغ (حداقل 60 درجه سانتیگراد) بشویید.

برای محدود کردن کپک، رطوبت خانه خود را پایین نگه دارید (بین 30 تا 50 درصد) و حمام، آشپزخانه و زیرزمین خود را به طور منظم تمیز کنید. از رطوبت‌گیر مخصوصاً در زیرزمین و سایر مکان‌های مرطوب و مرطوب استفاده کنید.

دوری از حیوانات خانگی

بلافاصله پس از نوازش حیوانات دست های خود را بشویید. لباس های خود را بعد از رفتن به جاییکه حیوان خانگی دارند بشویید.

اگر به حیوان خانگی آلرژی دارید، حیوان خانگی خود را تا حد امکان از خانه خود دور نگه دارید. حتما حیوان خانگی را خارج از اتاق خواب خود نگه دارید تا در هنگام خواب در معرض آلرژن های حیوان خانگی قرار نگیرید.

اگر گرمایش یا سرمایش مرکزی دارید، مجرای هوا را به اتاق خواب خود ببندید. فرش اتاق خواب را با پارکت، کاشی یا سرامیک جایگزین کنید. این کمک می کند میزان گرد و غبار و مواد آلرژین زا کمتر شود.

دارو برای درمان آلرژی بینی

بسیاری از آلرژن هایی که باعث ایجاد آلرژی بینی می شوند از طریق هوا منتقل می شوند. بنابراین همیشه نمی توانید از آنها اجتناب کنید. اگر به سادگی با اجتناب از محرک ها نمی توان علائم خود را به خوبی کنترل کنید، متخصص آلرژی ممکن است داروهایی را توصیه کند که احتقان بینی، عطسه و خارش و آبریزش بینی را کاهش می دهند. این داروها به اشکال مختلفی در دسترس هستند:

قرص های خوراکی، داروهای مایع، اسپری های بینی و قطره های چشمی.

برخی از داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. بنابراین این درمان ها را با متخصص آلرژی خود در میان بگذارید تا بتوانند به شما کمک کنند با حداقل عوارض این عارضه را درمان کنید.

برای درمان آلرژی می توان از چندین دارو استفاده کرد. استروئیدهای بینی اغلب مؤثرترین درمان هستند. پزشک به شما کمک می کند تا بسته به علائم، سن و سلامت کلی، تعیین کنید چه دارویی برای شما بهترین است. اگر باردار هستید، پزشک به شما توصیه می کند که چه داروهایی برای شما بی خطر است. برخی از علائم آلرژی در دوران بارداری بخشی طبیعی از بارداری است و نه رینیت آلرژیک.

اسپری های استروئیدی بینی

این اسپری ها واکنش بافت های بینی به آلرژن های استنشاقی را کاهش می دهند. با این کار به تسکین تورم در بینی کمک می کند تا کمتر احساس گرفتگی بینی کنید. آنها در درمان آلرژی بینی بیمارانی که علائم مزمن دارند موثرترین هستند. بسیاری از استروئیدهای بینی اکنون بدون نسخه در دسترس هستند. تا 2 هفته پس از شروع آنها متوجه تاثیر آنها نخواهید شد.

آنتی هیستامین ها

این داروها به کاهش عطسه، آبریزش بینی و خارش آلرژی کمک می کنند. آنتی هیستامین ها برای درمان آلرژی بینی به شکل قرص و به صورت اسپری هستند. بسیاری از آنها بدون نسخه در دسترس هستند. برخی نیاز به نسخه دارند.

داروهای ضد احتقان

داروهایی مانند سودوافدرین و فنیل افرین به طور موقت گرفتگی بینی ناشی از آلرژی را تسکین می دهند. داروهای ضد احتقان به صورت قرص، اسپری و قطره بینی عرضه می شوند. آنها بهتر است فقط برای مدت کوتاهی استفاده شوند. اسپری ها و قطره های بینی را نباید بیش از 3 روز استفاده کرد زیرا ممکن است به آنها وابسته شوید. می توانید بدون تجویز پزشک داروهای ضد احتقان بخرید. اما برخی از آنها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند. اگر فشار خون بالا دارید، قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

مهارکننده‌های لوکوترین

قرص‌هایی هستند که به مسدود کردن لکوترین کمک می‌کنند. لوکوترین ها دسته دیگری از مواد شیمیایی هستند که بدن هنگام قرار گرفتن در معرض آلرژن ها آزاد می کند.

کرومولین سدیم

در واقع کروملین سدیم یک اسپری بینی است که به جلوگیری از واکنش بدن به مواد حساسیت زا کمک می کند. این دارو ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد تا شروع به کار کند. این دارو نیز بدون نسخه در دسترس است.

قطره چشم برای درمان آلرژی بینی

اگر داروهای دیگر شما به اندازه کافی به خارش و آبریزش چشم شما کمک نمی کنند، پزشک ممکن است برای شما قطره های چشمی تجویز کند. برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.

واکسن های آلرژی یا قرص های زیرزبانی

ایمونوتراپی یا واکسن های آلرژی گزینه ای برای افرادی است که درمان های دیگری را امتحان می کنند اما هنوز علائم آلرژی بینی دارند. این شات ها یا قرص های محلول حاوی مقدار بسیار کمی از آلرژنی است که شما به آن حساسیت دارید. آنها طبق یک برنامه منظم داده می شوند تا بدن شما به آلرژن ها عادت کند. این درمان به کاهش حساسیت بدن شما به آلرژن ها کمک می کند. با گذشت زمان، علائم آلرژی شما کمتر و آلرژی بینی درمان می شود.

سخن آخر

درمان آلرژی بینی به علائم و نحوه تأثیر آنها بر زندگی شما بستگی دارد. در بیشتر موارد درمان با هدف تسکین علائمی مانند عطسه و انسداد یا آبریزش بینی انجام می شود. اگر علائم خفیف باشد، اغلب می توان بدون نیاز به پزشک درمان را انجام داد. اگر درمان های خانگی و اجتناب از آلرژن ها باید به پزشک مراجعه کنید. دکتر صبا عرشی یکی از بهترین پزشکان برای درمان انواع آلرژی و آسم هستند.

پاسخ

Call Now Button