فهرست محتوا:

 پیشگیری تضمینی از ویروس کرونا

ویروس کرونا (CoV) خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که سبب بروز بیماری هایی از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه و سندرم شدید تنفسی حاد می شود. کرونا ویروس جدید یا Novel CoronaVirus(nCoV) نوعی جدید است که قبلاً در انسان ها مشاهده نشده بود. در شرایط کنونی اطلاع از روش های  پیشگیری تضمینی از ویروس کرونا بسیار حائز اهمیت است.

ویروس کرونا زئونوتیک است، به این معنی که بین حیوانات و انسان منتقل می شود. تحقیقات دقیق نشان داده است که بیماری سارس یا سندرم تنفسی حاد از گربه های زباد به انسان و سندرم تنفسی خاورمیانه از شترهای یک کوهانه به انسان منتقل شده است. همچنین چندین ویروس کرونای  شناخته شده در میان حیوانات در حال گردش هستند که هنوز انسان را آلوده نکرده اند.

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر، عفونت می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ نیز شود.

توصیه های استاندارد برای جلوگیری از کرونا شامل شستن منظم دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه، پختن کامل و خوب گوشت و تخم مرغ است. همچنین از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه را دارد، خودداری کنید.

 پیشگیری تضمینی از ویروس کرونااقدامات حفاظتی در برابر ویروس کرونای جدید

مرتباً دست هایتان را بشویید.

دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید یا اگر دستانتان به وضوح کثیف نیست، از الکل ضد عفونی کننده استفاده کنید.

اما چرا شستن دست ها اهمیت دارد؟ زیرا شستن دست ها خود با آب و صابون یا استفاده از الکل، در صورت وجود ویروس بر روی دست ها باعث از بین رفتن می شود.

بهداشت تنفسی را رعایت کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی تان را با آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید – پس از آن هم بلافاصله دستمال را درون سطل زباله انداخته و دست هایتان را با آب و صابون یا الکل تمیز کنید.

اما چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند. اگر بر روی دست هایتان عطسه کرده یا سرفه کنید، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.

فاصله تان را حفظ کنید.

حداقل 1 متر (3 فوت) بین خودتان و سایر افراد به خصوص افرادی که سرفه یا عطسه می کنند و یا تب دارند، فاصله داشته باشید.

اما چرا؟ اگر شخصی به یک بیماری تنفسی مانند ویروس کرونای جدید مبتلا باشد، وقتی سرفه یا عطسه می کند، قطرات کوچک حاوی ویروس را ایجاد می کند و اگر شما خیلی به او نزدیک باشید، می توانید ویروس را از طریق تنفس دریافت کنید.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

از مالیدن چشم، بینی و دهان تان خودداری کنید.

چرا؟ دست بسیاری از سطوح آلوده به ویروس را لمس می کند. بنابراین اگر با دست های آلوده تان به چشم، بینی یا دهان دست بزنید، می توانید ویروس را از آن سطح به خودتان انتقال دهید.

اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، فورا به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.

اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید ، جایی که ویروس کرونا گزارش شده است، یا اگر با کسی که از چین سفر کرده و دارای علائم تنفسی بوده است ارتباط داشتید، به مراکز خدمات درمانی اطلاع دهید.

اما چرا؟ هر زمانی که دچار تب، سرفه و مشکل تنفسی شدید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این علائم ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی همراه با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد که نیاز به تشخیص پزشک می باشد.

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به چین را ندارید.

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل چین را ندارید، بهداشت را در رابطه با تنفس وشستن دست ها به دقت تمرین کرده و در صورت امکان در خانه بمانید.

به عنوان یک احتیاط، هنگام بازدید از بازار حیوانات زنده، یا بازار محصولات حیوانات، اقدامات بهداشت عمومی را رعایت کنید.

از شستن منظم دست با آب و صابون پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم، بینی یا دهان تان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات در بازار (به عنوان مثال، سگ و گربه های ولگرد، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت اجتناب کنید. همچنین از تماس با زباله های حیوانی خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیمه پخته خودداری کنید.

گوشت و شیر را به صورت پخته بخورید تا از آلودگی در اثر خوردن محصولات حیوانی نپخته جلوگیری شود.

منابع

https://www.who.int/health-topics/coronavirus

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

پاسخ

Call Now Button