فهرست محتوا:

بعضی افراد با وجود حساسیت به حیوانات خانگی با آنها زندگی می کنند. هر حیوان پشمالو، معمولاً گربه و سگ، ممکن است علائم آلرژی مانند عطسه یا قرمزی و خارش چشم را ایجاد کند. آلرژی به حیوانات خانگی نیز می تواند کنترل آسم را سخت تر کند. ممکن است فکر کنید آلرژی حیوانات به دلیل خز ایجاد می شود، اما پف و کرک صرفاً ناقل آلرژن ها هستند. شوره حیوانات خانگی، منبع آلرژن ها، از پروتئین های ریز، حتی میکروسکوپی، از تکه های پوست ریخته شده توسط حیوانات خانگی تشکیل شده است.

آلرژن های گربه در بزاق گربه یافت می شود که وقتی گربه ها خودشان را می لیسند به خز می چسبند. آنها همچنین توسط غدد موجود در پوست آزاد می شوند و به صورت شوره ریخته می شوند یا در ادرار گربه های نر ترشح می شوند.

آلرژن ها شناور هستند، به این معنی که به راحتی در هوا باقی می مانند. آلرژن های سگ نیز در شوره، بزاق، ادرار و خون وجود دارد. اگرچه سطوح آلرژن می تواند در بین نژادها متفاوت باشد اما همه نژادها، حتی سگ های بدون مو، می توانند آلرژی ایجاد کنند. آلرژن های حیوانات خانگی به راحتی پخش می شوند. آنها می توانند در هوا گردش کنند و ماه ها روی فرش و مبلمان باقی بمانند. این ذرات کوچک همچنین ممکن است روی لباس به مناطقی که حیوان خانگی وجود ندارد حمل شود.

علائم آلرژی به حیوانات

برخی از نشانه های ذیل نشان دهنده آلرژی به حیوانات بوده و با قرار گرفتن در کنار حیوانات تشدید می شوند.
1. عطسه
2. آبریزش بینی
3. سوزش و قرمزی چشم ها تا حدی که سبب ریزش اشک می شود
4. گرفتگی بینی
5. خارش بینی، گلو و چشم ها
6. دوبینی و مشکلات بینایی
7. سرفه
8. احساس درد و ناراحتی در اعضای صورت
9. از بین رفتن هوشیاری
10. تورم و کبودی در پوست اطراف چشم
11. آلرژی به حیوانات در کودکان سبب خشک شدن مکرر بینی می شود
در صورتیکه حساسیت شما تبدیل به آسم شود ممکن است موارد ذیل را نیز تجربه نمایید:
1. مشکلات تنفسی
2. احساس درد و گرفتگی قفسه سینه
3. صدای خس خس سینه در هنگام تنفس
4. اختلال در خواب به دلیل مشکل شدن تنفس و عطسه های مکرر
برخی از افراد ممکن است بر اثر حساسیت به حیوانات دچار عارضه های پوستی نیز شوند. این عوارض با نام درماتیت آلرژیک نیز شناخته می شوند. نشانه هایی که آلرژی به حیوانات بر روی پوست ایجاد می نماید به شرح ذیل است:
1. اگزما
2. خارش پوست
3. تورم و قرمزی در قسمت هایی که با حیوان تماس داشته است.

حساسیت به حیوانات در اغلب مواقع شامل عطسه، سرفه و آبریزش بینی می شود. همچنین برخی از افراد ممکن است علائمی همچون آسم، مشکلات تنفسی و خس خس سینه را در مواجهه با حیوانات تجربه نمایند.
حیواناتی با موهای بلند و در اصطلاح خز می توانند عامل ایجاد کننده آلرژی در انسان باشند. لذا در میان حیوانات گربه و سگ به دلیل دارا بودن عوامل مستعد کننده حساسیت و همزیستی با انسان بیش ترین نقش را در به وجود آوردن آلرژی ها دارند.
بهترین راه برای کنترل آلرژی دوری از حیوانات تا جای ممکن می باشد. همچنین برای مدیریت این عارضه می بایست حتماً به یک متخصص آلرژی و ایمونولوژیست مراجعه نمایید.

استراتژی های پیشگیرانه

اگر مشکوک هستید که شما یا یکی از عزیزانتان به حیوان خانگی حساسیت دارید، می توانید آزمایش دهید. گزینه های زیادی برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلرژن های مرتبط با حیوانات خانگی وجود دارد و موارد زیر ممکن است کمک کند:

 • حیوانات خانگی را از اتاق خواب جایی که فرد مبتلا به آلرژی می خوابد دور نگه دارید.
 • تشک ها و بالش ها را در روکش های پارچه ای مخصوص ضد حساسیت بپوشانید.
 • فرش ها را بردارید یا تعویض کنید
 • به طور مرتب جاروبرقی بکشید، اما در مواقعی که فرد مبتلا به آلرژی حضور ندارد، با استفاده از پاک کننده با فیلتر HEPA (هوای ذرات معلق با راندمان بالا، که نوعی فیلتر هوای مکانیکی است) یا کیسه میکرو فیلتر دو لایه استفاده کنید.
 • برای اتاق خواب افراد آلرژیک از یک پاک کننده هوای قابل حمل با فیلتر هپا استفاده کنید.
 • از پاک کننده های هوای یونی خاصی که می توانند ازن مضر تولید کنند اجتناب کنید.
 • حیوانات خانگی را از مبلمان و ماشین دور نگه دارید.
 • سگ‌ها را حمام کنید، که اگر حداقل دو بار در هفته برای اثربخشی انجام شود، ممکن است آلرژن‌ها را کاهش دهد.
 • پس از بازی با حیوان خانگی خود، دست ها و لباس های خود را بشویید تا آلرژن های حیوان خانگی از بین برود.
 • از تماس با بستر کثیف خودداری کنید.
 • اغلب با یک پارچه مرطوب گردگیری کنید.

در مواجه با آلرژی چه زمانی به ایمونولوژیست مراجعه کنیم؟

بسیاری از نشانه های آلرژی مثل عطسه و آبریزش بینی همانند علائم سرماخوردگی می باشند. برخی اوقات تشخیص اینکه به حیوانات آلرژی دارید و یا به سرماخوردگی مبتلا شده اید دشوار می گردد.
اگر این علائم بیش از دو هفته با شما باقی ماند، ممکن است دچار آلرژی به حیوانات شده باشید. در صورتیکه علائم حساسیت بیش تر شد به حدی که خواب شما را با مشکل مواجه کرد، بهتر است با پزشک متخصص تماس حاصل نمایید.

عوامل ایجاد کننده آلرژی

سیستم دفاعی بدن شما نوعی آنتی بادی را برای محافظت در مقابل عوامل خارجی تولید می نماید. این آنتی بادی از ورود عوامل خارجی به بدن که سبب بیماری و عفونت می شوند جلوگیری می کنند.
زمانیکه بدن شما نسبت به ماده ای حساسیت داشته باشد، در حقیقت آن ماده را دشمن تلقی کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. هر چند که آن ماده به وجود آورنده حساسیت برای بدن شما مضر نباشد.

در ادامه به برخی از حیواناتی که در اطراف ما زیست می کنند و ممکن است در برخی افراد حساسیت ایجاد نمایند می پردازیم:

آلرژی به حیوانات
 • سگ و گربه
 • جوندگان و خرگوش ها
 • ماهی های تزیینی(به احتمال بسیار کمتر)
 • پرندگان

پاسخ

Call Now Button