فهرست محتوا:

در حدود 1 نفر از هر 12 بزرگسال در انگلستان تحت درمان آسم قرار می گیرند. افراد اغلب تصور می کنند بیماری آسم تنها محدود به دوران کودکی می باشد. اما در واقع بروز آسم در یک فرد بزرگسال غیر معمول نیست. در واقع آسم می تواند در هر سنی پدید آید.

بنابراین تشخیص آسم در بزرگسالان دارای اهمیت بالایی می باشد، علاوه بر آن آسم ممکن است باعث شود ریه های شما به خوبی کار نکنند و در طول زمان علائمی مانند تنگی نفس، سرفه و احساس گرفتگی در سینه شدت خواهد گرفت. آسمی که به خوبی کنترل نشده باشد، ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

خبر خوب این است که داروهای کم عارضه و موثر زیادی وجود دارند و اگر شما آنها را تحت نظر پزشک مصرف نمایید، بیماری آسم شما مانع انجام فعالیت های شما نمی شود.

چه کسانی به آسم بزرگسال مبتلا می شوند؟

عوامل متعددی ممکن است فرد را در معرض ابتلا به آسم بزرگسالان قرار دهد. احتمال ابتلای زنان به آسم پس از 20 سالگی بیشتر است. به نظر می رسد چاقی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آسم را در بزرگسالی افزایش می دهد. افرادی که در کودکی به آسم مبتلا بودند ممکن است در آینده در آسم عود کنند.

چه عواملی باعث ایجاد آسم در بزرگسالان می شود؟

حداقل 30 درصد از موارد آسم در بزرگسالان به دلیل حساسیت ایجاد می شود. افرادی که به گربه ها حساسیت دارند ممکن است خطر ابتلا به آسم بزرگسالان را افزایش دهند. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا یا محرک ها مانند دود سیگار، مواد شیمیایی، کپک، گرد و غبار یا سایر موادی که معمولاً در محیط فرد (به عنوان مثال خانه یا محل کار) یافت می شود، ممکن است اولین علائم آسم را در بزرگسالان ایجاد کند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از مواد محل کار ممکن است علائم آسم را در بزرگسالان ایجاد کند.

نوسانات هورمونی در زنان ممکن است در آسم بزرگسالان نقش داشته باشد. برخی از زنان ابتدا علائم آسم را در طول یا بعد از بارداری نشان می دهند. زنانی که یائسه می شوند می توانند برای اولین بار علائم آسم را تجربه کنند.

بیماری های مختلف، ویروس ها یا عفونت ها می توانند عاملی برای شروع آسم بزرگسالان باشند. سرماخوردگی بد یا آنفولانزا اغلب عاملی برای شروع آسم بزرگسالان است.

سیگار کشیدن باعث بروز آسم در بزرگسالان نمی شود. با این حال ، اگر سیگار می کشید یا در معرض دود سیگار (دود دست دوم) هستید ، ممکن است علائم آسم را تحریک کند.

آیا آسم پس از ناپدید شدن در بزرگسالان دوباره ظاهر می شود؟

آسم معمولاً در دوران کودکی تشخیص داده می شود. در بسیاری از بیماران ؛ با این حال ، علائم ناپدید می شوند یا پس از بلوغ به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. پس از 20 سالگی ، علائم ممکن است دوباره ظاهر شوند.

محققان این تمایل برای ظهور مجدد آسم را پیگیری کرده و دریافتند که افراد مبتلا به آسم دوران کودکی تمایل دارند علائم مجدد را در 30 تا 40 سالگی در سطوح مختلف شدت تجربه کنند.

علائم آسم

صرف نظر از سن، علائم آسم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرفه خشک، به ویژه در شب یا در پاسخ به “محرک” های خاص
 • سفتی یا فشار در قفسه سینه
 • خس خس سینه
 • تنگی نفس پس از ورزش یا انجام فعالیت بدنی
 • مشکل در تنفس
 • سرماخوردگی هایی که تا 10 روز یا بیشتر به قفسه سینه می آیند یا به حالت تعلیق در می آیند.

همه افراد مبتلا به آسم ممکن است همه علائم آسم را نداشته باشند. بعضی ها فقط سرفه می کنند، اما مشکل خس خس سینه را ندارند. بعضی دیگر علائم زیادی دارند، به خصوص درصد کمی (حدود 5 درصد) افراد مبتلا به آسم شدید هستند.

اگر متوجه علائم آسم شدید، آنها را نادیده نگیرید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

هر چقدر که آسم سریع تر تشخیص داده شود، سریع تر می توانید از داروهای مناسب برای کمک به مقابله با علائم آن استفاده نمایید.

چگونه می توان آسم بزرگسالان را مدیریت کرد؟

اگر شما آسم خود را مدیریت می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که یک شیوه زندگی عادی داشته باشید. اساساً چهار مرحله کلیدی برای مدیریت موفقیت آمیز آسم وجود دارد:

 1. آسم را بیاموزید و از پیشرفت های جدید مطلع باشید.
 2. داروهای تجویز شده را مصرف کنید. تا زمانی که با پزشک خود مشورت نکنید هیچ تغییری ایجاد نکنید. از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد!
 3. روزانه با استفاده از دستگاه جریان سنج ، ریه های خود را در خانه بررسی کنید. بیماران مبتلا به آسم اغلب می توانند تغییرات ریه را با پیک متر اندازه گیری کنند قبل از اینکه واقعاً تغییری را تجربه کنند. برای انجام آزمایشات بیشتر در مطب به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. آزمایش ریه بدون درد است و داده های ارزشمندی را ارائه می دهد که به پزشک شما در تنظیم داروهای شما کمک می کند.
 4. با پزشک خود یک برنامه مدیریت آسم تهیه کنید. برنامه ای دستورالعمل هایی را تعیین می کند که به شما می گوید در صورت بدتر شدن علائم آسم چه باید بکنید.

آیا ملاحظات خاصی برای بزرگسالان مبتلا به آسم وجود دارد؟

افرادی که دارای بیماریهای متعدد هستند باید از نحوه تأثیر بیماریها و داروهای مورد استفاده بر یکدیگر آگاه باشند.

اگر بیش از یک دارو مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد راههای ساده کردن برنامه دارویی خود مشورت کنید. امکان ترکیب داروها یا استفاده از داروهای جایگزین را که تأثیر مطلوب مشابهی خواهند داشت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که در مورد تداخلات دارویی احتمالی با هر چیزی که مصرف می کنید از جمله ویتامین ها یا مکمل های گیاهی صحبت کنید.

از عوارض جانبی دارو مطلع باشید:

 • برخی از داروهای آسم و آلرژی می توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند.
 • استروئیدهای خوراکی که گاهی برای کنترل سخت آسم تجویز می شوند ، می توانند علائم گلوکوم ، آب مروارید و پوکی استخوان را بدتر کنند.
 • داروهای مسدود کننده بتا می توانند آسم را بدتر کنند.
درمان اسم در بزرگسالان

بهترین روش زندگی با آسم چیست؟

کلید زندگی خوب با آسم ایجاد مشارکت قوی بین بیماران، مراقبین و پزشکان است. مراحل عملی شامل موارد زیر است:

 • با پزشک خود یک برنامه مدیریت مراقبت از آسم تهیه کنید. یک برنامه مدیریت آسم به شما کمک می کند بفهمید که در مواقع خاص چه باید کرد. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید ، در مورد برنامه خود صحبت کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید.
 • خودتان را آموزش دهید. در جریان آخرین تحولات مراقبت و درمان آسم و آلرژی باشید. از پزشک خود در مورد داروهای جدید یا یافته های تحقیقاتی که ممکن است مربوط به مراقبت شما باشد ، سوال کنید. (هیچ گونه تغییری در برنامه مراقبت از آسم خود بدون مشورت با پزشک خود ایجاد نکنید.)
 • مراقبت های پزشکی منظم دریافت کنید. اگر مبتلا به آسم هستید ، حداقل سالی یکبار باید به پزشک خود مراجعه کنید ، حتی اگر علائم شما تحت کنترل باشند. هنگامی که بیمار می شوید یا اگر تغییرات قابل توجهی در سلامتی خود دارید ، باید با پزشک خود در مورد چگونگی تأثیر آسم خود مشورت کنید.
 • داروهای خود را مصرف کنید. داروهای آسم شما را بهتر می کند و گاهی اوقات مردم فکر می کنند زمان متوقف کردن است. اما اینطور نیست! طبق تجویز داروهای خود استفاده کنید.

با مدیریت خوب می توان علائم آسم را کنترل کرد. اکثر افرادی که به آسم بالغ مبتلا می شوند می توانند زندگی عادی داشته باشند. انتظار موفقیت داشته باشید.

چه عواملی باعث بروز علائم آسم می شوند؟

عواملی که ممکن است محرک بروز علائم آسم در شما شوند شامل سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سیگار کشیدن، خشکی یا رطوبت بیش از حد هوا، آلرژن های موجود در هوا مثل گرده گیاهان، مایت گرد و خاک، کپک های معلق در هوا یا آلودگی و هوای سرد باشند.

بسیاری از عوامل مختلف برای بروز آسم وجود دارند. شما ممکن است فقط یک یا چندین مورد که علائم اسم در شما را تحریک می کنند داشته باشید. گاهی اوقات سخت است که متوجه شوید چه عاملی سبب آسم در شما شده است.

در بزرگسالان علائم آسم علاوه بر مواجهه با آلرژن هایی مانند گرد و غبارهای خانگی، حیوانات خانگی و گرده ها می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا مواجهه با مواد محرک شغلی ایجاد شود.

آسم شغلی یا آسم مرتبط با کار می تواند خیلی سریع ایجاد شده و بروز کند یا هفته ها، ماه ها یا سال ها به طول انجامد. اجتناب از محرک ها، می تواند به کاهش خطر ابتلا به حمله آسم کمک کند.

آسم چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص آسم، پزشک از شما در مورد علائم شما سوال می کند، یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و آزمایش های عملکرد ریه (تنفس) را انجام می دهد. همچنین ممکن است از نظر آلرژی آزمایش شوید.

پس از میانسالی، اکثر بزرگسالان با کاهش ظرفیت ریه مواجه می شوند. این تغییرات در عملکرد ریه ممکن است باعث شود برخی پزشکان از آسم به عنوان تشخیص احتمالی غافل شوند.

آسم درمان نشده می تواند به از دست دادن دائمی عملکرد ریه کمک کند. اگر علائم آسم دارید، آنها را نادیده نگیرید و سعی نکنید خودتان آنها را درمان کنید. تشخیص قطعی را از پزشک خود دریافت کنید.

آسم می تواند پیچیده باشد و تشخیص آن زمان ببرد زیرا آسم در هر فردی متفاوت می باشد. به عنوان مثال، تشخیص آسم در یک کودک با تشخیص آسم در بزرگسالان متفاوت است.

همچنین علت تنگی نفس بزرگسالان به خصوص افراد مسن تر می تواند به دلیل آسم نباشد و به دلیل سایر شرایط مانند بیماری قلبی یا پنومونی که علائمی مشابه آسم دارند، ایجاد شود.

بهترین روش تشخیص آسم، شرح حال گیری و معاینه دقیق در کنار انجام تست های تنفسی جهت تشخیص آسم است.

هنگام معاینه ممکن است پزشک موارد زیر را از شما سوال کند:

1- سابقه خانوادگی، محیط کار و شیوه زندگی.
2- یک آزمایش تنفسی (آزمایش عملکرد ریه) که نحوه عملکرد ریه های شما را مشخص می کند.
3- سایر آزمایشات برای تشخیص آسم.

قبل از تجویز هرگونه دارو، در صورتی که علائم شما شدید نباشند، ممکن است پزشک شما تا زمان دریافت نتایج آزمایشات منتظر بماند. این کار به این منظور است که داروهای مناسب تری برای شما تجویز شوند.

اما اگر علائم شدید آسم را دارید، پزشک ممکن است داروهای آسم را قبل از تشخیص برای شما تجویز نماید تا به حفظ سلامتی شما کمک کند.

پاسخ

Call Now Button