کی تجربه حساسیت به حیوانات داشته؟

آلرژی به حیوانات

آلرژی به حیوانات عمدتاً به علت واکنش بدن نسبت به پروتئین هایی می باشد که بر روی سلول های پوستی، بزاق و ادرار حیوانات یافت می شوند. آیا شما هم در هنگام مواجه با حیوانات خانگی دچار علائمی نظیر سرماخوردگی، آبریزش بینی، عطسه،خارش بینی، سرف، تنگی نفس، قرمزی چشم و…می شوید؟

آلرژی-به-حیوانات

آلرژی-به-حیوانات

حساسیت به حیوانات در اغلب مواقع شامل عطسه، سرفه و آبریزش بینی می شود. همچنین برخی از افراد ممکن است علائمی همچون آسم، مشکلات تنفسی و خس خس سینه را در مواجهه با حیوانات تجربه نمایند.
حیواناتی با موهای بلند و در اصطلاح خز می توانند عامل ایجاد کننده آلرژی در انسان باشند. لذا در میان حیوانات گربه و سگ به دلیل دارا بودن عوامل مستعد کننده حساسیت و همزیستی با انسان بیش ترین نقش را در به وجود آوردن آلرژی ها دارند.
بهترین راه برای کنترل آلرژی دوری از حیوانات تا جای ممکن می باشد. همچنین برای مدیریت این عارضه می بایست حتماً به یک متخصص آلرژی و ایمونولوژیست مراجعه نمایید.

علائم آلرژی به حیوانات

برخی از نشانه های ذیل نشان دهنده آلرژی به حیوانات بوده و با قرار گرفتن در کنار حیوانات تشدید می شوند.
۱. عطسه
۲. آبریزش بینی
۳. سوزش و قرمزی چشم ها تا حدی که سبب ریزش اشک می شود
۴. گرفتگی بینی
۵. خارش بینی، گلو و چشم ها
۶. دوبینی و مشکلات بینایی
۷. سرفه
۸. احساس درد و ناراحتی در اعضای صورت
۹. از بین رفتن هوشیاری
۱۰. تورم و کبودی در پوست اطراف چشم
۱۱. آلرژی به حیوانات در کودکان سبب خشک شدن مکرر بینی می شود
در صورتیکه حساسیت شما تبدیل به آسم شود ممکن است موارد ذیل را نیز تجربه نمایید:
۱. مشکلات تنفسی
۲. احساس درد و گرفتگی قفسه سینه
۳. صدای خس خس سینه در هنگام تنفس
۴. اختلال در خواب به دلیل مشکل شدن تنفس و عطسه های مکرر
برخی از افراد ممکن است بر اثر حساسیت به حیوانات دچار عارضه های پوستی نیز شوند. این عوارض با نام درماتیت آلرژیک نیز شناخته می شوند. نشانه هایی که آلرژی به حیوانات بر روی پوست ایجاد می نماید به شرح ذیل است:
۱. اگزما
۲. خارش پوست
۳. تورم و قرمزی در قسمت هایی که با حیوان تماس داشته است.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

در مواجه با آلرژی چه زمانی به ایمونولوژیست مراجعه کنیم؟

بسیاری از نشانه های آلرژی مثل عطسه و آبریزش بینی همانند علائم سرماخوردگی می باشند. برخی اوقات تشخیص اینکه به حیوانات آلرژی دارید و یا به سرماخوردگی مبتلا شده اید دشوار می گردد.
اگر این علائم بیش از دو هفته با شما باقی ماند، ممکن است دچار آلرژی به حیوانات شده باشید. در صورتیکه علائم حساسیت بیش تر شد به حدی که خواب شما را با مشکل مواجه کرد، بهتر است با پزشک متخصص تماس حاصل نمایید.

عوامل ایجاد کننده آلرژی

سیستم دفاعی بدن شما نوعی آنتی بادی را برای محافظت در مقابل عوامل خارجی تولید می نماید. این آنتی بادی از ورود عوامل خارجی به بدن که سبب بیماری و عفونت می شوند جلوگیری می کنند.
زمانیکه بدن شما نسبت به ماده ای حساسیت داشته باشد، در حقیقت آن ماده را دشمن تلقی کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. هر چند که آن ماده به وجود آورنده حساسیت برای بدن شما مضر نباشد.
در ذیل به برخی از حیواناتی که در اطراف ما زیست می کنند و ممکن است در برخی افراد حساسیت ایجاد نمایند می پردازیم:

  • سگ و گربه
  • جوندگان و خرگوش ها
  • ماهی های تزیینی(به احتمال بسیار کمتر)
  • پرندگان

One thought on “کی تجربه حساسیت به حیوانات داشته؟

  1. زینب - مهر ۲۹, ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۱ ب٫ظ

    آلرژی با حیوانات رو با رعایت یه سری مسائل میشه کنترل کرد به راحتی هم میشه حیوون وجود داشته باشه هم اون شخص آلرژی نداشته باشه حمام مداوم حیوون وجود دستگاه تصفیه کننده هوا تمیزی همیشه قفس حیوون و … ممنون از سایتون

    پاسخ

پاسخ

6 + سیزده =

Call Now Button