آلرژی تنفسی چیست؟

آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی چیست؟ و چگون ایجاد می شود؟

آیا راه درمانی برای آلرژی تنفسی وجود دارد؟

با ما در این مقاله به منظور کسب اطلاعات بیش تر در مورد آلرژِی تنفسی همراه باشید.

آلرژی-تنفسی
آلرژی-تنفسی

علت اصلی ایجاد آلرژی ها پروتئین های داخل گرده درختان و گلها، غذاها، مو و خز حیوانات، کپک ها و هاگ ها و برخی اوقات موادی که در لوازم آرایشی استفاده می شوند هستند.
آلرژی یک واکنش سریع سیستم ایمنی بدن به موادی می باشد که در حقیقت برای بدن مضر نمی باشند. حساسیت تنفسی به دلیل پروتئین های معلق در هوا ایجاد می شود. این پروتئین ها با فرو بردن هوا وارد سیستم تنفسی شده و در آنجا سبب ایجاد حساسیت می شوند.
آلرژی تنفسی می تواند به دلیل واکنش به دود سیگار و آلودگی هوا به وجود بیاید یا تشدید گردد. این آلودگی های محیطی در محیط داخل و خارج از خانه می تواند نشانه های آلرژی را تشدید نماید.

علت آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی می تواند به دلایل متفاوتی ایجاد گردد. گرد و غبار و ذرات ریز در محیط پیرامون ما وجود داردند. این ذرات ریز شامل کپک های معلق در هوا، موی حیوانات خانگی، گرده های گل و گرد و غبار ناشی از آلودگی های محیطی می باشند و می تواندد موجب حساسیت تنفسی و آسم گردند.
در صورتیکه رطوبت هوا بالا باشد، رشد کپک ها و قارچ ها سرعت یافته و به دنبال آن هاگ ها و کپک های معلق در هوا افزایش می یابند. این اتفاق به خودی خود موجب بالا رفتن آمار مبتلایان به آلرژی تنفسی می شود.
گرد و غبار بر روی سطوح خانگی چه در زمان مرطوب بودن و چه در زمان خشکی آب و هوا وجود دارند. وجود این ذرات بر روی تشک و بالشت هایی که به طور روزانه از آنها استفاده می نماییم، باعث تشدید آلرژی تنفسی می گردد.
اما شاید بتوان علت اصلی به وجود آمدن آلرژی تنفسی را گرده گیاهان نام برد. آلرژی حیوانات معمولاً بر اثر واکنش بدن نسبت به پروتئین های روی پوست، ادرار و موی آنها به وجود می آید. آلرژی معمولاً یک ناحیه کوچک را درگیر کرده و سپس به سایر نقاط بدن انتشار می یابد.
شدت آلرژی با شرایط آب و هوایی تغییر می کند. به طور مثال در فصول گرم سال همچون بهار و تابستان گرده افشانی گیاهان بیش تر می شود. بنابراین میزان حساسیت های تنفسی نیز بیش تر شده و افراد بیش تری را درگیر خود می نماید.
گرده گیاهان مسبب آلرژی های فصلی(با توجه به الگوی گرده افشانی) می باشند. همچنین پروتئین های مشابه با گرده گیاهان در داخل غذا ها، میوه ها، سبزیجات و مغز ها موجب ایجاد حساسیت غذایی می شوند.

برای پیشگیری و درمان آسم و انواع آلرژی نیاز است علائم آن را به خوبی بشناسید و به کلینیک درمان آلرژی معتبر مراجعه نمایید. کلینیک آلرژی صبا، یک مرکز درمان آلرژی در تهران خوب و مجهز می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۵۲۴۷۲تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

درمان آلرژی تنفسی

درمان آلرژی تنفسی معمولاً شامل داروهای روزانه و دوری از عوامل تشدید کننده آلرژی می باشد. همچنین ممکن است آلرژی تنفسی با دشواری در رفت و برگشت هوا و تنگی نفس همراه شود. شما می توانید با کمک متخصص آلرژی به راحتی آلرژی خود را مدیریت نمایید. برخی اوقات آلرژی تنفسی تبدیل به آسم شده و نیازمند پیگیری های به موقع می باشد.

تست آلرژی تنفسی

تشخیص و درمان آلرژی تنفسی و سایر آلرژی ها بر عهده متخصص آلرژی می باشد. تشخیص آسم معمولاً دشوار است زیرا علائم اولیه آسم همانند سایر مشکلات تنفسی مانند آمفیزم ریوی و برونشیت می باشد. برخی از افراد هرگز متوجه بیماری آسم خود نشده و از درمان های مناسب بهره مند نمی شوند.
برخی اوقات تنها نشانه بیماری آسم سرفه های خشک شبانه می باشد. در برخی افراد نیز سرفه و خس خس گلو با ورزش کردن تشدید می شود. برخی دیگر با قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا دچار سرفه و تنگی نفس شدید می شوند.
در نهایت تنها راه تشخیص آلرژی تنفسی و تمییز دادن از سایر مشکلات تنفسی مراجعه به متخصص آلرژی و انجام تست های فوق تخصصی می باشد. وی با گرفتن شرح حال و بررسی پرونده پزشکی شما، اسپیرومتری تجویز می نماید. اسپیرومتری یا دم سنجی آزمایشی است که طی آن فرد در یک لوله دمیده و هوایی که هر بار به ریه داخل و خارج می شود اندازه گیری می شود.
در آزمایش دیگری فعالیت های ریه بر اساس نظارت بر جریان هوا مورد بررسی قرار می گیرد. تست آلرژی، آزمایش خون و رادیوگرافی سینه نیز ممکن است برای انجام بررسی های دقیق تر تجویز گردد.

نتیجه گیری

آلرژی تنفسی نیز مانند هر نوع آلرژی و حساسیت دیگری تنها توسط متخصص آلرژِی قابل کشف و درمان می باشد.

پاسخ

Call Now Button