فهرست محتوا:

آسم آلرژیک

آسم آلرژیک چیست؟
علت آسم آلرژیک چه می باشد؟ 

آسم آلرژیک (تعریف،علت،بیماری شناسی)

آسم یکی از شایع ترین بیماری های تنفسی در تمام سنین می باشد.با پیشرفت ها و  تحولی که درتست های  تشخیصی نظیر تست های نوین مولکولی و ژنتیکی صورت گرفته، امروزه مشخص شده است که آسم یک بیماری واحد و یکسان نیست (فنوتیپ و اندوتیپهای متعدد دارد) و به انواع مختلف تقسیم می شود.در حال حاضر توصیه تمام کتب علمی تجویز دارو براساس نوع آسم (فنوتیپ آسم) میباشد.شایعترین فنوتیپ و اندوتیپ شناخته شده برای آسم در تمام رده های سنی(اطفال و بزرگسال) آسم آلرژیک می باشد.هرچند بسیاری از علائم آسم آلرژیک و غیر آلرژیک یکسان هست،اما تفاوت در نوع داروها،طول و شدت درمان و درموارد خاص استفاده از داروها و روش های خاص در بیماران آسم آلرژیک باعث شده تا درتمام رفرانس های علمی در تمایز این نوع آسم از سایرین تاکید شود.

آلرژن چیست؟

آلرژن یک ماده از جنس و ساختار متفاوت از سلول های بدن هست که اغلب از جنس پروتئین می باشد البته آلرژن هایی از جنس قند،چربی و ترکیبی نیز وجود دارد.آلرژن ها اغلب توسط سیستم ایمنی نادیده گرفته می شوند و باعث بروز واکنش نمی گردند اما در افرادی که صفت ژنتیکی آتوپی را دارند مواجهه سیستم ایمنی با این آلرژن ها مثل گرده درختان، گلها،مواد غذایی،داروهاو… باعث ایجاد واکنش آلرژیک یا حساسیت می گردد که در نتیجه آن سلول های التهابی به محل ورود آلرژن فراخوانده می شوند و باعث تشدید و طولانی شدن انواع آلرژی می شوند.اگر این التهاب و آلرژی در راههای هوایی رخ دهد و درمان مناسب صورت نگیرد در گذر زمان باعث التهاب مزمن،تغییر شکل راههای هوایی و در نتیجه آسم می گردد.

آسم-آلرژیک

آلرژی چیست؟

یکی از وظیفه های اصلی  سیستم ایمنی این است که بدن را از باکتری ها و ویروس ها محافظت نماید در این راستا سیستم ایمنی به صورت مستمر سلول های خودی را از مواد غریبه تمایز می دهد.در مواد غریبه کار دیگری که سیستم ایمنی می کند افتراق مواد غریبه بی خطر از مواد غریبه خطرناک هست. مثلا گرده درخت چنار و میکروب سل هردو غریبه هستند اما میکروب سل هم غریبه و هم خطرناک هست پس سیستم ایمنی بلافاصله علیه آن واکنش می دهد و گرده درخت چنار غریبه لی بی خطر هست ،پس سیستم ایمنی سالم نباید علیه آن واکنش بدهد.حال اگر علیه این مواد غریبه بی خطر که به آن ها آنتی ژن یا آلرژن می گوییم واکنش دهد،آلرژی یا حساسیت ایجاد می شود.در آسم آلرژیک مواجهه ریه فرد با این مواد باعث تغییراتی در ریه می گردد که منجر به آسم می شود.  درواقع درست است که این واکنش ها مربوط به سیستم ایمنی خود فرد است اما چون به صورت نابجا و نامتعارف ایجاد می شود ،باعث صدمه دیدن بافت مربوطه می گردد.

آسم آلرژیک چیست؟

گفتیم که از شایع ترین علل آسم می باشد که علائمی مانند: تنگی نفس و خس خس سینه را به همراه دارد. گفته می شود که داشتن آسم آلرژیک به معنای آلرژی به علائم آسم است. آلرژن ها موجب واکنش آلرژیک می شوند زیرا سیستم ایمنی بدن آن ها را مضر می داند. سیستم ایمنی بدن با انتشار ماده ای به نام ایمونوگلوبولین E (یا IgE) پاسخ می دهد. ازدیاد در این ماده ، می تواند باعث التهاب (تورم) راه های هوایی در ریه های بیماران شود. این عارضه می تواند نفس کشیدن  را دشوارتر کند در نتیجه  منجر به یک حمله آسمی خواهد شد.

تنها یک پزشک یا کلینیک درمان آلرژی می تواند تشخیص آلرژی آسم را تایید کند و معمولا با استفاده از تست پوست  تشخیص صورت می گیرد. گفته می شود که این آزمایش ها تعیین کننده این است که علیه کدام آلرژن در بدن شما آنتی بادی وجود دارد و این که آیا این آنتی بادی میتواند باعث آسم شما گردد یا خیر؟ بنابراین انجام و تفسیر این تست یک کار فوق تخصصی هست و فقط در کلینیک آلرژی معتبر و زیر نظر فوق تخصص آلرژی باید صورت گیرد.

علل آسم آلرژیک

شناسایی دقیق و پرهیز از آلرژن مربوطه ، کلید مدیریت آسم آلرژیک است در نتیجه بایدابتدا آن آلرژن بدقت مشخص و سپس چگونگی جلوگیری از ورود این آلرژن  مشخص شود. برخی از آلرژنهای شایع عبارتند از:

سوسک: این حشرات در همه  جای مناطق گرمسیری و سردسیری زندگی می کنند. مطالعات نشان می دهد بیشتر خانه های شهری دارای سوسک ها هستند. اعتقاد بر این است که عصاره، بزاق و قسمت های بدن این حشرات آلرژیزا می باشند

.مایت: این جاندار بیشتر از پوسته های بدن افراد تغذیه می کنند. هر دو قسمت بدن و مدفوع مایت که در داخل  گرد و غبار منزل باشد جز آلرژن ها می باشد. اغلب در تشک، بالشت، فرش، مبلمان تاشو، کت و شلوار، لباس، اسباب بازی های پر شده، پارچه، و غیره یافت می شوندمایت برای رشد و نمو احتیاج مبرم به رطوبت دارد.

کپک ها:در صورت رطوبت، کپک هاها می توانند بر هر چیزی رشد کنند. در خارج از منزل، بسیاری از کپک ها ها در خاک، یا در برگ، چوب و سایر گیاهان زندگی می کنند. در داخل خانه، آن ها را می توان در یک زیرزمین مرطوب، در نزدیکی یک شیر یا لوله نشتی یا دوش یا حمام خیس پیدا کرد. قالب ها اسپورهای کوچک تولید می کنند که مثل بذر هستند. این اسپور ها به راحتی به هوا منتقل می شوند.

حیوانات خانگی: ادرار حیوان خانگی، مدفوع، بزاق، مو  همه آلرژن  هستند. افرادی که در اطراف حیوانات بوده اند ممکن است آلرژن ها را در محل حمل کنند.

گرده: گرده از درختان، علف های هرز و… به وجود می آید . این ذرات هوا  و در تمام طول سال منتشر هستند.

علائم آسم آلرژیک

 • سرفه کردن
 • تنفس های کوتاه و سریع
 • تنگی سینه
 • خس خس سینه
 • خارش سینه،حلق و گلو

به یاد داشته باشید که آلرژن ها تنها چیزی نیستند که می تواند باعث آسم آلرژیک شود.مواجهه با آلاینده ها هم در افراد مبتلا به آسم آلرژیم  ممکن است باعث تحریک حمله آسمی شوند که شامل:

 • دود از موادی مانند: تنباکو، شومینه، شمع، بخور دادن یا آتش بازی
 • آلودگی هوا
 • هوای سرد
 • ورزش در هوای آلوده
 • بوی های شیمیایی شدید یا گازها
 • عطرها، خوشبو کننده های هوا یا سایر محصولات معطر

برخی خدمات کلینیک آلرژی صبا

درمان آلرژی

درمان آسم

درمان کهیر

سینوزیت

امتیاز ویژه کلینیک آلرژی صبا فعالیت اساتید و پزشکانی است که در حوزه آلرژی و ایمونولوژی بالینی دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی اند و درحال حاضر مسؤول آموزش این رشته در دانشگاه می باشند.

پاسخ

Call Now Button