فهرست محتوا:

زیرسویه XBB کرونا باید به دقت بررسی شود و محققان باید داده های موجود را براساس قابلیت انتقال، شدت بالینی و پتانسیل زیر سویه در فرار از سیستم ایمنی و تأثیر آن بر تشخیص، درمان، و اثربخشی واکسن ها در پیشگیری از عفونت و یا بیماری شدید ارزیابی کنند. زیرسویه XBB کرونا  که از زیرشاخه BA.2 ویروس SARS-CoV-2 می آید، به آرامی در سراسر جهان پخش شده است و موارد COVID-19 را در برخی کشورها افزایش داده است.

صحبت های خانم دکتر صبا عرشی درباره زیرسویه XBB کرونا (نوع جدید کرونا 2022) “به همه توصیه می شود که از ماسک استفاده کنند زیرا نوع جدید کروناویروس COVID-Omicron XBB متفاوت است، کشنده است و تشخیص صحیح آن آسان نیست. علائم ویروس جدید COVID-Omicron XBB به شرح زیر است که بیمار سرفه و تب ندارد. فقط تعداد محدودی از این موارد زیر ممکن است دیده شوند:

3. درد مفاصل

4. سردرد

5. درد در ناحیه گردن

6. درد بالای کمر

7. ذات الریه

8. نداشتن اشتها

زیرسویه XBB کرونا پنج برابر بدخیم تر از نوع دلتا است و میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به آن دارد. مدت زمان کمتری طول می کشد تا وضعیت به شدت شدید برسد و گاهی اوقات علائم واضحی وجود ندارد. بنابراین باید بیشتر مراقب باشیم! این سویه از ویروس در ناحیه نازوفارنکس یافت نمی شود و برای مدت نسبتاً کوتاهی مستقیماً ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. چندین بیمار مبتلا بهCovid-Omicron XBB به عنوان تب‌دار و بدون درد طبقه‌بندی شدند، اما عکس‌برداری با اشعه ایکس، پنومونی خفیف قفسه سینه را نشان داد.

آزمایش سواب بینی اغلب برای Covid-Omicron XBB منفی است و موارد منفی کاذب تست نازوفارنکس در حال افزایش است. این بدان معنی است که ویروس می تواند در جامعه پخش شود و به طور مستقیم ریه ها را آلوده کند و باعث ذات الریه ویروسی شود که به نوبه خود باعث ناراحتی حاد تنفسی می شود. این توضیح می دهد که چرا زیرسویه XBB کرونا به چیزی بسیار مسری، بسیار خطرناک و کشنده تبدیل شده است. بنابراین احتیاط کنید، از مکان های شلوغ خودداری کنید، حتی در فضاهای باز فاصله 1.5 متری را رعایت کنید، از ماسک دو لایه استفاده کنید، از ماسک مناسب استفاده کنید، دست ها را مرتب بشویید، حتی اگر همه بدون علامت باشند (بدون سرفه یا عطسه).

پیشگیری از سویه جدید کرونا

این موج Covid-Omicron XBB مرگبارتر از موج اول Covid-19 است. بنابراین ما باید بسیار مراقب باشیم و چندین اقدام احتیاطی تقویت شده در برابر کروناویروس را انجام دهیم. ارتباط هوشیارانه با دوستان و خانواده خود را حفظ کنید. این اطلاعات را برای خود نگه ندارید، آن را با سایر اعضای خانواده و دوستان به اشتراک بگذارید.”

بیشتر بخوانید: بهترین مرکز درمان آلرژی در تهران

برای آنالیز XBB به داده های بیشتری نیاز است، اما شواهد اولیه نشان می دهد که خطر عفونت مجدد زیاد است و ممکن است به برخی از درمان های COVID جواب ندهد. در سرتاسر جهان، نوع Omicron COVID-19 هنوز هم سویه غالب ویروس SARS-CoV-2 است. XBB یکی از زیرشاخه های Omicron است که در جهان رو به افزایش است. با ما همراه باشید تا درباره این سویه جدید، مشخصات آن، راه های انتقال و جلوگیری از ابتلا به آن صحبت کنیم.

XBB چیست؟

XBB چیست

XBB* زیرسویه های از BA.2.10.1 و BA.2.75 هستند که دارای درصد شیوع جهانی 1.3٪ دارند. داده های فعلی نشان نمی دهد که تفاوت های اساسی در شدت بیماری برای زیرسویه های مختلف XBB* وجود داشته باشد. با این حال، شواهد اولیه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد در مقایسه با سایر زیرشاخه‌های Omicron، خطر عفونت مجدد در زیرسویه XBB کرونا بیشتر است. موارد عفونت مجدد در درجه اول محدود به کسانی است که در دوره قبل از Omicron به کرونا مبتلا شده بودند. زیرسویه XBB کرونا جهش هایی زیادی دارد که موجب شده بتواند از سیستم ایمنی فرد عبور کند و در موارد موجب مرگ بیمار شود.

جزئیاتی از زیرسویه XBB کرونا

تأثیر زیرسویه XBB کرونا به شدت متاثر از ایمنی منطقه ای (واکسیناسیون عمومی) است. سازمان بهداشت جهانی WHO از کشورها می‌خواهد که گزارش جهش های جدید را اعلام کنند و همچنین تحلیل‌های مستقل و مقایسه‌ای از زیرسویه های مختلف داشته باشند.

XBB چگونه به وجود آمد؟

منشا XBB

اندی پکوز، ویروس شناس و معاون بخش میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ، به Verywell گفت که از آنجایی که XBB ترکیبی از رده های فرعی BA.2.10.1 و BA.2.75 است، به این معنی است که این زیرسویه دارای بخش هایی از دو ویروس مختلف است که به طور یکسان میزبان را آلوده می کند.

کشورهایی که درآنها زیرسویه XBB کرونا دیده شده است

کشورهای آلوده به زیرسویه XBB کرونا

از اکتبر 2022، این سویه در 35 کشور از جمله آمریکا شناسایی شد. این سویه فرعی جدید موجب افزایش موارد کووید در سنگاپور، هند، استرالیا و کره جنوبی شده است.

جهش ویروس چه تاثیری بر ابتلا دارد؟

جهش ویروس ها ترسناک است. ، با جهش ویروس، نحوه ظاهر یا عملکرد آن تغییر می کند که گاهی موجب می‌شود میزبان (یک شخص یا حیوان) راحتتر آلوده شود. جهش های جدید، پروتئین اسپایک ویروس کووید را تغییر داده اند. در نتیجه، واکسن‌ها و درمان‌ها نیز باید طبق این جهش تغییر کنند. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه از کرونا پیشگیری کنیم؟ وبلاگ را مطالعه بفرمائید.

شدت سرایت زیرسویه XBB کرونا

طبق مشاهدات موارد ابتلا به کووید در جمعیت واکسینه شده سنگاپور در حال افزایش است، که نشان می دهد شدت سرایت زیرسویه XBB کرونا زیاد است.

خطر عفونت مجدد با این سویه

خطر عفونت مجدد

شواهد اولیه نشان می دهد که زیرسویه XBB کرونا در مقایسه با سایر زیرشاخه‌های Omicron، خطر عفونت مجدد بیشتری دارد. به عبارت دیگر، حتی اگر قبلاً COVID-19 گرفته باشید، ممکن است دوباره به نوع XBB آلوده شوید. بیشتر افرادی که در اثر زیرسویه XBB کرونا آلوده شده بودند، قبل از دوره Omicron به کووید مبتلا شده بودند. با این حال، باید داده های بیشتری بررسی شوند تا مطمئن شویم که آیا Omicron بر زیرسویه XBB کرونا مصونیت دارد یا خیر.

شدت بیماری زیرسویه XBB کرونا

در حال حاضر، هیچ نشانه ای از شدت بیماری این سویه نسبت به سایر سویه های کووید دیده نشده است. این حال، مردم باید در نظر داشته باشند که عوامل زیادی وجود دارد که بر میزان شدت بیماری یک فرد در صورت ابتلا به کووید تأثیر می‌گذارد.

تاثیر واکسیناسیون بر زیرسویه XBB کرونا

اگرچه تعداد موارد کووید بر اثر زیرسویه XBB کرونا  زیاد شده است، اما افزایشی در تعدا بستری بیماران در بیمارستان دیده نمی شود. این نشان می دهد که واکسن‌های کووید می‌توانند در برابر بیماری‌های شدید محافظت کنند. با این حال، به نظر می رسد که نوترکیب XBB.1 نسبت به سایر زیرسویه های در گردش مانند BA.4/5، BQ.1.1 و BA.2.75.2 در برابر آنتی بادی های خنثی کننده ناشی از دوزهای بوستر مقاوم تر است.

پیش بینی می شود داروهایی که در حال حاضر برای درمان کووید داریم همچنان در برابر سویه های در گردش و سویه XBB موثر باشند. با این حال زیرسویه XBB کرونا در مقابل ترکیبی از آنتی بادی های مونوکلونال مقاوم است. محققان مشاهده کردند که زیرسویه XBB کرونا یکی از جهش‌های فرار از آنتی‌بادی است و مقاومت بالایی در برابر داروهای آنتی‌بادی نشان می‌دهد. در حال حاضر، بهترین گامی که می توانید برای محافظت از خود در برابر COVID بردارید، دریافت دوز بوستر است. واکسن های به روز شده دو ظرفیتی، محافظت بهتری در برابر نوع Omicron نسبت به واکسن های تک ظرفیتی قبلی دارند.

سخن آخر

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که زیرسویه XBB کرونا خطر عفونت بالاتری دارد و در برابر آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده واکسن و داروهای آنتی‌بادی مقاوم‌تر است. در حال حاضر، بهترین راه برای محافظت از خود در برابر کووید، واکسن زدن و زدن دوز بوستر است. اطلاعات این مقاله طبق تاریخ درج صحیح است، به این معنی که با گذشت زمان و تحقیقات بیشتر ممکن است اطلاعات جدیدتری ارائه شود. امیدواریم که این مقاله اطلاعات جامعی درباره زیرسویه XBB کرونا داده باشد. علاقه مندان می توانند با درج دیدگاه خود در کادر زیر اطلاعات و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارند.

پاسخ

Call Now Button