فهرست محتوا:

آنتی بیوتیک ها داروهای قدرتمندی هستند که در صورت مصرف می توانند عوارض جانبی و واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک می تواند عملکرد طبیعی بدن را مختل کنند و فلور باکتریایی طبیعی روده یا واژن را از بین ببرند. مصرف آنتی بیوتیک ها همچنین می تواند منجر به انتخاب باکتری های مقاوم شود که درمان عفونت های بعدی را دشوارتر می کند. بنابراین این به پزشک بستگی دارد که بسته به تعادل سود و خطر خاص هر موقعیت، تصمیم بگیرد که آیا به درمان آنتی بیوتیکی متوسل شود یا نه. هرگز نباید پزشک خود را تحت فشار قرار دهید تا به هر قیمتی آنتی بیوتیک تجویز کند

صحبت های دکتر صبا عرشی درباره مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

صحبت های دکتر صبا عرشی را می توانید از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دنبال کنید.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها چیست؟

هر آنتی بیوتیک عوارض خاص خود را دارد. شایع ترین عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک، اختلالات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال است. آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین زنان را در معرض خطر ابتلا به میکوز واژن قرار می‌دهند، زیرا فلور میکروبی که می‌توانند ایجاد کنند، تعادل ندارند. آنتی بیوتیک ها همچنین گاهی اوقات مسئول واکنش های آلرژیک شدید هستند که به صورت خارش و بثورات عمومی ظاهر می شود. بروز این عوارض گاهی باعث می شود که درمان قطع شود و آنتی بیوتیک عوض شود. مهم است که پزشک را از عوارض جانبی احتمالی که قبلاً با این یا آن آنتی بیوتیک متحمل شده‌اید مطلع کنید تا بتواند نسخه خود را با خطری که دارید تطبیق دهد.

آلرژی به آنتی بیوتیک ها چگونه ظاهر می شود؟


مصرف بی رویه آنتی بیوتیک اغلب باعث واکنش های آلرژیک، به ویژه پنی سیلین ها و ماکرولیدها می شوند. هنگامی که شما به آنتی بیوتیکی از یک خانواده خاص حساسیت دارید، خطر زیادی برای آلرژی به سایر نمایندگان همان طبقه وجود دارد. از سوی دیگر، با توجه به تفاوت های قابل توجه در ساختار شیمیایی، نحوه عمل و فراهمی زیستی بین آنتی بیوتیک ها، دلیلی برای وجود آلرژی متقاطع بین مولکول های مختلف وجود ندارد. تظاهرات آلرژیک می تواند پوستی باشد (بثورات، کهیر فشاری، قرمزی، خارش، ادم)، تنفسی و به ندرت می تواند واکنش های جدی تری باشد (آنژیوادم، شوک آنافیلاکتیک…).

آیا مصرف آنتی بیوتیک باعث احساس خستگی می شود؟

خیر، مصرف آن ها باعث خستگی خاصی نمی شود. احساسی که در بیماران احساس می‌شود توسط عفونت ایجاد می‌شود که تجویز درمان را توجیه می‌کند. در صورت عفونت، سیستم ایمنی بدن بیمار به شدت به چالش کشیده می شود که منجر به مصرف بالای انرژی می شود و می تواند احساس خستگی ایجاد کند. علاوه بر این، علائم عفونت مانند تب یا درد نیز باعث احساس خستگی قابل توجهی می شود.

آیا استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات عواقبی در انسان دارد؟

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در حیوانات مزرعه مشکلات روز افزونی را برای سلامت انسان ایجاد می کند. آن ها برای محافظت از مزارع در برابر بیماری های مسری، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از بیمار شدن حیوانات و یا حتی به عنوان “محرک رشد” برای افزایش سود دهی مزارع استفاده می شود.

آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از تکثیر میکروارگانیسم ها در بدنه کشتی ها در خوراک مورد استفاده در مزارع آبزی پروری و حتی در برخی رنگ های دریایی گنجانده می شوند! تقریباً 80٪ از آنتی بیوتیک های مصرف شده خارج از سلامت انسان هستند. این مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در حیوانات نیز تا حد زیادی به پیشرفت مقاومت آنتی بیوتیکی کمک می کند.

عواقب مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

هنگامی که آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های باکتریایی بی اثر می شوند، می توانند منجر به موارد زیر شوند:

  • بیماری های طولانی تر
  • عوارض بیشتر
  • مراجعه بیشتر به پزشک
  • نیاز به توسل به داروهای قوی تر
  • مرگ و میر بیشتر ناشی از عفونت های باکتریایی

بیشتر بخوانید: بهترین مرکز درمان آلرژی در تهران

چرا آنتی بیوتیک ها می توانند باعث اسهال شوند؟

روده انسان به طور طبیعی حاوی تعداد زیادی باکتری است. این فلور روده در هضم و دفاع ایمنی شرکت می کند. آنتی بیوتیک ها نه تنها باکتری های بیماری زا بلکه باکتری های تشکیل دهنده فلور روده را نیز از بین می برند، که منجر به عدم تعادل در این فلور و اختلالات گوارشی روده، به ویژه اسهال می شود که ممکن است نیاز به قطع درمان داشته باشد. به ندرت، تخریب فلور طبیعی روده اجازه می دهد تا باکتری های بیماری زا (کلستریدیوم دیفیسیل) در روده بزرگ تکثیر شوند و باعث عفونت های واقعی کولون شوند که می توانند بسیار جدی باشند.

مقالات دیگر: شوک آنافیلاکسی

چه بیماری هایی وجود دارد که مقاومت به آنتی بیوتیک ها برای آنها مشکل ساز است؟


باکتری های خاصی که در اثر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک مقاوم شده اند مسئول عفونت های نسبتاً شایع یا جدی مانند عفونت های پوستی و روده ای، مننژیت، عفونت های مقاربتی یا برخی عفونت های دستگاه تنفسی مانند ذات الریه، اوتیت در نوزادان، سیستیت زنانه هستند.

پاسخ

Call Now Button