فهرست محتوا:

تنگی نفس در روزهای طوفانی برای تمامی افراد ممکن است ایجاد گردد. در این روزها افرادی که با بیماری آسم درگیر هستند با علائم شدیدتری همراه خواهد بود اما به طور کلی این مشکلات تنفسی ممکن است برای تمامی افراد جامعه ایجاد گردد لذا رعایت نکات بهداشتی در روزهای طوفانی به حفظ سلامتی تمامی افراد جامعه کمک خواهد کرد.

آسم در روزهای طوفانی

آسم چیست؟

بیماری آسم یک بیماری تنفسی بوده که در جریان آن مجاری تنفسی فرد حساس، متورم و دچار التهاب شده و تنفس را برای فرد مشکل می سازد. در وضعیت حاد این بیماری تورم منجر به عدم ورود اکسیژن به ریه و درنتیجه تداوم این وضعیت، توقف علائم حیاتی فرد می گردد.

علائم آسم

علائم مشترک آسم و آلرژی  بسیار زیاد است. در ادامه یکی از اصلی ترین نشانه های آسم، سرفه می باشد. بسته به نوع و شدت آسم در هر فرد میزان و شدت سرفه متغیر است اما به طور کلی سرفه های ناشی از آسم در هنگام خندیدن، ورزش کردن و یا در طول شب بیشتر می باشد.

سایر علائم این بیماری شامل خس خس سینه، تنگی نفس و خستگی است.

انواع آسم

بیماری آسم خود دارای انواعی می باشد ازجمله:

آسم در کودکان

آسم در بزرگسالان

آسم شغلی

آسم شدید و مقاوم به درمان

آسم فصلی

آسم در جریان طوفان

در ادامه به بررسی آسم در جریان طوفان خواهیم پرداخت.

آسم در روزهای طوفانی چیست؟

 

 

 

Thunderstorm asthma یا آسمی که در جریان طوفان اتفاق می افتد عبارت است از حمله حاد آسم در بیمار مبتلا به آسم و آلرژی که بیماری خود را کنترل کرده، داروها را به طور صحیح مصرف کرده و هیچ علائم حمله آسمی نداشته است.

در شرایطی که هوا طوفانی باشد و رعد و برق و طوفان شدید ایجاد شود، بعد از چند ساعت بیمار دچار حمله آسم می گردد. در جریان رعد و برق، ازون در هوا زیاد می شود و این مسئله باعث تشدید آسم می شود.

در وضعیت هوای طوفانی حجم بالای گرده گیاهان و قارچ ها از سطح زمین بلند و در هوا پخش می شوند. این بیماری در فردی که به گرده گیاهان خصوصا گرده علف ها و اسپور قارچ ها حساس است اتفاق می افتد.

افراد مبتلا به آسم لازم است در روزهای طوفانی نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:

در منزل بمانند.

پنجره ها را بسته نگاه دارند.

و در صورت شروع علائم آسم یعنی احساس تنگی نفس و سرفه های خشک متداوم، لازم است برای درمان آسم از اسپری تجویز شده از سوی پزشک متخصص به میزان لازم در فواصل زمانی 20 دقیقه تا یک ساعت استفاده کنند.

درصورت پاسخ به این درمان، لازم است به تدریج فواصل زمانی میان استفاده از اسپری در هر نوبت را بیشتر کرده تا به هر شش ساعت، یک بار استفاده برسند.

لازم است در اولین فرصت فرد به پزشک خود مراجعه کرده و از سلامت جسمی خود اطمینان حاصل نماید.

همچنین درصورتی که پاسخ مناسب نبوده و وضعیت تفسی فرد به حالت عادی بازنگردد، لازم است در همان زمان به بیمارستان مراجعه نمایید.

چه افرادی در معرض خطر آسم در روزهای طوفانی هستند؟

تنگی نفس ممکن است در هر سنی و برای هر فردی ایجاد گردد اما احتمال درگیر شدن برخی افراد با این بیماری در روزهای طوفانی بیشتر است ازجمله:

افرادی که در گذشته بیماری آسم داشته اند.

افرادی که در حال حاضر بیماری آسم دارند.

افرادی که آسم آلرژیک دارند.

افرادی که گرده گیاهان حساسیت دارند.

نتیجه گیری

خطر حمله آسم در روزهای طوفانی برای تمامی افراد خصوصا افرادی که آسم داشته یا قبلا با این بیماری درگیر بوده اند بسیار وجود دارد، لذا توصیه می گردد افراد در خانه های خود بمانند و درها و پنجره ها را ببندند تا از بروز هرگونه مشکلات تنفسی برای خود یا خانواده جلوگیری نمایند. همچنین درصورت بروز علائم تنگی نفس و حمله آسم اسپری و سایر داروهای تجویزی از سوی پزشک متخصص خود را مصرف نموده و در حالتی که بعد از یک ساعت مشکلات تنفسی آنها بهبود نیافت، لازم است به بیمارستان مراجعه نمایند.

پاسخ

Call Now Button